Nedeľné okienko: Aj ty si pseudo-ekologický Slovák?

  • Keď by si aj chcel byť super-hipster-bio-eko, ale všetky prírodné aj neprírodné sily sú proti tebe...
pexels-photo-103123
Pexels
  • Keď by si aj chcel byť super-hipster-bio-eko, ale všetky prírodné aj neprírodné sily sú proti tebe...

Ekologické iniciatívy dnes už nie sú kontroverziou a bláznivým hlásením slniečkárov o konci sveta, ale logickou reakciou na reálny stav životného prostredia. V skutočnosti sa s nimi väčšina populácie stotožňuje, vníma ich pozitívne a dokonca ich nahlas podporuje. Prečo potom všetci dokonalo nerecyklujeme, neobliekame sa do látok z eko-friendly ananásových materiálov, nechodíme na bajku, nejeme len organicky vypestované jedlo a nevystačíme si s málom?

Foto: Pixabay

Nie, naopak nám separovanie odpadu, ktoré v skutočnosti zvládne aj decko, stále robí problém. Sme chodiace reklamy na populárne komerčné značky, stále milujeme fast food a nezdravo-delikátne produkty z potravinových reťazcov, z ktorých sme potom všetci krásni a zdraví. Denne podliehame nátlaku konzumu a sme otrokmi módy, ktorá nás núti nosiť hnusné a umelé veci vyrábané deťmi v krajinách tretieho sveta. Prečo? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá… a zložitá zároveň.

Nie, že by sme boli úplní ignoranti. V prvom rade sme jednoducho pohodlní. Sme jedným z najlenivších cicavcov, milujeme svoje návyky a neradi vychádzame zo svojej zóny komfortu. Stojí nás to energiu, premýšľanie aj čas navyše. Lajkujeme eko projekty a na jeden dych si prečítame ten osvetový článok o tom, ako chrániť prírodu, a chceme to všetko robiť aj v praxi. Vytriediť každý jeden materiál, ktorý obal nášho obeda obsahuje, šetriť energiu a vodu či podporovať bio a eko značky.

Foto: Pixabay

Ale už pri prvom či druhom pokuse zlyháme. Vytriediť ten obal v skutočnosti znamená oddeliť plastovú časť od papierovej či kovovej, odstrániť zvyšky jedla a až potom vyhodiť každý kus zvlášť. A čo ak sa u nás v práci jednoducho neseparuje? Nebudeme sa s tým predsa kašľať. Šup s ním do zmesového! Doma sa táto ekologická katastrofa opakuje. Nemáme koše na triedený odpad, lebo sú špatné a drahé? Šup s plastom medzi šupky zo zemiakov. Pritom stačí zobrať jednu z tej kopy veľmi ekologických igelitiek, ktorú doma máš, a pasovať ju za novú nádobu na plasty.

Foto: Pexels

Šetriť energiu neznamená vrátiť sa do stredoveku a pracovať večer pri sviečkach, ale investovať do „tých drahých“ úsporných žiaroviek, vyťahovať káble z elektriny, nezaspávať s pukancom v ústach pri zapnutom notebooku či telke, ale vypínať ich. Šetriť vodu zas vzdať sa privátnych wellness seáns vo vani a presúvať sa ekologicky zas pohnúť zadkom a aspoň občas šliapnuť do pedálov. Jesť eko neznamená prenajať si rolu a stať sa farmárom, ale kašľať na to, čo ti vravia sexy slečny v reklamách a uprednostniť udržateľné. No to je v praxi často utópia, lebo to nám nikto neponúka na zlatom podnose.

Úprimne, mnohé z týchto vecí idú do peňazí a investície sa vrátia až neskôr. Kúpiť si „sustainable“ topánky z „vegetable“ kože skutočne stojí viac, ako kúpiť si tie vyrobené v čínskej továrni. To, že tie prvé vydržia dlhšie, pre nás v danom momente nemusí byť prvoradé. Navyše zďaleka nie sú také štýlové. Kúpiť si bio zeleninu a zdravé náhrady je zvyčajne drahšie, než kúpiť si zeleninu zo supermarketu a polotovar. Navyše, Billa je bližšie ako tržnica a má akciové letáky. V danej chvíli pre nás nemusí byť prínosné, že prospejeme svojmu zdraviu aj prírode.

Foto: Pixabay

Všetko toto predstavuje vzdanie sa časti pohodlia a času, hodnôt nám najvzácnejších. Netreba opomenúť fakt, že eko premýšľanie často odsúvame aj kvôli tomu, že rovnaké názory nezdieľa naša rodina, partner či kolegovia v práci. Už len predstaviť si, ako by ťa vysmiali, keby prídeš v ľanovej košeli, v topánkach s kokosových vlákien či so špenátovým smoothie v eko flaši, ťa núti zaradiť spiatočku. Často je to ako boj proti veterným mlynom a naša eko motivácia vďaka tomu klesá. V skutočnosti je to však stále tvoja voľba a aj keď to nechceš počuť, všetko ostatné sú výhovorky.

Ale vieš čo? To je úplne v poriadku, pretože v tom nie si sám. Aj my sme pseudo-eko a napriek tomu, že by sme zakaždým radi uprednostnili ekologicky priateľskú alternatívu, nie vždy to vyjde. Veď keby stále nešlo o menej dostupnú a drahšiu alternatívu, pre ktorú treba vynaložiť viac snahy, určite by sme boli všetci oveľa viac eko. Nenechaj sa tým však odradiť a nerezignuj, pretože aj málo je veľa. Pomaly si buduj svoje eko návyky a aj keď občas zlyháš a podľahneš mainstreamu, konzumu a vlastnej lenivosti, snaž sa ďalej. Veď si len človek. :)

Foto: Pexels

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá