Nečakane priamy Putin: Prehovoril o konci vojny na Ukrajine

  • Putin uviedol, že Kremeľ je pripravený zhovárať sa o konci vojny na Ukrajine
  • Povedal to na online rokovaní G20
Ruský prezident Vladimir Putin
TASR/AP, Mikhail Klimentyev
  • Putin uviedol, že Kremeľ je pripravený zhovárať sa o konci vojny na Ukrajine
  • Povedal to na online rokovaní G20

Kremeľ je ochotný a pripravený viesť rozhovory o skončení vojny, oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Urobil tak počas online stretnutia krajín G20. Vojnu označil za „tragickú“. Vinu za jej trvanie pripísal ukrajinskému zákonu zakazujúcemu takéto rozhovory, píše TASR.

Putin spustil inváziu na Ukrajinu koncom februára 2021. Jeho vojna zničila susednú krajinu a viedla k státisícom obetí, vojenských aj civilných. Okrem toho sú podozrenia, že ruskí vojaci páchali masakre na miestach ako Buča.

Podľa Reuters využil Putin prejav na online stretnutí G20, svoj prvý od začiatku vojny, aby apeloval, že je nutné rozmýšľať o tom, ako zastaviť konflikt na Ukrajine. Povedal, že Rusko nikdy neodmietalo účasť na mierových rozhovoroch s Ukrajinou.

Šéf Kremľa uviedol, že niektorí lídri vo svojich príhovoroch vyjadrili šok nad prebiehajúcou „agresiou“ Ruska proti Ukrajine.

„Áno, samozrejme, vojenské operácie sú vždy tragédiou,“ vyhlásil Putin na virtuálnom stretnutí lídrov G20, zvolanom indickým premiérom a súčasným predsedajúcim tejto skupiny Naréndrom Módím.

„A, samozrejme, mali by sme sa zamyslieť, ako túto tragédiu zastaviť.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal vlani v októbri dekrét, ktorým oficiálne vyhlásil akékoľvek šance na ukrajinské rozhovory s Putinom za „nemožné“, ale nechal otvorené dvere rozhovorom s Ruskom.

„On (Putin) nevie, čo je dôstojnosť a čestnosť. Preto sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale s iným ruským prezidentom,“ vyhlásil vtedy Zelenskyj.

Putin, ktorý oslávil 7. októbra 71. narodeniny, dominuje ruskej politickej scéne už viac ako dve desaťročia. Pri moci by mohol zostať najmenej do roku 2030, ak bude kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v marci 2024, píše Reuters.

Ťažká situácia na východe

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu informoval, že ukrajinskí vojaci musia zvládať „ťažké“ obranné operácie v oblastiach východného frontu, kde už nastala krutá zima. TASR správu prevzala z portálu britského denníka The Guardian.

Zelenskyj však v príspevku na sociálnej sieti Telegram dodal, že ukrajinské ozbrojené sily na juhu krajiny stále vedú útočné akcie.

„Kruté počasie, ťažká obrana na frontoch okolo Lymanu, Bachmutu, Donecka a Avdijivky. Útočné akcie na juhu,“ napísal Zelenskyj. Teplota v Bachmute dosahuje mínus 6 stupňov Celzia.

Ukrajinský prezident doplnil, že obilný koridor v Čiernom mori prináša dobré výsledky.

„Posledné dni sú rekordom v objeme prepraveného tovaru,“ uviedol.

Ruský prezident Vladimir Putin medzitým vystúpil s prejavom na online stretnutí skupiny krajín G20. Vo svojom prvom príhovore od spustenia invázie na Ukrajinu na stretnutí G20 povedal, že Moskva je „pripravená na rozhovory“ o ukončení „tragickej“ vojny na Ukrajine, ale vinu za jej trvanie pripísal ukrajinskému zákonu zakazujúcemu takéto rozhovory.

Dodal, že Rusko nikdy neodmietalo účasť na mierových rokovaniach s Ukrajinou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal vlani v októbri dekrét, ktorým oficiálne vyhlásil akékoľvek šance na ukrajinské rozhovory s Putinom za „nemožné“. Nechal však otvorené dvere na rokovania s Ruskom.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá