Nemecko a Španielsko plánujú maloletým uľahčiť zmenu mena či pohlavia

  • Nemci navrhujú pravidlo, ktoré pomôže 14 a viacročným zmeniť si meno či pohlavie
  • Nový zákon v Španielsku umožňuje to isté ľuďom od 16 rokov
lgbti
Unsplash/Margaux Bellott
  • Nemci navrhujú pravidlo, ktoré pomôže 14 a viacročným zmeniť si meno či pohlavie
  • Nový zákon v Španielsku umožňuje to isté ľuďom od 16 rokov

Nemecká vláda vo štvrtok predstavila plány na zjednodušenie formálnej zmeny pohlavia a mena transrodových osôb. Na základe nového „zákona o sebaurčení“ by dospelí ľudia mohli zmeniť svoje krstné meno a zákonné pohlavie na matričných úradoch bez ďalších formalít.

V súčasnosti platný zákon z roku 1981 od ľudí pri týchto úkonoch vyžaduje získanie hodnotenia od dvoch odborníkov s výcvikom a skúsenosťami s otázkami transsexualizmu a povolenie od súdu.

Navrhované nové pravidlo umožňuje maloletým vo veku 14 rokov a viac zmeniť svoje meno a pohlavie so súhlasom svojich rodičov alebo opatrovníkov.

V prípade nesúhlasu by tínedžeri mohli požiadať rodinný súd, aby ich rozhodnutie zrušil. U detí mladších ako 14 rokov by rodičia alebo opatrovníci museli podať žiadosť na matrike v ich mene.

Nemecká ministerka pre rodinné záležitosti Lisa Paus vysvetlila, že po registrácii formálnej zmeny mena a pohlavia nebudú počas jedného roka povolené žiadne ďalšie zmeny, čo je ustanovenie, ktoré má „zabezpečiť vážnosť túžby po zmene“. Legislatíva tiež podľa nej umožní pokuty v prípadoch, keď sa informácie o pohlaví alebo zmene mena osoby prezradia bez jej súhlasu.

Minister spravodlivosti Marco Buschmann je podľa svojich slov presvedčený, že legislatívu so zmenami predložia vláde neskôr počas tohto roka. Následne bude potrebný súhlas dolnej komory parlamentu, v ktorej má pohodlnú väčšinu vládna koalícia troch sociálne liberálnych strán kancelára Olafa Scholza.

Zmeny plánujú aj Španieli

Španielska vláda v pondelok schválila nový návrh zákona o právach komunity LGBTI. Ak ho podporí i parlament, mladí ľudia si budú môcť slobodne zmeniť pohlavie už od 16 rokov. Pri osobách od veku 12 rokov bude musieť takýto krok povoliť súd a od 14 rokov rodičia. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Súčasná verzia návrhu zákona je podobná tej, ktorú vláda predložila na schválenie vlani. Vtedy ju však zablokovali nezhody v rámci samotnej vládnej koalície vedenej socialistickým premiérom Pedrom Sánchezom.

„Chceme vyslať jasnú správu o tom, že nám záleží na životoch ľudí z LGBTI komunity,“ vyhlásila španielska ministerka pre rovnosť Irene Monterová.

Ak túžbu vyjadríš dvakrát za 4 mesiace, smieš si zmeniť pohlavie aj meno

Ak návrh zákona prejde, všetci občania Španielska starší ako 16 rokov sú budú môcť legálne zmeniť pohlavie a meno. Stačí, ak túto svoju túžbu vyjadria dvakrát v priebehu štyroch mesiacov. V minulosti museli záujemcovia o zmenu pohlavia podstúpiť vyšetrenie u niekoľkých lekárov – odborníkov na tzv. rodovú dysfóriu. Ide o psychologický jav, pri ktorom jednotlivec pociťuje nesúlad medzi svojím biologickým pohlavím a rodovou identitou.

Tínedžeri vo veku 14 až 16 rokov budú môcť požiadať o zmenu pohlavia len so súhlasom rodičov, pre deti od 12 rokov bude musieť takúto zmenu schváliť i súd. Deti mladšie ako 12 rokov si budú môcť zmeniť meno, ale nie pohlavie.

Jedinou zmenou v porovnaní s pôvodnou verziou návrhu zákona je časť týkajúca sa obyvateľov Španielska, ktorí nemajú španielske občianstvo. Právo na zmenu pohlavia a mena v dokumentoch im bude priznané v prípade, že ich domovské krajiny takúto možnosť nepovoľujú.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá