Nenávidený horúci asfalt nahradia lavičky a stromy. Matúš Vallo ukázal novú podobu námestia pred Novou tržnicou

  • Dlho zanedbávané Trnavské mýto čakajú príjemné zmeny
  • Primátor mesta Bratislava, Matúš Vallo, tam čoskoro plánuje vysadiť stromy, pridá aj nové lavičky
  • Developer Immocap má taktiež veľké plány
Trnavské mýto
Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu
  • Dlho zanedbávané Trnavské mýto čakajú príjemné zmeny
  • Primátor mesta Bratislava, Matúš Vallo, tam čoskoro plánuje vysadiť stromy, pridá aj nové lavičky
  • Developer Immocap má taktiež veľké plány

Schátrané priestory frekventovaného Trnavského mýta čakajú veľké zmeny. Matúš Vallo sa v spolupráci s projektom Živé miesta a iniciatívou 10 000 stromov chystá roky zanedbávaný priestor skrášliť a spríjemniť. To však nebudú jediné zmeny, ktorých sa dočkáme.

Priestor pred Novou tržnicou na Trnavskom mýte je dlhodobo zanedbaný napriek tomu, že ide o jeden z najfrekventovanejších prestupných uzlov v meste. Obrovský problém prehrievania asfaltu tu pretrváva dodnes. Napriek rekonštrukcii tejto plochy pred 4 rokmi. Na vzrastlú zeleň, ktorá je najlepším riešením na prehrievanie mesta, vtedy z dôvodu údajne hustej siete inžinierskych sietí neostalo miesto, vraví Vallo na sociálnej sieti.

Platany a lavičky

„Napriek tomu, že sa pred štyrmi rokmi táto plocha rekonštruovala, pobyt v tomto priestore je počas horúcich letných dní neznesiteľný, nakoľko tu chýba tieň,“ poznamenala hovorkyňa mesta, Katarína Rajčanová pre SITA.

Mesto využije k výsadbe prvýkrát vysoké dospelé platany, ktoré poskytnú občanom okamžitý tieň. Ako informuje ďalej Matúš Vallo, rovnako budú pri tejto výsadbe využité prekoreňovacie bunky. 

Vysadíme 5 veľkých platanov, pod ktorými vytvoríme príjemné miesto na sedenie. Prvýkrát tak mesto sadí vzrastlé vysoké stromy, ktoré dávajú tieň ihneď. Rovnako mesto prvýkrát používa prekoreňovacie bunky. Na sadenie sa teším, držte nám palce, uzavrel Vallo.

„Vďaka tomuto komorovému systému nedochádza v koreňovom priestore stromu k zhutňovaniu a korene majú zabezpečený dostatok vzduchu a vody. Pokiaľ je koreňový priestor zbavený nepriepustných materiálov a vrstiev, strom si dokáže vybudovať druhovo charakteristický a pravidelný koreňový systém, čo zvyšuje jeho prosperitu a tým aj životnosť,“ vysvetlila Rajčanová.

Prípravné práce na Trnavskom mýte sa začnú už budúci týždeň, výsadba začiatkom mája. Nový priestor by mal byť dokončený do konca mája.

V rámci iniciatívy Živé miesta pretvára mesto zanedbané, často aj malé plochy bez zjavnej funkcie. Na nové verejné priestory, v rámci iniciatívy 10 000 stromov tiež navyšuje počet stromov v uliciach. „Na Trnavskom mýte sme sa rozhodli tieto dve iniciatívy spojiť, aby sme na frekventovanom mieste vytvorili menší, ale plnohodnotný, komfortný verejný priestor, ktorý bude príjemný aj počas horúcich dní,“ vysvetlila hovorkyňa mesta.

Vybraný dlhoveký druh stromu Platanus x acerifolia je odolný aj voči vyšším teplotám a klimatickým zmenám. K stromom koncentrovaným do kruhu pribudnú aj lavičky a kvalitná dlažba.

Nový bulvár a námestia

Na Trnavskom mýte v Bratislave vzniknú tri nové námestia a mestský bulvár. Vyplýva to z tlačovej správy spoločnosti Immocap. Tá chce premeniť súčasný Dom odborov Istropolis na moderné kultúrno-kongresové centrum a novú mestskú štvrť. „Srdcom a dominantou projektu bude kultúrno-kongresové centrum, ktoré spolu s verejným priestorom tvorí základ novej štvrte s možnosťou využitia na rôzne aktivity počas celého roku,“ avizuje spoločnosť.

V tesnej blízkosti centra bude stáť hotel, ktorý doplní funkcie kultúrno-kongresovej sály. Spoločnosť predstavila projekt Nového Istropolisu prvýkrát v júli minulého roka. Začiatok výstavby je predbežne naplánovaný na prelome rokov 2022 a 2023. Ukončenie do konca roku 2025.

Developer chce vytvoriť na jednej strane živý mestský bulvár, resp. ulicu na Vajnorskej, Škultétyho a Kukučínovej, na druhej strane vo vnútroblokoch zabezpečiť potreby návštevníkov, pracujúcich a bývajúcich v Novom Istropolise. V parteri, ktorý prepojí aj budúcu stanicu Filiálka s podchodom na Trnavskom mýte, budú zastúpené najmä gastro prevádzky, kaviarne, menšie obchody a služby.

„Nový Istropolis počíta s rozšírením verejných priestorov s prístupnou zeleňou až o 50 percent, pričom pôjde nielen o stromy a kríky, ale aj kvety, čo doteraz v území chýbalo,“ konštatuje spoločnosť s tým, že aj centrálne námestie pred kultúrno-kongresovým centrom sa zväčší takmer o 30 percent voči existujúcemu.

Okrem centrálneho námestia vzniknú v novej štvrti aj námestie pred Filiálkou. Mestské námestie a komunitné námestie vo vnútrobloku, ktoré bude primárne k dispozícii pre rezidentov

Zdroje: SITA, Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech