Nelúč sa s letom, s týmito festivalmi si predĺžiš bezstarostné dni

  • Chytá vás nostalgia za končiacim sa letom? Nezúfajte, tieto septembrové festivaly vám pomôžu udržať si bezstarostnú náladu, aj keď sa dni skrátia, večery ochladia a povinnosti začnú klopať na dvere čoraz nástojčivejšie.
Free Press Summerfest
Free Press Summerfest
  • Chytá vás nostalgia za končiacim sa letom? Nezúfajte, tieto septembrové festivaly vám pomôžu udržať si bezstarostnú náladu, aj keď sa dni skrátia, večery ochladia a povinnosti začnú klopať na dvere čoraz nástojčivejšie.

 

Tatra Flowers

Na miestach, kam sa bežne chodieva za turistikou, nájdu návštevníci našich veľhôr tento víkend aj niečo navyše – umelecké zážitky. Na Hrebienku, v centre Tatranskej Lomnice alebo na Štrbskom či Skalnatom Plese vystúpia špičkoví umelci vrátane Jany Kirschner, Petra Lipu, Lucie Lužinskej, SĽUKu, ale aj kapiel ako Billy Barman, Genius Locci alebo Paper Moon Trio. Hoci hudobný festival Tatra Flowers sľubuje spolu 30 koncertov na ôsmich miestach, najdôležitejším účinkujúcim podľa organizátorov zostane samotná príroda Vysokých Tatier.

foto: Tatra Flowers

Všetky koncerty budú špeciálne upravené do akustických či komorných verzií bez použitia akejkoľvek techniky. Časy podujatí sú tiež prispôsobené „životu a biorytmu Tatier“ – väčšina preto neodznie večer, ale v poludňajších hodinách. Umelci sa na miesta koncertov dostanú „pešibusom“ a mnohí si takto odnesú aj svoje hudobné nástroje (iným pomôžu horskí nosiči). Hudobníci uprostred prírody – bez pódia, mikrofónov, reproduktorov či bicích nástrojov – všetko na pozadí Vysokých Tatier – to je kombinácia, ktorá sľubuje veľkolepé zážitky.

foto: Tatra Flowers

Kde: Vysoké Tatry

Kedy: 1.-3. septembra

Highlighty: Marina and the Kats, Jana Kirschner a SĽUK, Vrbovskí víťazi, Mucha Quartet s Ivou Bittovou, Michal Matejčík, Katarína Máliková, Peter Lipa. Vstup je na všetky akcie zadarmo okrem podujatia na Štrbskom Plese, na ktorom vystúpia Vrbovskí víťazi a Jana Kirschner so SĽUK-om. Súčasťou festivalu je aj filmová sekcia s účasťou horolezca Petra Hámora a dokumentaristu Pavla Barabáša.

Viac informácií: tatraflowers.sk

MFF Cinematik

 

Filmový festival Cinematik

Genius loci kúpeľného mesta Piešťany, filmové novinky, ktoré sa na Slovensku ešte nepremietali, hudobný sprievodný program a relax na tráve v parku medzi filmami – to je návod na dokonalú dovolenku (nielen) pre cinefilov. Dvanásty ročník festivalu otvorí film Loving Vincent – životopisný príbeh maliarskeho génia Vincenta van Gogha, ktorý je ako prvý na svete celý maľovaný olejovými farbami.

MFF Cinematik

Za pozornosť však stoja aj ďalšie kvalitné európske filmy, z ktorých mnohé uvidia diváci v slovenskej premiére, či silné slovenské dokumenty. Vtesnať ponuku šesťdňového filmového maratónu do pár riadkov nie je v ľudských silách, z pestrej mozaiky však láka napríklad doteraz najdlhšia slovenská časozberná snímka 10 rokov lásky, ktorá sleduje európske manželské páry od okamihu, ako sa stali rodičmi.

V medzinárodnej súťaži sa bude premietať kontroverzný triler Elle alebo poľská dráma o brutalite detí inšpirovaná skutočnými udalosťami Detské ihrisko. Nebudú chýbať ani ďalšie tradičné sekcie ako Za hranicou kultu, Polnočná sekcia či Special Screenings, kam programový tím zaradil aj experiment Manifesto s Cate Blanchett, v ktorom sa prevtelila do 13 úloh.

Núdza nebude ani o smiech (napríklad v chorvátskej komédii Ministerstvo lásky), sekcia Rešpekt sa zameria na retrospektívu tvorby belgických bratov Dardennovcov a v sekcii Eye on Films sa bude premietať aj poeticko-estetická francúzska snímka Move! Dance your life, ktorá sa nakrúcala v 18 destináciách sveta a jej hrdninami sa stali profesionálni aj amatérski tanečníci, deti a starí ľudia. Bohatý výber bude isto viesť k príjemným dilemám pri výbere kinosály.

MFF Cinematik

Kde: Piešťany

Kedy: 12. -17. septembra

Higlighty: Okrem spomínaných snímok sú to aj filmy ako Druhá strana nádeje (Strieborný medveď za réžiu na Berlinale 2017), životopisná snímka o najznámejšej sexuologičke komunistického Poľska Michaline Wislockej Sztuka kochania, drámy Bez lásky či O tele a duši.

Pozrite si výber Petra Konečného:

Viac informácií: cinematik.sk

Divadelná Nitra

 

Divadelná Nitra

Témou 26. ročníka divadelného festivalu je Fundamentals – chápaná najmä ako podstata vecí. A tak sa za zdvihnutou oponou budú skúmať najmä základné hodnoty človeka. V 21. storočí totiž žijeme vo svete extrémov, v ktorom je priveľa túžby po úspechu a pôžitkoch, priveľa egoizmu, agresivity, xenofóbie aj priveľa slov, rýchlosti, hluku i smogu. A primálo spravodlivosti, úcty k človeku, pokory a lásky.

Na scéne Divadelnej Nitry 2017 budú hrať prím „iné osudy“ – (ne)obyčajné životy významných i prostých ľudí, ktorí preukazujú nezlomnú vôľu, snahu nepoddať sa a túžbu vstať a ísť ďalej. To všetko už tradične v podaní neobyčajných európskych i domácich divadelných ansámblov.

Divadelná Nitra

Kde: Nitra

Kedy: 22. – 26. septembra

Highlighty: 11 inscenácií v 17 predstaveniach zaujímavých tvorcov z Belgicka, Česka, Poľska, USA, Slovinska a Slovenska a k tomu performancie, koncerty, výstavy a diskusie v uliciach Nitry.

Viac informácií: nitrafest.sk

Kinobus 

Kinobus

Keď nejdú diváci do kina, musí ísť kino za divákmi. A k tomu ešte nabrať na palubu autobusu posádku filmových nadšencov, ktorých vezme do zapadnutých okresov. A to už je jazda! Kinobus je hravý formát, ktorý spája cestovanie autobusmi plných divákov po vidieckych kinosálach a popri tom oživuje a opravuje staré, často už zabudnuté a zrušené dedinské kiná. Ide o nekomerčný a nesúťažný filmový formát, do ktorého sa zapájajú aj miestni. Výsledkom je skvelá komunitná, občas až rodinná atmosféra, aká môže vzniknúť len na takýchto miestach.

Kinobus 

Tento rok vedie jazda slovenským vidiekom z Novej Dubnice, cez Dolnú Súču, Valaskú Belú až do Chynorian a jej nosnou témou sa stali „Formáty“ – od 70 mm filmov v kine Panorex v Novej Dubnici, cez 35-mm projekcie, ktoré budú účastníkom pripadať ako z monitora, až po 8 mm bizarnosti a 16 mm štandardnosti. K tomu túlanie sa mestom s komentárom teoretika architektúry Petra Szalaya, vernisáž Michala Lacka v krištáľovej obci a ďalšie výlety. O zábavu v autobuse aj na ceste sa budú starať sprievodcovia-divadelníci z pražského zoskupenia Zapětdvanáct.

Kinobus 

Kde: Trasa vedie slovenským videkom z Novej Dubnice až po Chynorany.

Kedy: 31. augusta – 3. septembra

Highlighty: Zlatý vek panoramatického formátu predstaví 7 titulov, medzi nimi Batman Tima Burtona, Cigáni idú do neba, Starman. Súčasťou sprievodného programu je komentovaná prehliadka Novej Dubnice, výlet na vrch Krasín či večerný koncert Philipa Glassa v interpretácii hudobníka Fera Királyho.

Viac informácií: kinobus.sk

World Music Festival

World Music Festival

Bratislavský World Music Festival vznikol ako pokračovanie obľúbeného Festivalu perkusií, ktorý sa konal od roku 2011. Nový festival naň nadviazal, presunul sa do centra mesta a obohatil sa o prehliadku slovenských skupín a medzinárodnú konferenciu s cieľom pomôcť slovenskej scéne otvoriť sa svetu.

Pripravte sa na nové dynamické hudobné fúzie, ale aj návrat k vlastným koreňom a rešpekt k vlastnej tradícii, atmosféru lokálneho i globálneho a kvalitné projekty mimo mainstreamu. Koncerty priamo v uličkách Bratislavy, workshopy tanca a hudby, diskusie aj premiérové premietanie dokumentu Mareka Šulíka a etnologičky Jany Belišovej o rómskej hudbe.

World Music Festival

Kde: Bratislava

Kedy: 21.- 24. septembra

Highlighty: Banda (SR), Kalàscima (IT), Ľudové mladistvá (SR), Katarína Máliková (SR), Joanna Slowinska (PL), Renaud GARCIA-FONS (F)  & Deray TÜRKAN (TUR), Mec Yek (B)

Viac informácií: worldmusicfestival.sk

Trans Danube Swim

Trans Danube Swim

Nie je síce festivalom v pravom zmysle slova, kúpaním však k letným radostiam jednoznačne patrí. Navyše je unikátom – plávanie cez Dunaj neorganizuje nikto ani vo Viedni ani v Budapešti. V Bratislave áno. Tak využite túto šancu a príďte preplávať európsky veľtok. Podľa organizátorov je prvú septembrovú nedeľu ten správny čas, kedy druhá najdlhšia rieka v Európe prináša najlepšie podmienky, aby ste si to mohli naplno užiť. Voda je najteplejšia, hladina má ideálnu výšku a slnko stále intenzívne svieti. Tak šup do plaviek.

Trans Danube Swim

Kde: Bratislava, zraz pri Riverparku

Kedy: 3. septembra

Viac informácií: mojevent.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech