Nemáš peniaze a ani vzťah k nim? 3 princípy, ktoré ti to pomôžu zmeniť

  • To, aký máme vzťah k peniazom ovplyvňuje, koľko ich máme
  • Tieto 3 princípy ti preto pomôžu transformovať vzťah, ktorý k nim máš
peniaze
Unsplash/Jp Valery
  • To, aký máme vzťah k peniazom ovplyvňuje, koľko ich máme
  • Tieto 3 princípy ti preto pomôžu transformovať vzťah, ktorý k nim máš

Či už sa to niekomu páči alebo nie, peniaze jednoducho hýbu svetom. Samozrejme si ich netreba povýšiť na svoju modlu, no jednodznačne nám dokážu dať slobodu, a sú prostriedkom na dosahovanie cieľov a snov. Toto sú 3 nadčasové zásady, ktoré ti pomôžu prehodnotiť vzťah, ktorý k nim máš. 

#1 Môžeš si za ne kúpiť čas

Naše životy sú rušné, a ani svetová pandémia naše to-do listy neskrátila, v mnohých prípadoch práve naopak. Čas je však komoditou, ktorá sa dá v istom zmysle kúpiť. Samozrejme si nedokážeme kúpiť dlhší život či vrátenie času, no ak nejaké tie peniaze investuješ, mesačne si môžeš ušetriť hneď niekoľko hodín. 

Pýtaš sa, ako to je možné? Čas sa dá kúpiť tým, že investuješ do nástrojov, ktoré ti ho pomôžu ušetriť. Rôzne aplikácie, kurzy, knihy či hoci aj delegovanie nejakých jednoduchších úloh na virtuálneho asistenta, ktorého si nájdeš online – toto všetko ti pomôže mesačne ušetriť desiatky hodín, ktoré môžeš investovať oveľa užitočnejšie. 

zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

#2 Pátraj po pôvode vzťahu, ktorý k nim máš

Ako uvádza aj portál Addicted2Success, vzťah, ktorý máme k peniazom, je výsledkom toho, čo sme videli, a čo sme sa naučili v detstve. Popremýšľaj preto nad tým, aký vzťah mali k peniazom tvoji rodičia alebo ľudia, s ktorými si bol v kontakte najčastejšie, a akým spôsobom ste sa o peniazoch rozprávali.

Problémom je, že niektoré z týchto v detstve naučených vzorcov sú toxické, a pokiaľ si to neuvedomíme, môžu nás negatívne ovplyvňovať počas celého života. Ak preto cítiš, že v sebe máš ohľadom peňazí nejaký blok, skús popremýšľať nad tým, či nemôže prameniť z tvojho detstva. Ľudia sú prekvapení, čo všetko sa dokáže udiať, keď si tieto svoje staré záležitosti vyriešia. 

7 otázok, na ktoré keď si odpovieš, nájdeš svoju vysnívanú robotu

#3 Cena vs. hodnota

Veľmi dôležité je aj naučiť sa vnímať, aký obrovský rozdiel je medzi pojmami cena a hodnota. Cena sa vyjadruje v nejakej mene, a ide o sumu, ktorú za daný tovar alebo za službu zaplatíme. Hodnota však predstavuje vyjadrenie toho, čo pre teba daný produkt alebo služba znamenajú.

Tak napríklad, nemáme problém priplatiť si za bezdrôtové bluetooth slúchadlá, pretože sú oveľa pohodlnejšie, alebo ochotne investujeme napr. do nového smartfónu či notebooku o niekoľko stoviek viac, keďže ich máme v pláne používať každý jeden deň, po dobu niekoľkých rokov. Dôležité je preto vidieť hodnotu vecí, nie ich sumu – pomôže ti to pozerať sa na niektoré veci úplne inak. 

Zdroj: addicted2success.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech