Nemecké investície môžu naštartovať slovenskú ekonomiku: Merz pripravuje ambiciózny plán v hodnote 1 bilióna eur
- Slováci sú súčasťou Európskej únie, z čoho vyplýva viacero pozitív
- Aktuálne budú môcť profitovať z nemeckého investičného plánu
- Presadzuje ho sám Merz

- Slováci sú súčasťou Európskej únie, z čoho vyplýva viacero pozitív
- Aktuálne budú môcť profitovať z nemeckého investičného plánu
- Presadzuje ho sám Merz
Slováci môžu profitovať z krokov európskych mocností. Nemecko, ekonomický motor Európskej únie, sa chystá spustiť jeden z najväčších investičných balíkov v moderných dejinách regiónu, píše Deutsche Welle.
Pod vedením nového kancelára Friedricha Merza pripravuje krajina ambiciózny plán v hodnote až 1 bilióna eur, ktorého cieľom je zásadne posilniť domáci hospodársky rast. Sústrediť sa má aj na obranu a infraštruktúru – no zároveň má potenciál ovplyvniť celú EÚ vrátane Slovenska.
Merz sa chystá investovať
Podľa vyjadrení Merza pre Deutsche Welle a ďalšie zdroje bude jadrom plánu investičný impulz do kritických oblastí, ako sú dopravné siete, energetika, digitálna infraštruktúra, ale aj obranné kapacity. Zároveň ide o zásadný signál, že Nemecko mení svoj postoj k fiškálnej politike a odkláňa sa od dlhodobej stratégie prísneho rozpočtového konzervativizmu. Profitovať z neho budú môcť aj Slováci.
1/
Today, Friedrich Merz says he wants Europe to gain complete „independence“ from the US, and has put forward the idea of creating a new European defense union to replace NATO, including nuclear cooperation with France and the UK.He is hawkish on Russia and, apparently,… pic.twitter.com/DXle98N1HQ
— Lew Anno Support#Israel #Ukraine 24/2-22 (@anno1540) April 23, 2025
Investičný balík takýchto rozmerov neovplyvní len Nemecko. V dôsledku jeho spustenia dochádza k významnému tlaku na Európsku komisiu, aby prehodnotila pravidlá štátnej pomoci. Tie v súčasnosti výrazne obmedzujú menšie krajiny v oblasti priameho investovania do kľúčových sektorov.
Ako upozorňuje Financial Times, viacero štátov ako Dánsko, Holandsko, Belgicko či Česko už signalizuje, že pod vplyvom Nemecka budú musieť prehodnotiť svoje doterajšie rezervované postoje k dotáciám. Doteraz sa totiž obávali, že veľké krajiny získajú neprimeranú výhodu. Nemecký plán však otvára dvere k férovejšiemu systému podpory, ktorý by mohol byť nastavený s ohľadom na aktuálnu situáciu. A teda tak, aby reflektoval reálnu hospodársku váhu partnerov a ich vzájomnú prepojenosť.
Slováci dostanú nečakaný impulz
Pre Slovensko a ostatné štáty strednej a východnej Európy ide o kľúčový moment. Nemecko je dlhodobo najväčším obchodným partnerom Slovenska. Viac ako 20 % slovenského exportu smeruje práve do Nemecka a stovky nemeckých firiem zamestnávajú tisíce Slovákov.
Ak sa investičný balík prejaví vo forme zvýšených objednávok, investícií do subdodávateľských reťazcov či presunu vývoja a výroby, môže to pre slovenskú ekonomiku predstavovať reštart rastu. Navyše, ak sa zmenia pravidlá štátnej pomoci, otvorí sa priestor aj pre Slovensko. Mohlo by cielene podporovať vlastný priemysel, inovácie a obranu bez rizika zásahu zo strany Bruselu.
Príležitosť spočíva aj v spolupráci v oblasti zelenej transformácie, energetiky a obranného priemyslu. Ak Nemecko začne viac investovať do digitalizácie a zelenej tranzície, slovenské firmy, ktoré sú súčasťou dodávateľských reťazcov, budú musieť držať krok – a môžu zároveň profitovať z technologického posunu. Slováci sa tak budú môcť zúčastniť tohto ekonomického oživenia priamo aj nepriamo.
Symbol európskej solidarity alebo nový začiatok rozdelenia?
Napriek pozitívnemu potenciálu však niektorí ekonómovia upozorňujú na riziko, že príliš veľká voľnosť v oblasti štátnej pomoci môže prehĺbiť nerovnováhu medzi veľkými a malými krajinami. Ak si nie všetci budú môcť dovoliť podobné objemy stimulov ako Nemecko, mohli by sa regionálne rozdiely ešte viac prehĺbiť. Sem sa aktuálne radia aj Slováci vzhľadom na napätý rozpočet.
„My absolute priority is to strengthen Europe so we can defend ourselves without the Americans.“
– Friedrich Merz pic.twitter.com/tUjiwuo22S
— PanEuropeanMovement (@EuropeanPan) February 23, 2025
Preto bude kľúčové, ako sa EÚ dohodne na pravidlách transparentnosti a spolufinancovania. Aj to, či sa Merzov plán stane spúšťačom širšej európskej stratégie, ktorá by bola inkluzívna a rozvojová pre celý región.
Nemecký investičný balík v hodnote 1 bilióna eur nie je len národným projektom – je to európsky signál o potrebe novej fázy rastu, odolnosti a solidarity. Pre Slovensko môže ísť o historickú príležitosť. Za predpokladu, že sa dokáže adaptovať, modernizovať a prepojiť na nové strategické priority svojho najväčšieho obchodného partnera.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroj: Deutsche Welle