Nebudeš ani veriť, že toto máme na Slovensku: 10 hojdačiek v prírode s najkrajšími výhľadmi

  • Zamiluj sa do krás Slovenska trochu inak
  • Objavuj prírodu netradičným spôsobom
  • Týchto 10 hojdačiek musíš navštíviť
hojdačka príroda slovensko
Ilustračný obrázok, Instagram/reprofoto/nie_je_tura_bez_stura, hojdacka_zariecie
  • Zamiluj sa do krás Slovenska trochu inak
  • Objavuj prírodu netradičným spôsobom
  • Týchto 10 hojdačiek musíš navštíviť

Slováci nevyhľadávajú iba vyhliadkové veže, ale aj jedinečné hojdačky, vďaka ktorým sa vracajú do svojich detských čias. Miesta, ktoré takéto hojdačky obsahujú, sú magické a ponúkajú očarujúci výhľad na panorámu okolitých vrchov, miest a polí, ktorý skutočne berie dych a umožní nám zabudnúť na naše problémy.

Či už si dobrodruh hľadajúci adrenalínové zážitky alebo len pokojný pútnik, ktorý si chce užiť pohodlie a ticho prírody, tieto jedinečné hojdačky ti ponúknu úplne nový pohľad na krásy Slovenska.

Pripravili sme si pre teba výber 10 zaujímavých hojdačiek, ktoré si na Slovensku jednoducho musíš vyskúšať.

Krása na vrchu neďaleko Oščadnice

Začíname na hraniciach s Poľskom, kde sa nachádza hojdačka s nádherným výhľadom na Kysuckú scenériu. Konkrétne ide o vrch Zonka, neďaleko Oščadnice.

Podľa portálu Hikemates sa k nej najjednoduchšie dostaneš z časti Lalíky. Stačí zaparkovať na parkovisku pri konečnej autobusovej zastávke a pokiaľ sa budeš držať žltej značky, do hodinky si môžeš užívať krásny výhľad.

Novinka pri dedinke Záriečie

Na vrchu Maríkovec neďaleko Púchova vznikla 30. apríla 2022 ďalšia hojdačka s panoramatickým výhľadom na Javorníky, ako aj Biele Karpaty. Z neďalekej dedinky Záriečie sa k nej dostaneš po nenáročnom chodníku po 20 minútach.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @hojdacka_zariecie

Srdcovka nad Gelnicou

Ďalšia z minuloročných nových hojdačiek vznikla pri rozhľadni Bognár nad Gelnicou. Dostať sa sem dá z okraja mestskej časti Legy, smerom z Jakloviec. Pri hojdačke sa ocitneš približne za 20 – 25 minút a ide o nenáročný výstup. Túto hojdačku odporúčame najmä pre zamilovaných.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Radoslav Hoppej (@nie_je_tura_bez_stura)

Z auta je to iba 10 minút

Ak hľadáš miesto, kam môžeš ísť s deťmi na mini výlet, alebo máš cestu okolo Partizánskeho a miluješ hojdačky, určite sa zastav na tej za Kolačnom. Cesta je nenáročná, zvládnu ju aj malé deti a od jazierka k hojdačke sa dostaneš za menej ako 10 minút.

Na ceste sa nenachádza žiadne značenie, no stačí prejsť mostík, ktorý vedie ponad jazierko, pokračovať po vyšliapanom chodníčku hore kopcom a držať sa smerom vpravo, pokým neuvidíš strom, pri ktorom je lavička a samotná hojdačka.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VÝLETY PO SLOVENSKU 🌷 (@vylety_po_slovensku)

Hôrdačka v Kláštore pod Znievom

V obci neďaleko Martina sa nenachádza iba legendárna megalavička Gardeon. Na kopci po jej pravici možno vyskúšať i hojdačku alebo takzvanú „hôrdačku“ s dokonalým výhľadom na Zniev a okolité lúky. Parkovať možno pri futbalovom ihrisku, od lavičky je to už len 10 minút k hojdačke ukrytej medzi stromami na protiľahlej strane vo svahu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 💫Andy💫 (@andystaczi)

Čaro v Oravskej Lesnej

Táto hojdačka sa radí medzi tie s najkrajším výhľadom u nás. Nachádza sa na rozhraní okresov Čadca a Námestovo a uvidíš z nej vrcholky Kysuckých hôr s Malou Fatrou v pozadí. Auto zaparkuješ pri odpočívadle, zabočíš vľavo do lesa a do 10 minút si pri hojdačke.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Pilátová (@pilatovadominika)

Hojdačka pri jazierku neďaleko Žiliny

V dedinke Lietavská Svinná-Babkov sa nachádza hojdačka, na ktorú budeš musieť mať kúsok odvahy. Láka síce v každom ročnom období, no v zime to bude o niečo väčší adrenalín. Jazierko sa však nachádza hneď vedľa cesty.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VÝLETY PO SLOVENSKU 🌷 (@vylety_po_slovensku)

Hojdačka pre romantikov

Jednoducho dokonalé. Hojdačka na skalnom brale v obci Zázrivá v časti Havrania je to, čo hľadá každá romantická duša. Zaparkovať je potrebné pod bralom, potom sa k nej vydáš pešo.

Pri hojdaní sa budeš pozerať na Kubínsku hoľu, ale aj Kriváň či Rozsutec. Pozor, v obci v časti Havrania sa nachádzajú až dve hojdačky. Druhú na internete nájdeš ako Hojdačka s výhľadom na Malú Fatru. Obe však určite stoja za návštevu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍𝓚𝓪𝓶č𝓪🌍 (@kamcakurpasova)

Hojdačka so samoobslužným občerstvením

Neďaleko Bratislavy nad Račou v pohorí Malé Karpaty nájdeš ďalšiu hojdačku. Nachádza sa na vrchole Malej Bane. Trasa je nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie.

Zaujímavosťou je aj to, že ak si budeš chcieť opiecť špekáčiky, ale zabudol si si zápalky, môžeš si ich zadovážiť prostredníctvom samoobslužného občerstvenia. Zakúpiť si môžeš aj niečo sladké. Zaplatiť za to všetko môžeš prostredníctvom QR kódu, ktorý je na drevenej škatuli.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 📷 photographer (@davemariancik)

Hojdačka pri populárnom strome

Na Kysuciach v obci Raková v časti Črchľa je kopec, na ňom je čistinka, kde sa nachádza jeden strom a na tom strome hojdačka. Konkrétne visí na borovici. Vieš si predstaviť niečo romantickejšie ako sa hojdať uprostred ničoho? Mimochodom, táto borovica je najčastejšie fotený strom široko-ďaleko.

Nezabúdaj na to, že si hojdačky treba chrániť. Ľudia ich často vyrábajú z radosti a z lásky k prírode, avšak aj napriek tomu sa prostredie v okolí hojdačky často stáva obeťou odpadu a vandalizmu. Starajme sa o ne a priložme svoju ruku k dielu, aby sme o ne nikdy neprišli.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VÝLETY PO SLOVENSKU 🌷 (@vylety_po_slovensku)

Zdroje: YouTube/Iveta Huláková Slučiaková, Hikemates

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá