Neobjavený taliansky raj ponúka ubytovanie úplne zadarmo. Podmienky sú jednoduché

  • Unikátna cesta baníkov ponúka ubytovanie zadarmo
  • Splniť musíš iba pár podmienok
  • Okrem neuveriteľných scenérií ochutnáš preslávenú kuchyňu
sardínia ostrov
Ilustračný obrázok Reprofoto: Instagram/@cammino_minerario_santabarbara, Unsplash/@phil_gauthier
  • Unikátna cesta baníkov ponúka ubytovanie zadarmo
  • Splniť musíš iba pár podmienok
  • Okrem neuveriteľných scenérií ochutnáš preslávenú kuchyňu

Sardínia je synonymom oddychu, piesočnatých pláží a žulových útesov. Jej najznámejšie lokality pozná takmer každý cestovateľ. Pre odvážlivcov a milovníkov dobrodružstva sa však na Sardínii skrýva doteraz neobjavený kút. Skupina turistov a bývalých baníkov teraz dúfa, že prilákajú cestovateľov na zriedkavo navštevované juhozápadné pobrežie Sardínie. A to vďaka tomu, že budú mať ubytovanie úplne zadarmo. 

Neobjavený raj

Nový program sa snaží premeniť drsný kút ostrova na outdoorový raj, píše portál BBC. Objaviť kúzlo nedotknutej prírody sa dá vďaka úchvatnej baníckej ceste v Santa Barbare, ktoré je dlhá až 500-kilometrov. Banícka cesta Santa Barbara je pomenovaná po svätom patrónovi baníkov a vedie cez vysoké piesočné duny, bujné lesy, skalnaté výbežky. A samozrejme, cez takmer 150 opustených baní. Okrem toho môžu cestovatelia spoznať aj miestnych Sardínčanov či ochutnať miestnu kuchyňu.

„Pred cestou som nevedel nič o histórii tejto časti Sardínie,“ cituje BBC Giorgia Pedullu, 26-ročného dátového analytika z Milána. Ten strávil turistikou na Sardínii 5 dní. „Na tejto túre sa vám skutočne podarí dostať sa do kultúry a života ľudí, ktorí tam žijú,“ vysvetlil Pedulla. Pedulla na svoju cestu využil taktiež novú iniciatívu  s názvom Leg’s Go In Cammino. Iniciatíva začala v októbri v roku 2023.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Cammino Minerario Di Santa Barbara (@cammino_minerario_santabarbara)

Chcú mladších turistov

„Chceli sme znížiť priemerný vek našich návštevníkov, z dôchodcov po ľudí vo veku 20 až 30 rokov. Je pre nás tiež veľmi dôležité informovať ľudí o histórii tohto chodníka,“ povedala 30-ročná Margherita Concu, tajomníčka združenia a turistka, ktorá prešla celých 500 kilometrov trasy. Iniciatíva má za cieľ ukázať ľudom komunitu a miesto, o ktorom častokrát nevedia ani niektorí Sardínčania.

A očividne, funguje to veľmi dobre. V roku 2023 sa na chodník vydalo až 1 199 turistov a v roku 2024 už trasu prešlo 1 521 turistov. Cestovatelia sa vydali na pešiu turistiku po uličkách z roku 800 pred Kristom, kamenných mostoch postavených starými Rimanmi a železničných tratiach z 19. storočia. Nakoľko má kompletne celá trasa až 500 kilometrov našlo sa len málo odvážlivcov, ktorí ju prešli celú. Od otvorenia trasy v roku 2017 ju celú prešlo 196 turistov, pričom časovo to poväčšine trvalo mesiac, informuje portál

Tí, ktorí sa odvážia na dokončenie celej trasy získajú taktiež trofej od miestneho remeselníka s keramickou vežou s tromi oknami – symbolom Santa Barbary. Okrem neuveriteľných prírodných scenérií môžu po ceste turisti ochutnať vynikajúce domáce pokrmy.  Jedným  nich sú napríklad cestoviny z tuniaka modroplutvého v dedine Carloforte, slávnu sladkú cibuľku ostrova v San Giovanni Suergiu, ostnaté artičoky v Masainas, cícer v Musei a slávne čerešne a pomaranče z Villacidro.

Ako na ubytovanie zdarma? 

Práve iniciatíva Leg’s Go In Cammino prináša možnosť bezplatného ubytovania. Ubytovanie zdarma platí pre všetkých turistov do 35 rokov, a to až na tri po sebe nasledujúce noci. Ak máš o unikátnu ponuku záujem, musíš sa zaregistrovať prostredníctvom formuláru. Následne dostaneš poukážky, ktoré môžeš použiť v miestnych hostincoch, kempingoch, ale aj nocľahárňach s raňajkami.  

Ďalšou podmienkou na získanie troch bezplatných ubytovacích poukazov je to, že si mladí turisti musia kúpiť turistický pas v hodnote 5 eur. Taktiež je potrebné prispieť malým príspevkom prostredníctvom webovej stránky Cammino. Na stránke si turista vie zvoliť z mnohých možností trasy, pre ktoré bude poukážka platiť. Je však nutné dodať, že poukážky je možné využiť do 15. decembra 2024, nie však v období od 16. júna do 14. septembra.

Ak by sa tvoj výlet predĺžil, nemusíš sa obávať priveľkých cien. Ako informuje BBC, štandardné sadzby sú okolo 20 eur za noc v malých hostincoch rodinného typu a 28 eur za noc v súkromných ubytovacích zariadeniach.

Zdroje: BBC, camminominerariodisantabarbara.org

Najnovšie videá

Trendové videá