Nemecko hovorí o „strašných Vianociach“. Politici navrhujú hromadnú prepravu len s očkovaním aj tresty do 5 rokov väzenia

  • Vysoké čísla nakazených rozpútali v Nemecku diskusiu o sprísnení opatrení
  • Alarmujúce čísla sú najmä v najmenej zaočkovaných regiónoch
  • Opatrenia by sa nemali dotknúť očkovaných a tých, ktorí ochorenie prekonali
Nemecko
TASR/AP, Roman Hanc, Markus Schreiber
  • Vysoké čísla nakazených rozpútali v Nemecku diskusiu o sprísnení opatrení
  • Alarmujúce čísla sú najmä v najmenej zaočkovaných regiónoch
  • Opatrenia by sa nemali dotknúť očkovaných a tých, ktorí ochorenie prekonali

Lothar Wieler, šéf nemeckého Inštitútu Roberta Kocha, ktorý funguje ako národné centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, varoval, že krajine hrozia „skutočne strašné Vianoce“, ak nepodnikne kroky na zabrzdenie prudkého rastu počtu infekcií koronavírusom.

Inštitút vo štvrtok nahlásil 65 371 nových potvrdených nákaz za jeden deň. „Smerujeme k vážnej núdzovej situácii,“ povedal riaditeľ inštitútu. „Budeme mať skutočne strašné Vianoce, ak teraz neprijmeme protiopatrenia,“ dodal.

Slobodní budú len očkovaní a tí, ktorí ochorenie prekonali 

Wieler konštatoval, že Nemecko musí výrazne zvýšiť mieru vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 nad hranicu 75 percent z terajšej úrovne 67,7 percenta. V niektorých regiónoch Nemecka je zaočkovanosť obyvateľstva len na úrovni 57,6 percenta.

Wieler zároveň vyzval na zatvorenie klubov a barov a ukončenie masových podujatí. Prístup do viacerých oblastí verejného života by sa podľa neho mal obmedziť len na ľudí, ktorí sú zaočkovaní alebo ochorenie COVID-19 prekonali.

covid korona vírus
zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner

Sedemdňová incidencia, teda počet prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov za týždeň, je 336,9, čo je nárast oproti 249,1 prípadu spred týždňa a aj oproti 74,4 prípadu spred mesiaca.

Problémový región

Problémový je najmä región Sasko. Práve Sasko má v súčasnosti najvyššiu mieru nakazených z celého Nemecka, sedemdňová incidencia je tam 742,2 prípadu na 100 000 obyvateľov.

Ak sa nám podarí zastaviť túto vlnu, určite sa to nestane len vďaka oslovovaniu nezaočkovaných ľudí,“ povedal Kretschmer. 

Tieto informácie prichádzajú práve v čase, keď má parlament diskutovať o kríze. Noví koaliční partneri – sociálni demokrati, Zelení a propodnikateľská Slobodná demokratická strana (FDP) –, ktorí vzišli zo septembrových volieb, chcú nové protipandemické obmedzenia.

Okrem iných aj to, aby cestujúci v autobusoch a vo vlakoch predkladali dôkaz o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 alebo čerstvom teste. Chcú zaviesť aj prísne tresty do piatich rokov väzenia pre falšovateľov potvrdení o koronavíruse.

respirátor FFP2
zdroj: TASR/Friso Gentsch/dpa

V priebehu štvrtka má odchádzajúca kancelárka Angela Merkelová viesť rozhovory s premiérmi 16 spolkových krajín. Tí sa snažia dosiahnuť jednotný postoj k proticovidovým pravidlám a obmedzeniam, pretože v súčasnosti vládnu v Nemecku rôzne stratégie.

Nemeckí predstavitelia sa snažia zvýšiť zaočkovanosť obyvateľstva, ktorá je teraz okolo 68 percent.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie