Natália Pažická: Ľudský druh to pri nečinnosti nemusí prežiť. Klíma ťa potrebuje je späť, petíciu môže podpísať každý

  • Petícia iniciatívy Klíma ťa potrebuje je späť
  • Pred rokom sa pod ňu podpísalo takmer 130-tisíc občanov Slovenska
  • Tentokrát je o niečo konkrétnejšia, stále však žiada to isté
pjimage-99
Michal Sabo, Klíma ťa potrebuje, Unsplash/Markus Spiske, TASR/Martin Baumann
  • Petícia iniciatívy Klíma ťa potrebuje je späť
  • Pred rokom sa pod ňu podpísalo takmer 130-tisíc občanov Slovenska
  • Tentokrát je o niečo konkrétnejšia, stále však žiada to isté

Pred rokom sa pod petíciu iniciatívy Klíma ťa potrebuje podpísalo takmer 130-tisíc občanov Slovenska. Aj napriek tomu, že klimatická kríza je definitívne tu, premyslené kroky za razantnejší boj proti klimatickej kríze stále chýbajú.

Táto kríza ohrozuje naše mestá, domovy, pracovné miesta, zdravie, celé ekosystémy a môže ohroziť aj život, ktorý v súčasnosti žijeme, uvádza tlačová správa.

Práve preto je iniciatíva Klíma ťa potrebuje späť. Spolu s ňou aj petícia, pod ktorú sa môže podpísať každý. „Uplynulý rok nám ukázal, čo klimatická kríza znamená,“ hovorí iniciátorka petície Natália Pažická.

Slovensko Klíma ťa potrebuje petícia
zdroj: TASR/Martin Baumann

Petícia bude o niečo konkrétnejšia

„Slovensko patrí medzi signátorov Parížskej dohody, ktorej cieľom je udržať oteplenie ideálne pod hodnotou 1,5 °C v porovnaní s pred industriálnymi hodnotami. Podpísať je jedna vec a konať druhá,“ skonštatovala pre Startitup Natália Pažická.

Slovensko však momentálne nemá konkrétny plán, ktorým by svoj záväzok splnil. Ako vysvetlila Natália, petícia tento rok požaduje presne to isté, len o niečo konkrétnejšie.

„Žiadame našu vládu, aby vyhlásila stav klimatickej núdze a do júna 2023 pripravila konkrétny plán ako sa Slovensko má stať prosperujúcim a uhlíkovo neutrálnym štátom v dobe klimatických zmien,“ hovorí.

Plán má byť pozitívnou víziou

Ako povedal predseda petičného výboru Jakub Hrbáň, často počúvame, že máme priniesť dáta, prepočty a návrhy. Podľa neho to však je úlohou politikov a štátu. Spoločnosť potrebuje plán, ako krízu riešiť, no taktiež aj lídrov, ktorí budú mať schopnosť ho naplniť.

„Ak povýšime klimatickú zmenu na jeden z prioritných problémov, potom bude jednoduchšie vyčleniť finančné aj personálne zdroje,“ uviedol v tlačovej správe.

Plán však nemá byť len obyčajným návrhom na zníženie emisií. V prvom rade by mal byť pozitívnou víziou, akou krajinou chceme byť v polovici storočia v klimaticky zmenenom svete.

Slovensko Klíma ťa potrebuje petícia
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Systémová zmena stojí na pleciach politikov

„Viac ako 640 obetí extrémnych horúčav v Kanade a Spojených štátoch, 150 obetí povodní v Nemecku a Belgicku, stámiliónové škody po dramatických požiaroch v Kalifornii, taktiež aj miliónové škody po povodniach na Slovensku. A to sme stále iba na jej začiatku krízy,“ opisuje iniciátorka petície Natalia Pažická.

Ak tento plán ako krajina nepripravíme a nezačneme sa ním riadiť, dopady klimatickej krízy budú pokračovať v ešte horších scenároch. Ako uvádza tlačová správa, zmena si už v roku 2030 vyžiada stámiliónové škody, pričom do polovice storočia budeme hovoriť o škodách v percentách HDP.

Podľa Natálie sú práve naši politici tí, ktorí vedia dosiahnuť systémovú zmenu. „My sme im predsa vo voľbách odovzdali zodpovednosť za veci verejné. Ak sa ich prístup nezmení, naša krajina sa nestane uhlíkovo neutrálnou, ale takisto sa oberá o šancu sa na klimatické dopady na Slovensku pripraviť,“ konštatuje pre Startitup.

Zmeny môžu byť fatálne

Tie sú už teraz viditeľné. Ako nám Natália vysvetlila, na Slovensku sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako je globálny priemer, čo znamená, že na konci storočia sa pri momentálnom tempe môže teplota zvýšiť až o 5 alebo 6 stupňov.

Slovensko Klíma ťa potrebuje petícia
zdroj: Unsplash/Matt Palmer

V našej oblasti by sme mali len 2 ročné obdobia, pásmo by sa zmenilo na subtropické, prišiel by kolaps lesných biotopov, ihličnaté lesy by postupne mizli a sneh by bol spomienkou.

Okrem toho by však pre horúčavy a znečistenie pribudla aj úmrtnosť. „Stále sa bavíme o tom, že zachraňujeme ľudský druh, ktorý to pri nečinnosti naozaj nemusí prežiť,“ uviedla Natália.

Spojili sa viaceré organizácie

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje sa tento rok spojila aj s ďalšími zástupcami vedeckej obce, ktorí doplnili aj petičný výbor. Jeho členmi sú Jakub Hrbáň, Natália Pažická a Marta Fandlová (Klíma ťa potrebuje), Lucia Szabová (Znepokojené matky), Juraj Melichár (Priatelia Zema – CEPA) a klimatológ Jozef Pecho.

„Spolupracujme na riešeniach klimatickej krízy, aby všetci ľudia mali dostupné zdravé a šetrné bývanie, kvalitnú verejnú dopravu, bezpečnú nefosílnu energiu a zdravšie potraviny,“ dodal koordinátor Priateľov Zeme-CEPA Juraj Melichár.

Petíciu Klíma ťa potrebuje zároveň podporujú viaceré organizácie, ktoré sú združené v Klimatickej koalícií. Okrem organizácie Priatelia Zeme-CEPA tam patria aj organizácie ako Znepokojené Matky, Slovenská klimatická iniciatíva či Človek v ohrození.

Mala by sa podľa teba vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Nečinnosť nás bude stáť oveľa viac

Spolu s petíciou sa objavujú aj mnohé dôvody a argumenty, pre ktoré jej požiadavky nebude možné spojiť. To, že to bude náročné si uvedomujú aj jej iniciátori.

„No to neznamená, že máme mať hlavu v piesku a tváriť sa, že sa nás klimatická kríza nedotkne,“ povedala pre Startitup Natália.

Ako častý argument uviedla aj to, že celý tento proces bude drahý. „Áno, bude to niečo stáť, no to je cena za to, že sme tu desaťročia rokov nič nerobili,“ skonštatovala s tým, že ak nebudeme robiť nič, nečinnosť nás bude stáť omnoho viac.

Stačí začať malými krokmi

O problematike klimatickej krízy sa už nejaký čas hovorí. Mnoho ľudí na to využíva aj sociálne siete. Na Instagrame existujú profily, ktoré buď poukazujú na dopady krízy, alebo ľudí inšpirujú k zmene.

Jednou z nich je aj Natália. Podľa nej je dôležité začať tým, že budeme o veciach, ktoré robíme, rozmýšľať. „Vzdelávajme sa a uplatňujme do svojho života triezve rozmýšľanie,“ vysvetľuje.

Stačí začať malými krokmi a neprevracať celý svoj život. To znamená, že už len obmedzenie prehnaných nákupov, plytvania potravinami či vzdania sa desiatich dovoleniek za 1-eurovú letenku, môže pomôcť k ochrane životného prostredia.

Prvým krokom je byť v poriadku sám so sebou

Zároveň však upriamuje pozornosť na psychické zdravie ľudí. Je dôležité, aby sme najprv boli v poriadku sami so sebou, pretože až potom sa môžeme starať o iných či o životné prostredie.

„Verte, že ak vám záleží a úprimne sa snažíte byť zodpovedným občanom, tak robíte dosť,“ hovorí Natália. Ak ti však fakty o klíme a ďalších environmentálnych problémoch spôsobujú úzkosť, tak ti odporúča ich nevyhľadávať.

 „Nebuďme na seba zlí a nebičujme sa, ak sa nám nepodarí robiť veci úplne dokonale. Snažme sa len v rámci našich vlastných možností. Ak sa nás spojí dostatočne veľa, ako uvedomelí občania vieme vláde poslať jasný signál,“ hovorí Natália.

Podľa nej práve dnešná situácia ilustruje, kam sa až vieme dostať, keď žijeme v spoločnosti, ktorá prenáša svoju zodpovednosť na druhých, ukazuje prstom a je rozdelená na „my a oni“.

Do ulíc vychádzajú ľudia z celého sveta

V súvislosti so spustením petície Klíma ťa potrebuje sa v piatok popoludní na Námestí Slobody uskutočnil symbolický klimatický protest. Zúčastnili sa ho predstavitelia partnerských organizácií a vybraná verejnosť.

Okrem Slovenska do ulíc vychádzajú aj ľudia z celého sveta, ktorí majú rovnaký cieľ. Požadujú naliehavé opatrenia na odvrátenie katastrofálnych klimatických zmien, uvádza Reuters.

Slovensko Klíma ťa potrebuje petícia
zdroj: TASR/AP

„Všetci niečo sľubujú, ale nikto to nedodrží. Chceme viac činov,“ povedala 22-ročná Farzana Faruk Jhumuová, aktivistka za ochranu klímy v Dháke v Bangladéši.

Podľa Reuters sa dnes v Ázii začali demonštrácie, pričom boli naplánované na viac ako 1 500 miestach. Okrem toho sa demonštrácie začali aj v Nemecku, kde sa na 400 protestoch zúčastnia státisíce ľudí.

Zdroje: Reuters, Tlačová správa 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá