Nejde ti Štúr do hlavy? Študenti vymysleli podcast, ktorý ťa pripraví na maturitu už za jednu minútu

  • S podcastmi sa akoby na Slovensku roztrhlo vrece, je ich čím ďalej, tým viac
  • Jedným z nich je aj nápaditý projekt študentov Zmaturuj za minútu
Untitled design (77)
archív Zmaturuj za minútu
  • S podcastmi sa akoby na Slovensku roztrhlo vrece, je ich čím ďalej, tým viac
  • Jedným z nich je aj nápaditý projekt študentov Zmaturuj za minútu

Stredná škola, obdobie mladosti, na ktoré nejeden z nás spomína ako na jedno z najlepších. Za študentskými bláznovstvami však stojí skúška dospelosti, maturita.

Každý, kto to má už za sebou, vie, že to nebola len prechádzka ružovým sadom. Boli to prebdené noci a poriadny stres. Až napokon pri skúškach na vysokej škole si človek uvedomí, že maturita bola skutočne len formalita.

Zo študentov „učitelia“

Veľkú dávku potrebných vedomostí prináša novinka na podcastovej scéne, ktorá sa nazýva Zmaturuj za minútu. Ide o študentský projekt a na jeho čele stojí skupinka cieľavedomých študentov piateho ročníka Digitálnej marketingovej komunikácie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

„Na našom projekte sa podieľali Denisa Szabová, Michal Podskoč, Zoltán Lakatos, Janka Kucharová, Bianka Bugárová, Barbora Melišková, Natália Filkornová, David Hýčik a Adriana Récka.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zmaturuj_za_minutu (@zmaturuj_za_minutu)

Literatúra podaná užitočne a jasne v jednej minúte

Myšlienka projektu bola pôvodne zadaním semestrálnej práce na vysokej škole, pričom cieľom bolo propagovať ľubovoľným spôsobom literatúru.

„Začali sme sa pýtať samých seba, čo by to teda malo byť. A potom to prišlo. Keďže sme chceli, aby bol projekt naozaj užitočný, rozhodli sme sa pomôcť študentom stredných škôl, ale najmä maturantom, ozrejmil jeden zo zakladateľov.

Monika učí rómske deti z osady: Online vyučovanie? Oni nemajú elektrinu, nieto ešte internet (ROZHOVOR)

Keďže kvôli pandémii COVID-19 sa už od minulého roka koná výučba prevažne dištančnou formou tak partička spolužiakov hľadala cestu ako maturantom najefektívnejšie pomôcť.

„Keďže sme všetci doma a na internete trávime väčšinu dňa, povedali sme si, že by bolo super spojiť príjemné s užitočným a vytvoriť na Instagrame sériu nahrávok s obsahom maturitných diel.

Rýchlo, stručne a výstižne

Maturitné diela sú pre študentov mnohokrát zložité a dlhé, preto sa vysokoškolskí študenti rozhodli potrebné učivo odovzdať rýchlo, stručne a jasne. Našli jeden z najoriginálnejších spôsobov ako využiť sociálnu sieť Instagram s myšlienkou minútových nahrávok obsahov maturitných diel.

Nielen, že sú obsahy výstižné a krátke, ale sú podané štýlom, akým by si to medzi sebou vysvetľovali dvaja spolužiaci pred písomkou.

Diela prerozprával známy youtuber aj talentovaný DJ

„Založili sme profil na sociálnej sieti Instagram a postupne sme začali oslovovať ľudí, ktorí svojím hlasom prerozprávali jeden príbeh za druhým. Diela nám nahrali mnohé zvučné mená, ako napríklad Exploited, Ján Gordulič, Barbora Bednaričová, Martin Cehelský, Dorota Tóthová, Diana Ristová a na mnohé zvučné mená sa ešte tešiť môžete, opisujú študenti.

Zmaturuj za minutú vychádza formou podcastu. Prečo študenti zvolili práve túto možnosť?

„Vychádzali sme z analýzy cieľovej skupiny, a teda súčasných maturantov, ktorí sú zvyknutí získavať informácie práve z videí alebo podcastov. Všetko sa snažia zjednodušiť, venovať tomu čo najmenej času, aby sa mohli venovať voľnočasovým aktivitám. Vedeli sme, že to chceme podať takou formou, akoby si spolužiaci navzájom prerozprávali obsah diela pred písomkou v škole. Rýchlo, stručne a len tie najdôležitejšie informácie, objasňujú študenti.

Práve z týchto dôvodov sa rozhodli  pre formát zvukovej nahrávky v dĺžke jednej minúty. Je to relatívne krátky čas, počas ktorého sú schopní vystihnúť len to najpodstatnejšie z diela. Takáto krátka nahrávka má potom aj oveľa väčšiu mieru vypočutia až do jej konca.

„Aj samotná platforma Instagram dovoľuje nahrať maximálne 1 minútové video do feedu, čo sa nám skvele hodilo a využili sme to. Samozrejme, jedná sa iba o doplnkový materiál k učeniu a tieto nahrávky slúžia na opakovanie maturitného diela po jeho prečítaní,dodávajú.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zmaturuj_za_minutu (@zmaturuj_za_minutu)

Netradičná forma, ktorá si získava úspech na stredoškolskej scéne

Cieľom Zmaturuj za minútu je podať informácie zaujímavým spôsobom stredoškolákom a maturantom z maturitných literárnych diel na zopakovanie. Počas svojho pôsobenia sa stretávajú najmä s pozitívnymi reakciami, mnohí im dokonca píšu, že im pomohli.

„Napríklad, že odpovedali z diela, ktoré sme nedávno pridali a tak to mali v čerstvej pamäti. Presne kvôli tomuto náš projekt vznikol, aby sme pomáhali maturantom a aby si diela vďaka našej netradičnej forme vzdelávania ľahšie zapamätali,“ uviedli príklad študenti.

Mladých vysokoškolákov to veľmi teší a posúva vpred. „Je to priama odpoveď našej cieľovej skupiny, že to, čo robíme má zmysel a prináša im to skutočnú hodnotu. O obľúbenosti profilu svedčí aj niečo cez 23 tisíc sledovateľov, za čo sme nesmierne vďační. Sme radi, že môžeme aj takýmto spôsobom prispieť k uľahčeniu vzdelávania v aktuálnej situácii, v akej sa školstvo nachádza v súvislosti s pandémiou, konštatujú.

Stretávajú sa však aj s negatívnymi správami?

 „Občas sa stane, že niektorí ľudia nepochopia správne náš úmysel. Naším cieľom je, aby si študenti po prečítaní knižky osviežili pamäť naším podcastom. Napríklad rýchlo pred písomkou, pred maturitou, keď si budú potrebovať spomenúť na nejaké maturitné dielo, neprečítajú si opäť knižku, ale vypočujú si náš minútový výcuc v podcastoch.

Podcasty Zmaturuj za minútu nenahrádzajú študijný materiál, o to zakladateľom nikdy nešlo. „Naše podcasty sú len doplnkom k študijnému materiálu a v tom je veľký rozdiel, objasnili.

Aké plány majú do budúcna s podcastom zatiaľ nechcú prezrádzať. „Ale môžeme povedať, že s projektom sú určite plány na ďalší rozvoj a maturanti sa majú na čo tešiť.

Osobný kontakt zamenil ten virtuálny

Vyučovanie na väčšine základných, stredných a vysokých škôl sa premiestnilo do online sveta. Ako hodnotia študenti z Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre systém online vyučovania?

„Systém online vyučovania na našej vysokej škole prebiehal bez komplikácií, keďže naši pedagógovia sú v online svete ako doma. Aj v takejto forme získavame dostatočne vedomosti. Aj keď je pravda, že sme boli ukrátení o pár zaujímavých a zábavných techník, ktoré sme si mohli vyskúšať iba osobne v našej škole, ako napríklad eye tracking,vyjadrili sa.

ANKETA: Vysokoškoláci skončili online semester. Trápia ich boľavé chrbty a oči, ale aj samotu

Osobný kontakt urobí skutočne veľmi veľa a ten študentom chýba najviac. A predsa len, v domácom prostredí je veľa rušivých faktorov a nedokážeme byť plne sústredení. „To, že sme boli pod dohľadom pedagóga nás prinútilo viac sa sústrediť a viac sa zapájať, čo nás koniec koncov aj viac naučilo. Tým pádom sme si viac zapamätali a nemuseli sme sa toľko učiť doma.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá