Nekupuj psa pod stromček, ale urob Vianoce tomu z útulku a choď s ním na prechádzku

  • Počas Vianoc myslíme na druhých, no nezabúdajme ani ja štvornohých priateľov
  • Dôkladne si zváž, či je zviera ideálnym darčekom, nie že skončí v útulku alebo na ulici
  • Vezmi ich na prechádzku a spojíš príjemne s užitočným. Otvorené je aj počas VIanoc
unsplash.com
  • Počas Vianoc myslíme na druhých, no nezabúdajme ani ja štvornohých priateľov
  • Dôkladne si zváž, či je zviera ideálnym darčekom, nie že skončí v útulku alebo na ulici
  • Vezmi ich na prechádzku a spojíš príjemne s užitočným. Otvorené je aj počas VIanoc

Obdobie sviatkov je pre väčšinu z nás časom lásky, oddychu, pokoja a radosti. Snažíme sa stráviť čas s naším najbližšími a síce Vianoce nie sú prioritne o darčekoch, chceme ich niečím pekným potešiť. Kreativite ľudí sa medze nekladú, čoho výsledkom sú klasické ponožky či kreatívne DIY darčeky. Čím viac seba samého do darčeka vložíme, tým je osobnejší a obdarovaná osoba si ho váži o to viac.

Keď už máme sviatky, kedy kúpou darčekov myslíme viac na druhých ako na seba, netreba zabúdať aj na opustené zvieratká, ktoré bohužiaľ, nemajú také šťastie a sviatky nestrávia v kruhu milujúcich majiteľov, ale v útulku. Nie je nevyhnutné kupovať žiadne granule, hračky alebo deky (no kľudne môžeš😊) ale úplne postačí, ak sa s priateľmi alebo rodinou rozhodneš počas vianočných sviatkov útulok navštíviť a vziať útulkáčov na prechádzku.

Bratislavský útulok Sloboda zvierat bude otvorený aj počas sviatkov. Dvere máš otvorené, zvieratká čakajú.. Tu si môžeš pozrieť stručné informácie týkajúce sa samotného venčenia.

Láska ľudí k útulkáčom nepozná hraníc, čo nás naozaj teší. V tomto mesiaci sa útulkáči tešili už dvom väčším akciám, keď ich najprv na Mikuláša prišli potešiť ľudia prezlečení za Mikuláša a nezabudli priniesť rôzne dobroty. A samozrejme, nezabudli ich aj vyvenčiť a pohrať sa s nimi.

Druhou akciou bolo podujatie s názvom Dobrý skutok pre útulok, ktoré sa konalo 15.12.2018 a protagonistami akcie boli Soňa Müllerová a Emma Tekelyová. Akcia sa tešila obrovskému úspechu a len potvrdila to, že ľudia zvieratká milujú, čo dokazuje aj množstvo granúl, deky, konzervy a kopec iných potrebných vecí.


Útulok Slobody zvierat sa snaží vytvoriť vianočnú atmosféru pre všetky opustené zvieratá. Touto cestou patrí zamestnancom a dobrovoľníkom, ktorí sa akoukoľvek mierou podieľajú na fungovaní útulku a na starostlivosti o útulkáčov, veľký obdiv a úcta, pretože ako sa vyjadrila lektorka a koordinátorka edukačného centra Slobody zvierat, Jana Liptáková: „Aj počas sviatkov prichádza do útulku veľa dobrých ľudí, ktorí chcú obdarovať zvieratá. Sviatky sú však pre zamestnancov útulku náročné, pretože zvieratá potrebujú nonstop službu, či už ide o hygienu alebo kŕmenie. Tieto dni nemôžu tráviť so svojimi rodinami.“

„Psíkovia aj mačičky dostanú svoju obvyklú stravu, potešíme ich však aj nejakými dobrotami. Určite ich potešia aj ľudia s dobrým srdcom, ktorí ich prídu vyvenčiť.“ vyzýva Jana Liptáková.

Útulok bude na Štedrý deň otvorený do 14:00 hod a na Druhý sviatok vianočný až do 18:00 hod – útulkáči ťa čakajú na adrese: Na Poliankach, Pod Brehmi 1/a v Bratislave.


Ak nie si z Bratislavy alebo blízkeho okolia nezúfaj, na celom Slovensku sú desiatky útulkov, ktoré sa tvojej návšteve počas vianočných sviatkov určite potešia. Stačí si naklikať facebookovu stránku útulku, ktorý máš najbližšie, zistiť či a kedy je počas Vianoc otvorený a urobíš dobrý skutok.

Zároveň je známe, že sviatky sú obdobím, kedy konzumujeme viac jedla a rôznych dobrôt, preto nám všetkým pohyb na čerstvom vzduchu prospeje. Tak čo, spojíš aj ty príjemne z užitočným?

Na záver je potrebné zdôrazniť a upozorniť ľudí, že aj keď je šteňa alebo iné domáce zvieratko pre ich ratolesti skvelým vianočným darčekom, treba si dôkladne premyslieť, či sa o domáce zvieratko bude mať kto starať. Každoročne sa stretávame s tým, že po Vianociach praskajú útulky pod náporom zvierat, ktoré boli vianočným darčekom, ale z rôznych dôvodov si ich majitelia nemôžu alebo nechcú nechať. To je od ľudí vrcholne nezodpovedné, preto si domáce zviera ako darček musíme vždy vopred veľmi dobre premyslieť a zhodnotiť všetky pre a proti.


Túto alarmujúcuu situáciu, s ktorou útulky na celom svete bojujú rok čo rok, sa rozhodli v Nemecku vyriešiť po svojom. Nedávno sme písali o tom, ako útulky v Nemecku zakázali adopciu zvierat počas Vianoc, čo kvitujem a hoci je to radikálne riešenie, bohužiaľ, často krát aj jediná možnosť k tomu, aby tisíce zvierat neskončilo v útulkoch alebo ešte horšie, na ulici.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech