Nemecko schválilo kontroverzný zákon, ktorý umožní pokutovať Facebook za nenávistné prejavy

  • Výška pokuty sa môže vyšplhať až na 50 miliónov eur.
  • Výška pokuty sa môže vyšplhať až na 50 miliónov eur.

Nemeckí zákonodarcovia schválili kontroverzný zákon, podľa ktorého môžu spoločnosti Facebook, Twitter, ale aj iné sociálne médiá čeliť pokutám až do výšky 50 miliónov eur, ak nedokážu odstrániť nenávistné prejavy. Zákon, ktorý sa bežne označuje ako „Facebookský zákon“, schválil parlamentný orgán nemeckého snemu v piatok. Účinnosť nadobudne v októbri.

foto: foter.com

Podľa zákona by sociálne médiá čelili vysokým pokutám za to, ak by v priebehu 24 hodín nedokázali odstrániť „zjavne nezákonný“ obsah – vrátane prejavov nenávisti, ohovárania a podnecovania k násiliu. Počiatočná pokuta má mať výšku 5 miliónov eur, ale môže dosiahnuť až 50 miliónov. Na rozhodnutie o prípadoch, ktoré sú menej jasné by webové spoločnosti mali až týždeň.

Minister spravodlivosti Heiko Maas a ďalší priaznivci zákona tvrdili, že je potrebné obmedziť šírenie nenávistných prejavov, ktoré sú prísne upravené v nemeckých zákonoch. Aktivisti v oblasti digitálnych práv však široko kritizovali zákon, tvrdiac, že porušuje slobodu prejavu, a technologickým spoločnostiam dáva neprimeranú zodpovednosť pri určovaní zákonnosti online obsahu.

foto: foter.com

Nemecko v uplynulých rokoch zintenzívnilo úsilie o odstránenie nenávistných prejavov proti migrujúcemu obyvateľstvu, ktoré sú v poslednom čase zapríčinené prebiehajúcou utečeneckou krízou. Facebook, Twitter a Google sa v rámci rokovania s nemeckou vládou v roku 2015 dohodli, že takýto obsah z ich platforiem odstránia do 24 hodín, ale správa z roku 2017 zadaná ministerstvom spravodlivosti zistila, že spoločnosti stále nedokážu splniť svoje záväzky. Začiatkom tohto mesiaca nemecká polícia vtrhla do 36 domov kvôli príspevkom na sociálnych médiách, ktoré údajne obsahovali nenávistný obsah.

Sociálne médiá čelia tlaku zo strany lídrov Európskej únie na odstránenie nenávistných prejavov, falošných správ a teroristickej propagandy. Minulý mesiac Európska rada schválila súbor návrhov, ktoré vyžadujú, aby webové spoločnosti zablokovali všetky videá, ktoré obsahujú nenávistné prejavy alebo podnecovanie k terorizmu. Maas tiež vyzval na celoeurópske regulácie na nenávistné prejavy a falošné správy.

foto: spdsaar via Foter.com / CC BY-ND

Európska skupina pre digitálne práva (EDRi), ktorá sa nachádza v Bruseli, kritizovala návrh zákona v blogovom príspevku uverejnenom pred piatkovým hlasovaním. „Spoločnosti [sociálnych médií] sú, celkom racionálne, motivované možnosťou vyhnúť sa zodpovednosti, využívať najlacnejšie dostupné možnosti a využívať politickú legitimizáciu ich reštriktívnych opatrení pre zisk,“ píše Maryant Fernández Pérez, politický poradca spoločnosti EDRi. „To môže viesť len k privatizovanej, nepredvídateľnej online cenzúre.”

zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech