Neďaleko Slovenska nájdeš jednu z najdesivejších priepastí v Európe. Z dôvodu doslova mrazí

  • V priepasti Macocha zomrelo viac ako 85 ľudí
  • Český unikát priťahuje samovrahov už od nepamäti
  • Nedávno skončila na dne priepasti aj žena s malými deťmi
macocha
Wikimedia / Unsplash (Stefano Pollio)
  • V priepasti Macocha zomrelo viac ako 85 ľudí
  • Český unikát priťahuje samovrahov už od nepamäti
  • Nedávno skončila na dne priepasti aj žena s malými deťmi

Priepasť Macocha, najväčšia svojho druhu v Česku a strednej Európe, je už oddávna vyhľadávaná turistami, ale, nanešťastie, nielen nimi. Láka totiž aj tých, ktorí stratili motiváciu do života a často boli ochotní podstúpiť dlhú cestu, aby tu ukončili svoju životnú púť.

Podľa oficiálnej stránky tu od začiatku 30. rokov 20. storočia spáchalo samovraždu už viac ako 85 ľudí. Nie tak dávno otriasol Českom aj prípad ženy, ktorá sa vrhla do priepasti aj s dvomi malými deťmi a nedokázali ju zastaviť ani prosby a plač. Čím je ale priepasť Macocha pre samovrahov taká príťažlivá?

Európsky unikát

Priepasť Macocha meria približne 174 metrov na dĺžku a 76 metrov na šírku, jej hĺbka dosahuje až 138,5 metrov. Ide o jedinečný krasový útvar s celkovým denným osvetlením, čím sa zaraďuje medzi tzv. „Light hole“ priepasti. V tejto kategórii ide o najhlbšiu priepasť nielen v Česku, ale aj v strednej Európe.

Ako sa ďalej uvádza na oficiálnej stránke, Macocha je tiež útočiskom pre vzácne druhy rastlín. Medzi nimi dominuje Kruhatka Matthiolova, ktorá bola objavená v roku 1918 počas výskumnej expedície. Dno priepasti Macocha je navyše jediným miestom v Českej republike, kde sa táto vzácna rastlina vyskytuje.

Po priepasti Macocha bola pomenovaná aj planétka, ktorá obieha medzi Marsom a Jupiterom. Macocha sa tak stala prvou priepasťou, po ktorej bolo pomenované nebeské teleso. Táto planétka je pomerne malá a obieha okolo Slnka raz za 4 roky pod označením 1998 YJ12.

Náruč smrti

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Propast Macocha, Byci skala, Brněnský deník, CNN Prima News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá