NASA vyzvala technologické firmy či startupy, aby posielali nápady na nové lunárne rovery

  • NASA vyzvala technologické a automobilové spoločnosti, aby posielali návrhy nových lunárnych roverov
  • Ide o súčasť programu Artemis, ktorý má v blízkej dobe vrátiť ľudí na povrch Mesiaca
Unsplash
  • NASA vyzvala technologické a automobilové spoločnosti, aby posielali návrhy nových lunárnych roverov
  • Ide o súčasť programu Artemis, ktorý má v blízkej dobe vrátiť ľudí na povrch Mesiaca

Prvé pristátie človeka na mesiaci sa udialo pred viac ako 50 rokmi. Od tejto doby však objavovanie mesiaca alebo jeho osídlenia nezaznamenalo výraznejší posun. To by sa malo zmeniť vďaka NASA programu s názvom Artemis, ktorý sa snaží vrátiť ľudí na povrch mesiaca. 

S tým súvisí aj výzva, ktorú NASA len pred niekoľkými dňami adresovala všetkým technologickým a automobilovým firmám. Národná vesmírna agentúra totiž od týchto spoločností požaduje informácie, nápady a návrhy, ako by mal vyzerať nový Moon rover. 

NASA hľadá dva typy roverov

Samotná požiadavka pre firmy obsahuje dva typy týchto vesmírnych vozidiel. V prvom rade ide o takzvané RFI modely. Robotické rovery, ktoré sú primárne určené na automatizovaný prieskum terénu a zbieranie vzoriek. 

Druhým konceptom majú byť LTV modely. Koncept lunárneho terénneho vozidla, ktoré by bolo prioritne využívané na prepravu kozmonautov s ochrannými oblekmi. Modely týchto vozidiel tak nemusia byť vôbec uzavreté. 

Čo je cieľom týchto vozidiel? NASA chce v prvom rade vývojom týchto roverov pomôcť astronautom preskúmať miesta ich pristátia a zväčšeniu rozsahu terénu, ku ktorému sa môžu dostať. 

zdroj: nasa.gov

Druhá verzia roverov by mala slúžiť na podobný účel s tým, že RFI modely by mali prejsť aj do takých miest, kde sa človek nedostane. Práve pri nich NASA poznamenáva, že hľadá znalosti a informácie od subjektov, ktoré sú zapojené do výroby všetkých typov vozidiel, či už ide o elektromobily, terénne vozidlá a iné. 

Táto sekcia môže byť zaujímavá najmä pre startupy a firmy, ktoré sa zaoberajú autonómnym riadením vozidiel. 

Všetky ďalšie prípadné otázky od potenciálnych budúcich partnerov plánuje agentúra zodpovedať na virtuálnom fóre, ktoré je naplánované na 12. februára 2020. Tam plánuje vysvetliť celkovú stratégiu a odpovedať na ďalšie otázky prípadných záujemcov. 

zdroj: nasa.gov

Tí môžu následne informácie, ktorými disponujú, poslať NASA do 26. februára 2020. Ide však len o informácie ohľadom LTV modelov. Pre komplikovanejšie RFI rovery bol dátum predĺžený až do 6. marca. 

Množstvo novinárov a ľudí, ktorí sa o problematiku vesmírnych technológií zaujímajú okamžite začalo žartovať, že predsa jeden Moon rover už existuje. Ide o kontroverzný Cybertruck, ktorý len niekoľko mesiacov dozadu predstavil Elon Musk. 

zdroj: tesla.com

Čítaj viac TU>>Elon Musk plánuje na Mars vyslať kozmickú loď s najnovším modelom Tesla Cybertruck

Zdroje: thenextweb.com, techcrunch.com, nasa.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK