Nenávidíš robotu a ľudí, ktorých v nej stretávaš. 5 dôvodov, kedy by si mal dať výpoveď

  • Zmena zvykne byť náročná, pretože si vyžaduje vystúpenie z komfortnej zóny. Avšak práve to je nevyhnutné pre osobnostný a profesijný rast
  • Niekedy môžeš mať pocit, že sa pre teba práca stala rutinou
  • Môže to byť len zlé obdobie, ale aj nemusí. Prinášame ti 5 dôvodov, prečo by si mal zmeniť svoje zamestnanie ak sa ti zdá, že stagnuješ
Práca
Práca, Unsplash
  • Zmena zvykne byť náročná, pretože si vyžaduje vystúpenie z komfortnej zóny. Avšak práve to je nevyhnutné pre osobnostný a profesijný rast
  • Niekedy môžeš mať pocit, že sa pre teba práca stala rutinou
  • Môže to byť len zlé obdobie, ale aj nemusí. Prinášame ti 5 dôvodov, prečo by si mal zmeniť svoje zamestnanie ak sa ti zdá, že stagnuješ

Práca ťa nebaví

Poznáš ten pocit, keď v pondelok ráno kráčaš do práce a už myslíš na piatok? V tom prípade ťa s najväčšou pravdepodobnosťou práca nebaví. A možno to ani nie je tvoja chyba. Ak máš pocit, že na niečom pracuješ dlhšie ako ostatní, poprípade ti tvoja práca nejde tak ako by mala, nezúfaj. Môžno len nie si na správnom mieste.

Trpezlivosť ruže prináša a tak stačí pracovať na svojich slabinách. Ak si už ale vyskúšal všetko a i napriek tomu každé ráno vstávaš s nevôľou, mal by si premýšľať o zmene. 

Klesá produktivita

Život je ako kolotoč – raz si hore, inokedy dole a s tým súvisí aj efektívnosť tvojej práce. Ľudia nie sú stroje a teda nemôžu neustále svoju prácu vykonávať na 100%. I keď, občas sa to očakáva.

V Liptovskej Tepličkej sú nádherné 400-ročné stavebné unikáty, ktoré sa dnes snažia kopírovať svetoví architekti

Ak však už dlhšie pociťuješ, že v práci nie si dostatočne produktívny, je čas na zmenu. V tomto prípade by si sa mal zamyslieť minimálne nad dôvodmi, pre ktoré tvoja produktivita klesá. Niekedy si stačí len utriediť priority a hľadať činnosti, ktoré ťa skutočne napĺňajú. Aby práca bola efektívna, musí byť jednou z nich.

Syndróm vyhorenia

S produktivitou taktiež súvisí rovnováha. Už dávno neplatí, že čím viac pracuješ, tým efektívnejšia tvoja práca je. Aby si sa vyhol syndrómu vyhorenia, to najdôležitejšie je nájsť rovnováhu. Človek, ktorý neustále pracuje a nedopraje si oddych v akejkoľvek podobe, môže veľmi rýchlo vo svojej práci vyhorieť.

Syndróm vyhorenia
zdroj: Foto: Pixabay.com/Lukas Bieri

Syndróm vyhorenia pochádza z anglického pomenovania burnout. S týmto v roku 1980 prišiel americký psychológ Herbert Freudenberger. Podľa neho je burnout, teda vyhorenie, stav psychického a fyzického vyčerpania spôsobený profesionálnym životom človeka. Ak si sa v tomto našiel, pravdepodobne si vo svojej práci vyhorel. Je teda čas zmeniť zamestnanie a nájsť sa v niečom novom.

Zdravotné problémy

Ovplyvňuje práca tvoje zdravie? Je jedno, či má práca dopad na tvoje psychické alebo fyzické zdravie. V žiadnom prípade by to tak nemalo byť. Síce pracuješ, aby si zarobil a žil tak ako chceš, všetko má svoje hranice. Ak už zdravotné problémy máš, či už sú spôsobené priamo prácou alebo nie, Zákonník práce má v sebe zakotvenú aj túto časť.

Podľa Epi.sk Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec na základe lekárskeho posudku nie je spôsobilý naďalej vykonávať svoju doterajšiu prácu.

§ 58 Zákonníka práceZamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.”. 

Kolektív

Udržať si stabilné vzťahy v reálnom živote je často náročné. Ak už hovoríme o vzťahoch na pracovisku, býva to ešte náročnejšie. A práve zle fungujúci kolektív môže byť štartérom negatívneho naladenia v tvojej práci. Už deti v školách sa učia o dôležitosti spolupráce a základných prvkoch fungovania v skupine ľudí.

Avšak i napriek tomu sa často práve na pracovisku môžeš stretnúť s individualizmom, ktorý dobre fungujúci kolektív narušuje. Práca s ľuďmi, s ktorými si rozumieš i po ľudskej stránke, je jednoduchšia. Veľa ľudí však také šťastie nemá.

práca
zdroj: Unsplash/Brooke Cagle

Pracuješ medzi ľuďmi, s ktorými si si nesadol? Stále sa to dá riešiť. Síce je práca dôležitá, nepúšťaj si negatívnu energiu k telu. Je to ťažké, no môžeš si splniť svoje povinnosti a konflikty neriešiť. Na druhej strane, všetko má riešenie. Aj zlé vzťahy v práci.

Kolektív tvoria ľudia, teda správna komunikácia a zmena prístupu môžu ku náprave vzťahov pomôcť. Nikdy nevieš, čím si tvoji kolegovia prechádzajú a možno práve tvoje pozitívne naladenie prinesie do kolektívu o čosi viac dobrej energie. Ak to však je naozaj zlé, vyskúšaj niečo nové. Možnosti máš stále dostatok.

Zdroje: Sosprk.sk, Inc.com, Theinterviewguys.com, Epi.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá