Nedeľné okienko: Pre všetkých, ktorí sa osem hodín denne krčia za počítačom

  • Pracuješ v office, denne stráviš najmenej osem hodín prilepený na kancelárskej stoličke a ešte stále sa nehýbeš? Si blázon...
pexels-photo-218413
pexels.com
  • Pracuješ v office, denne stráviš najmenej osem hodín prilepený na kancelárskej stoličke a ešte stále sa nehýbeš? Si blázon...

Možno máš ešte málo rokov na to, aby si pochopil, čo sa s tvojím telom stane po rokoch strávených nepretržitým sedením a minimálnym pohybom. No možno si ešte len čerstvý absolvent, ktorý nastúpil do svojho prvého jobu a už teraz máš bolesti chrbta ako starý dedo, po pár mesiacoch kolegovia sarkasticky komentujú tvoje rastúce brucho a čokoládové úlety a tvoj metabolizmus, ohybnosť, energia aj chuť do života klesajú.

Nedovoľ vynálezu osemhodinovej pracovnej doby a nezdravému životnému štýlu, aby ťa porazili. Zdravie máš len jedno a ak sa oň nepostaráš, nikto to za teba nespraví a raz to budeš ľutovať. Možno aj ty si z tých, ktorí po príchode z práce len hodia tašku na zem, „konečne“ sa vyvalia na gauč a „relaxujú“ s nejakým tým snackom po ruke a zapnutou telkou. Neber to zle, aj ja to občas robím. No nedovoľ, aby sa z toho stala rutina a z teba gaučový zemiak.

Foto: pexels.com

Nie je totiž nič horšie než po dni strávenom v jednej konštantnej polohe sadneš do autíčka a doma sa len vyleješ na gauč. To utrpenie, ktoré tvoje telo prežíva nepretržitým sedením, skutočne musíš nejako kompenzovať. Možno si teraz hovoríš, že je to blbosť a ty nemáš čas či energiu. Prepáč, ale keď si nájde čas aj mama dvoch detí či človek, ktorý pracuje na full-time a zároveň študuje, tak si ho vieš nájsť aj ty. Zdvihni zadok a začni sa hýbať!

Pokojne začni už ráno pred prácou. Nie, nie je to utrpenie ako v koncentráku. Stačí to skúsiť a vybudovať si zvyk a uvidíš, ako ťa to nakopne. Na to, aby si kompenzoval 8 hodín sedenia ti však nestačí hýbať sa 10 minút denne, aj keď je to lepšie ako nič. Veď sám vidíš ten nepomer. No aj krátke prechádzky či strečingy počas pracovnej doby pomôžu. Po práci si však skutočne vyhraď čas len pre seba a svoje telo a daj mu to, čo si žiada. Nie ďalšie sedenie, ale pohyb.

Foto: pexels.com

Ideálnym riešením je joga. Možno sa teraz smeješ, že ti niekto odporúča toto nudné „babské“ cvičenie, no počkaj. Garantujem ti, že ak vyskúšaš jednu jedinú hodinu s dobrým inštruktorom, dokáže ti to zmeniť život. Blahodárne účinky spoznáš totiž už po prvej hodine a keď pretrpíš prvú miernu svalovicu aj na miestach, ktoré ťa prekvapia, budeš vidieť rýchle pokroky. A ak si myslíš, že joga je nudná a uspávajúca vec, skús power jogu a potom sa môžeme rozprávať. :)

Joga je skvelá pre zdravý chrbát, správne držanie tela, budovanie flexibility a rovnováhy, spevňovanie svalov, lepší metabolizmum a čo viac, pre mentálnu rovnováhu a uvoľnenie. Ani tvoj blbý šéf ťa už nerozhodí. Ak ťa však joga nedostane, nevadí. Dnes máš totiž toľko možností ako sa hýbať, že je proti zdravej logike, ak to ešte nerobíš. Nemusíš chodiť do fitka, ak ťa silové cvičenie neberie a dokonca ani nemusíš platiť to „drahé“ členstvo, ktoré ťa vyjde menej ako liečenie neskorších zdravotných problémov.

Foto: pexels.com

Ak žiješ vo väčšom meste, určite tam organizujú spoločné tréningy na čerstvom vzduchu, napríklad behu či cvičenia s vlastnou váhou. Skús sa porozhliadnuť a poklikať na fb, určite na niečo natrafíš. A skupina športujúcich ľudí ťa namotivuje viac než čokoľvek iné. Ak žiješ v Bratislave, máš tu doslova more možností a to najmä teraz v lete. Organizujú sa tu kondičné a silové tréningy na Magio pláži, bežecké tréningy pre ženy, spoločné cvičenia jogy v Medickej záhrade či Sade Janka Kráľa a mnoho ďalšieho.

Neváhaj a nahovor kolegu či kolegyňu a dajte zbohom bolesti chrbta, tukovým vankúšom a depresiám. Cvičenie ti pomôže ako nič iné a v kombinácii s rozumným stravovaním ti obráti život naruby – k lepšiemu. Potom ani tie hodiny v práci nebudú také hrozné a na všetko budeš mať viac energie. A ak stále trváš na tom, že beh, joga ani crossfit ťa nebavia bez toho, že by si to vôbec skúsil, choď si aspoň zaplávať do jazera, na bajk či na turistiku. Máš to zadarmo.

Foto: pexels.com

Všetko je na tebe. Ak chceš byť o pár rokov ako chodiaca mátoha a sťažovať sa na bolesti, tráviace problémy a otrasnú postavu, zostaň sedieť. Ak však nechceš vyzerať ako biely informatik s chrbticou starého dedka, rob niečo. Čokoľvek, no s rozvahou. A ak nevieš ako, nájdi si trénera alebo vyhľadaj tie bezplatné spoločné tréningy, ktoré vedú skúsení odborníci. Tých pár korún bude skvelá investícia na rozdiel od neskoršieho investovania do liekov či liečebných programov. Let’s Move :)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech