Rakúsko prechádza z 3G na 2G, negatívny test už nestačí. V týchto krajinách majú očkovaní výhodu

  • Lotyšsko, Rakúsko a Rumunsko sprísnili pravidlá pre nezaočkovaných
  • V Rakúsku bude po novom možné ísť do reštaurácie len s dokladom o očkovaní alebo prekonaní COVID-u
TASR/AP/Andreea Alexandru, Unsplash/Vladimir Fedotov
  • Lotyšsko, Rakúsko a Rumunsko sprísnili pravidlá pre nezaočkovaných
  • V Rakúsku bude po novom možné ísť do reštaurácie len s dokladom o očkovaní alebo prekonaní COVID-u

Slovenskí zdravotníci včera verejne vyzvali ľudí, aby podstúpili očkovanie proti koronavírusu. „Je nás málo, za to pacientov je čoraz viac a my už prestávame vládať,“ konštatovali zdravotníci.

Niektoré európske krajiny sa však rozhodli ľudí k očkovaniu motivovať úplne inou cestou. V týchto krajinách sa pravidlá pre nezaočkovaných sprísňujú. 

Nezaočkovaní Rakúšania zostanú bez kultúrneho života

Od 8. novembra sa pravidlá pre nezaočkovaných sprísňujú v susednom Rakúsku. Hotely, reštaurácie či kultúrne podujatia budú môcť po novom navštevovať iba ľudia zaočkovaní proti COVID-u alebo tí, ktorí toto ochorenie už prekonali. Informovala o tom v piatok TASR s odvolaním na agentúru AFP.

Namiesto doterajšieho pravidla 3G (testovaný, zaočkovaný, prekonaný) platí už len pravidlo 2G (zaočkovaný, prekonaný). Cieľom sprísnenia opatrení je snaha vyhnúť sa lockdownu v krajine a znížiť záťaž na nemocnice. 

„Nikto nechce rozdeľovať spoločnosť, no je našou zodpovednosťou chrániť ľudí v našej krajine,“ povedal rakúsky kancelár Alexander Schallenberg s tým, že vláda chce zároveň motivovať ešte nezaočkovaných ľudí k očkovaniu.

Nasledujúce 4 týždne bude Rakúsko fungovať v takzvanom prechodnom režime, počas ktorého sa bude akceptovať aj očkovanie jednou dávkou alebo výsledok PCR testu.

Podľa nových pravidiel už nebude stačiť, aby sa ľudia preukazovali negatívnym výsledkom testu na COVID pri využívaní služieb, pri ktorých dochádza k blízkemu kontaktu medzi zákazníkmi a personálom, čo sú napríklad kaderníctva. Hromadných podujatí s účasťou viac ako 25 osôb sa budú môcť zúčastniť len zaočkovaní a vyliečení z COVID-u.

V Lotyšsku môžu prísť o prácu

V Lotyšsku je plne zaočkovaných aktuálne približne 56 % obyvateľov, krajina sa aj napriek pomerne vysokému percentu trápila s vysokým počtom nových prípadov. Ako vysvetľuje Denník N, problémom je nízka zaočkovanosť rizikovej skupiny, teda ľudí nad 60 rokov. 

Ako informuje SITA, Lotyšsko minulý mesiac zaviedlo lockdown aj zákaz vychádzania a v čase od 20:00 do 5:00. V takomto režime má Lotyšsko fungovať do 15. novembra 2021.

Minulý týždeň krajina ešte pritvrdila. Lotyšský parlament rozhodol, že po novom sa budú môcť zo zamestnania prepúšťať zamestnanci, ktorí sa odmietnu zaočkovať proti koronavírusu. 

Zamestnávatelia budú musieť najskôr zistiť, či pre dotknutých zamestnancov existuje iná vhodná pozícia alebo či môžu pracovať z domu. Zamestnanci si musia vybaviť očkovací preukaz do 15. novembra.

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Tlačová agentúra Baltic News Service citovala lotyšské ministerstvo spravodlivosti, podľa ktorého zamestnancov bez vakcinačného certifikátu možno označiť za nespôsobilých pre výkon práce.

Očkovanie proti koronavírusu už v Lotyšsku požadujú od pracovníkov v zdravotníctve, školstve a zariadeniach sociálnej starostlivosti. Teraz sa povinnosť rozširuje na všetky pozície, ktoré zahŕňajú kontakt so zákazníkmi, alebo kde to zamestnávateľ považuje za nutné z iných dôvodov.

Rumunsko našlo cestu, ako ľudí motivovať k očkovaniu

Lekári v Rumunsku už 14. októbra apelovali na ľudí, aby sa dali zaočkovať. Ako uvádza SITA, zverejnili list s názvom „krik zúfalstva“, v ktorom upozornili, že v dôsledku šírenia koronavírusu preťažený zdravotnícky systém krajiny zápasí s rekordným počtom nákaz, hospitalizácií a úmrtí. 

Zhoršujúca sa epidemiologická situácia v Rumunsku vyústila do prijatia prísnejších opatrení. V krajine je preto teraz potrebné preukazovať sa covidpasom pri mnohých každodenných aktivitách, akými sú napríklad návšteva fitnescentra, kina alebo nákupného centra.

Platí tiež večerný zákaz vychádzania po 22.00 h. Ako informuje Denník N, výnimku z nočného vychádzania či zákazu návštevy reštaurácií majú iba plne zaočkovaní a tí, čo COVID prekonali.

Aktuálne je v Rumunsku plne zaočkovaných približne 34 % ľudí. Denník N však poukazuje na to, že po zavedení vyššie spomínaných reštrikcií sa záujem o očkovanie podstatne zvýšil. 
Zdroje: TASR, SITA, Dáta bez pátosu, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá