Neplatičom daní chcú po novom brať vodičáky

  • Neprispievaš do štátnej kasy?
  • Čoskoro možno kvôli tomu prídeš o vodičský preukaz
tupp
wikipedia.org-Marcelus91, minv.sk
  • Neprispievaš do štátnej kasy?
  • Čoskoro možno kvôli tomu prídeš o vodičský preukaz

Jednou z najnepríjemnejších vecí, aké môžeš na Slovensku zažiť, je platenie daní a odvodov. Mnohí sa sťažujú na ich neustále zvyšovanie ako aj na fakt, že ich vlastne nie je z čoho platiť.

Teraz prichádza novinka. Ak ju poslanci schvália, tak tým, ktorí neplatia dane hrozí, že prídu o vodičský preukaz a to už od budúceho roka, ako prvé na to upozornili Hospodárske noviny. Všetko má na svedomí návrh novely daňového poriadku, ktorý sa dostal do pripomienkového konania.

„S cieľom efektívnejšieho vymáhania daňových nedoplatkov sa navrhuje nový spôsob exekúcie,  zadržaním vodičského preukazu. Dane sú dôležitý fiškálny nástroj politiky štátu, aby však bolo možné zabezpečiť riadne  plnenie všetkých jeho funkcií, je potrebné dôsledné vyžadovanie ich platenia a následné vymáhanie,” píše sa v dôvodovej správe.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Montag, 10. Juni 2019

Pozor na pokuty

Ak si teda nebudeš plniť svoje povinnosti a napĺňať štátnu kasu, veľmi jednoducho sa môže stať, že si určitý čas ani nezašoféruješ. Ak by si sa rozhodol vydať na cesty aj napriek absencii vodičského preukazu, čaká ťa mastná pokuta.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Montag, 29. April 2019

V prípade, že sa rozhodneš šoférovať a vodičák vôbec nemáš, prípadne sedíš za volantom vozidla, na ktoré nemáš vodičské oprávnenie, hrozí ti pokuta od 300 do 1 300 eur, ale aj zákaz tejto činnosti od 1 až do 5 rokov.

Koľko štát vyberie na daniach

V spoločnosti sa všeobecne hovorí o tom, že na daniach platíme neúmerne veľa k tomu, ako málo za ne dostávame. O akej sume sa však bavíme? Podľa portálu Cena Štátu, vybrala naša krajina na daniach z príjmu od fyzických osôb v roku 2009 1 519,3 milióna eur, pričom  v roku 2018 to bolo až 2 986,3 milióna eur. V prípade právnických osôb do štátnej kasy putovalo v roku 2009 1 582 miliónov eur, no v prípade roku 2018 išlo o sumu 3 169,5 milióna eur.

zdroj: unsplash.com

Samostatnou kapitolou sú v našej krajine pokuty, týkajúce sa neodvedenia daní, či nepodania daňového priznania. Za nepodanie DP v stanovenej lehote ti hrozí 30 až 16-tisíc eur, ak ho nepodáš ani po výzve, ide o sumu 60 až 32-tisíc eur. Ak uvedieš nižšiu daň, ako si mal uviesť, pokuty sa pohybujú od 60 do 3-tisíc eur. Celkové nepriznanie dane od 266 eur sa už považuje za trestný čin.

zdroj:hospodárske noviny, skdp.sk, minv.sk, financnasprava.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK