Návod, ako sa nenakaziť koronavírusom: Jedlo na terase je v poriadku, vyhýbaj sa svadbám a kolotočom

  • Jednoduchý sprievodca ti ukáže, ktoré miesta a činnosti sú pre šírenie infekčných chorôb rajom a ktoré nie
  • Nákaze sa môžeš jednoducho vyhnúť dodržiavaním bezpečnostných opatrení
TASR/Jakub Kotian, AP
  • Jednoduchý sprievodca ti ukáže, ktoré miesta a činnosti sú pre šírenie infekčných chorôb rajom a ktoré nie
  • Nákaze sa môžeš jednoducho vyhnúť dodržiavaním bezpečnostných opatrení

Ministerstvo zdravotníctva vydalo jednoduchého sprievodcu činnosťami, ktoré predstavujú epidemiologické riziko. Nezabúdaj, že teoreticky je riziková každá činnosť. Koronavírusom, ale aj chrípkou, žltačkou či inou infekčnou chorobou sa nakazíš len od ďalšieho infikovaného človeka, pričom je jedno, či je to u teba doma alebo na diskotéke.

Zoznam činností teda ber ako prehľad, akým miestam sa radšej vyhnúť, ak chceš riziko nakazenia infekčnou chorobou znížiť.

Vysoké riziko

Činnosti v oblasti vysokého rizika sú rizikové preto, lebo je tu pomerne veľká pravdepodobnosť, že sa tu bude vyskytovať infikovaný človek. Najvyššie riziko predstavujú činnosti, kedy jeden človek môže infikovať veľký počet ľudí bez toho, aby o tom vedel. Viacero prípadov tzv. superšíriteľov vo svete nakazilo stovky ľudí napríklad v bare, nočnom klube či na bohoslužbe. 

Tieto činnosti sú rizikové aj preto, lebo ľudia sú tu v blízkej vzdialenosti, alebo sa dokonca dotýkajú, často s úplne cudzími ľuďmi. Medzi vysoko rizikové činnosti patria aj napríklad svadby a oslavy v interiéri, ale aj švédske stoly a kolotoče.

Ako upozorňuje ministerstvo, pri posudzovaní je dôležitý počet ľudí, ako sa pri činnosti správajú, ako dlho tam sú a ako dlho tam trávia čas.

AKO MINIMALIZOVAŤ RIZIKO ☝️Pandémia koronavírusu pretrváva. O víruse a možnostiach života s ním vieme každý deň viac…

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Sonntag, 30. August 2020

Rúško, odstup, ruky

Činnosti so stredným rizikom môžeš vykonávať úplne s pokojom Angličana, no nezabúdaj na bezpečnostné opatrenie ROR – rúško, odstup, umývanie rúk. Riziku nakazenia sa teda vystavíš najmä v prípade, že nič z tohto nedodržiavaš. V takom prípade vystavuješ riziku aj ohrozené skupiny, napríklad starých rodičov. Kým ty môžeš prežiť COVID-19 na slepačej polievke, oni možno budú potrebovať pľúcnu ventiláciu.

S rúškom, umytými rukami a s odstupom, spolu či zvlášť, sa môžeš úplne bezpečne pohybovať napríklad v kancelárii, v kine, divadle, MHD, či v lietadle. Odstup postačí napríklad na otvorenom kúpalisku, kde sa vydýchaný vzduch nekoncentruje na mieste. Naopak, v MHD je potrebné rúško, aby si každý nechal svoje bacily pre seba.

Nízke riziko

Stále sú tu však činnosti, ktoré si môžeš užiť prakticky bez obmedzení a so zníženým rizikom. Namiesto oslavy vnútri stačí zvoliť podujatie vonku, neobíjmať sa a nebozkávať s cudzími ľuďmi, alebo ľuďmi, ktorí prišli zo zahraničia a nie sme si istí, či sú zdraví.

Medzi činnosti s nízkym rizikom patrí aj nákup potravín, tenis, tankovanie na pumpe, či donáška jedla. Ak si nie si istý či istá svojím zdravotným stavom, radšej sa rizikovým činnostiam vyhýbaj. Môžeš tým niekomu doslova zachrániť život.

rizikové činnosti koronavírus
zdroj: MZSR
Zdroj: MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK