Robert Kaliňák informuje o bezpečnostnej situácii po atentáte na premiéra Fica

  • V stredu o 9:00 zasadla Bezpečnostná rada SR
  • Po zasadnutí má byť schôdza vlády
Robert Kaliňák, Maroš Žilinka na Úrade vlády
Startitup/Jaroslav Rybár
  • V stredu o 9:00 zasadla Bezpečnostná rada SR
  • Po zasadnutí má byť schôdza vlády

V stredu o 9:00 zasadla Bezpečnostná rada SR. Po nedávnom atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) má rada diskutovať o tom, ako posilniť bezpečnosť v našom štáte. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) má po zasadnutí informovať o aktuálnej situácii, ale aj predstaviť prípadné prvé návrhy opatrení.

„Možno, že predbiehame. Ale hovoríme o návrhoch zmien, ktoré budú súvisieť so širokou diskusiou o tom, ako predchádzať takým situáciám, aby sa vôbec stali. Určite sa sústredíme na nenávistné prejavy, vyhrážky, útoky a aj na verbálne útoky voči životu a zdraviu, ktoré sú už aj dnes chránené, ale nie vždy sa za nimi nachádza nejaká silnejšia, efektívnejšia represia,“ vyhlásil nedávno Kaliňák.

Startitup situáciu sleduje priamo na Úrade vlády. 

Po zasadnutí Bezpečnostnej rady, krátko pred 11:00 pred novinárov predstúpili minister obrany Robert Kaliňák, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ale aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. „Môžem zodpovedne občanom povedať, že všetky štátne orgány, ktoré zodpovedajú za bezpečnosť v tejto krajine, si plne uvedomujú situáciu, v ktorej sa nachádzame,“ povedal v úvode tlačovej konferencie generálny prokurátor Žilinka.

Matúš Šutaj Eštok informoval o tom, že polícia aktuálne vyšetruje 48 prípadov schvaľovania trestného činu a nenávistných prejavov a vyhrážania sa po atentáte na Roberta Fica, Minister vnútra tiež oznámil, že v blízkej dobe bude predložený návrh opatrení na zvýšenie ochrany ústavných činiteľov a štátu.

Po stredajšom zasadnutí bezpečnostnej rady uviedol, že parlament by mohol o týchto opatreniach rokovať na mimoriadnej schôdzi. Vicepremiér Robert Kaliňák dodal, že prvé návrhy budú prejednávané na budúcotýždňovom zasadnutí bezpečnostnej rady. „Pôjde o súbor legislatívnych aj technických opatrení,“ vyhlásil Šutaj Eštok.

Ohľadom aktuálneho stavu premiéra Roberta Fica, Robert Kaliňák uviedol, že ráno (22.5., pozn. red.) bol stabilizovaný. Prevoz premiéra do Bratislavy podľa ministra obrany „v tejto chvíli neprichádza do úvahy, lebo zranenia sú komplikované“.

Minister Kaliňák sa vyjadril, „že treba rozlišovať medzi správou spoločnosti Meta o zmazaní účtu útočníka a informáciami, o ktorých prvý raz hovorili vládni predstavitelia v nedeľu“.

„My sme hovorili o manipulácii s účtom krátko po zadržaní, to je ten čas medzi útokom a zákrokom spoločnosti Meta,“ tvrdil.

Zdroj: Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá