Nelegálne predávali Amazonský prales cez Facebook. Marketplace zakročí, právnici sa obávajú zmien len „na oko“

  • Cez inzeráty na Facebookovej platforme Marketplace si si mohol kúpiť chránene územia Amazonského pralesa
  • Po vyšetrovaní novinárov BBC sa Facebook rozhodol proti takýmto inzerátom zakročiť
Facebook
Behance.net/Andrei Lacatusu, Wikimedia commons
  • Cez inzeráty na Facebookovej platforme Marketplace si si mohol kúpiť chránene územia Amazonského pralesa
  • Po vyšetrovaní novinárov BBC sa Facebook rozhodol proti takýmto inzerátom zakročiť

Facebook uvádza, že začne obmedzovať nelegálny predaj chránených oblastí Amazonského dažďového pralesa na svojom webe. Impulzom bolo vyšetrovanie novinárov z BBC, ktorí odhalili, že na jeho Facebookovej platforme Marketplace bolo možné kúpiť si chránené územia Amazonského pralesa.

Nové opatrenia sa budú vzťahovať iba na chránené územia. Pravidlá budú obmedzené len na Amazonský dažďový prales, ostatných pralesov a biotopov sa nebudú týkať. 

Podľa nedávnej štúdie Think tanku Ipam (Instituto de Pesquisa Ambental da Amazonia) sa tretina všetkého odlesňovania deje v lesoch vo verejnom vlastníctve.

Facebook neprezradil, ako presne plánuje nájsť nelegálne reklamy, ale uviedol, že sa „bude snažiť identifikovať a blokovať nové záznamy,“ v chránených oblastiach pralesa. 

Odhalené nezákonné odlesňovanie

Vo februári dokument BBC Our World Selling the Amazon odhalil, že v inzerátoch na Facebooku sú uvedené pozemky dažďového pralesa s rozlohou až 1 000 futbalových ihrísk.

Mnoho pozemkov sa nachádzalo v chránených územiach, vrátane národných lesov a pôdy vyhradenej pre pôvodné obyvateľstvo.

Aby sa dokázalo, že reklamy sú skutočné, BBC zorganizovala stretnutia medzi štyrmi predajcami a tajným agentom vydávajúcim sa za právnika, ktorý tvrdil, že zastupuje bohatých investorov.

dažďový prales
zdroj: Unsplash/David Clode

Predajca Alvim Souza Alves sa pokúšal predať pozemok v domácej rezervácii Uru Eu Wau Wau za približne 16 400 libier v miestnej mene.

V reakcii na vyšetrovanie BBC nariadil brazílsky najvyšší federálny súd vyšetrovanie predaja chránených oblastí pralesa prostredníctvom Facebooku.

Napriek výzvam domorodých vodcov, Facebook v tom čase uviedol, že je „pripravený spolupracovať s miestnymi úradmi,“, ale nepodnikne nezávislé kroky na zastavenie obchodu.

„Skontrolujeme zoznamy na Facebook Marketplace a porovnáme ich s databázou chránených oblastí medzinárodnej organizácie, aby sme identifikovali inzeráty, ktoré môžu porušovať naše nové pravidlá,“ objasnil možnosť kontroly Facebook.

Pochybnosti o fungovaní

Na odhalenie predajcov bude Facebook využívať databázu, ktorú spravuje Unep World Conservation Monitoring Center. Unep tvrdí, že je to „najkomplexnejšia“ databáza svojho druhu a je aktualizovaná každý mesiac pomocou správ od „rady vládnych a iných inštitúcií“.

Brazílska právnička a vedkyňa Brenda Brito však spochybňuje účinnosť návrhov Facebooku. „Ak predajcovia neuvedú povinné umiestnenie oblasti v predaji, nebude možné ich odhaliť,“ vyjadrila sa skepticky.

„Môžu mať najlepšiu databázu na svete, ale ak nemajú nejakú referenciu o geografickej polohe, nebude to fungovať,“ dodala.

Facebook
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Pri vyšetrovaní BBC zistila, že niektoré reklamy obsahujú satelitné snímky a súradnice GPS, ale vzhľadom na to, že uvádzať tieto informácie nie je povinné, v mnohých inzerátoch chýbali. Facebook vyhlásil, že nemá v úmysle od predajcov informácie o polohe vyžadovať.

Amazonský prales zaberá 7,5 milióna kilometrov štvorcových a pokrýva viac ako sedem krajín vrátane Peru, Ekvádoru a Kolumbie. Facebook sa nevyjadril, či bude spolupracovať s vládou každej krajiny pri odhaľovaní nelegálnych inzerátov.

Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá