Nepohodlných zabíjal na počkanie a jedine samopalom. Lojzo Čistič z východu sa neštítil ničoho

  • Alojz Kromka, známy ako Čistič, zabíjal na počkanie a samopal bol jeho obľúbená „hračka“
  • Spolupracoval s Černákom na dolapení Holuba, dnes však o ňom hovorí ako o klamárovi či farizejovi
čistič
TASR/Dušan Hein, Facebook/Historia Mafie na Slovensku
  • Alojz Kromka, známy ako Čistič, zabíjal na počkanie a samopal bol jeho obľúbená „hračka“
  • Spolupracoval s Černákom na dolapení Holuba, dnes však o ňom hovorí ako o klamárovi či farizejovi

Alojz Kromka, prezývaný Čistič, pochádzal z východného Slovenska, konkrétne zo Spišskej Novej Vsi. Jeho úlohou na podsvetnej scéne bolo odstraňovanie nepohodlných osôb. Hovorí sa, že ich zabíjal na počkanie a ničím iným ako samopalom. Za jeden povraz údajne ťahal s niekdajším popradským bossom Milanom Reichelom. Nakoniec sa svojho kamaráta pokúsil zabiť. Dnes si odpykáva doživotný trest v base.

Portál Na stope informuje, že vo väznici skončil kvôli vražde žilinského bossa podsvetia Milana Holáňa, prezývaného Gorila, a jeho ochrankára Stanislava Vnuka. Okrem toho má na svedomí smrť nevinnej dievčiny, Žanety Mirgovej. Na listinu nekalých skutkov sa pripísalo aj nedovolené ozbrojovanie a pokus o vraždu šiestich osôb.

Klamár a šmejd

Lojzo Čistič bol známy viacerými nezhodami v gangoch, preto bol vždy v nejakom inom, alebo sa pred niekým ukrýval. Mnohí ho považujú za klamára, a to sa ukazuje aj pred súdom. S Černákom hovorí len cez zuby a z Kromkovej strany je zjavné, že sa mu chce pomstiť.

Nie všetci mafiáni teda ťahajú za jeden povraz, na Černákovu adresu sa Čistič vyjadril takto: „Mikuláš Černák nie je pravý kajúcnik, je to falošný kajúcnik. Šmejd, ktorý sa chce v prvom rade pomstiť ľudom, ktorí ho usvedčovali a tým, ktorí mu nepomohli,“ vyhlásil odsúdený na doživotie Alojz Kromka.

„Kajúcnik, farizej, klamár a šmejd, ktorý zabíjal, zakopával a odrezával hlavy. Mediálny exhibicionista, ktorý do médií vraj vypisuje ako verejne činná osoba. Keby sa v 90. rokoch dali robiť ‚selfíčka‘, tak tento kanibal by ich mal s každou obeťou s odrezanou hlavou a nebolo by treba žiadne dokazovanie,“ vypovedal pre súdom Alojz Kromka.

Černákovi väzenie nezatvorilo ústa, naopak, začal spievať. Boss bossov nezabudol na ľudí, ktorí ho v minulosti zradili

Popravil nevinnú

Napriek tomu, že s Černákom sú dnes najväčšími rivalmi, tak kedysi práve s ním Čistič aktívne spolupracoval. Spoločne spustili aj poľovačku na Róberta Holuba.

Pred ňou sa však Čističovi podarilo zastreliť nevinné 18-ročné dievča. Bolo to 15. júna 1997 a jeho terčom bolo auto, kde sedeli štyri osoby. Jedna z nich pochádzala z podsvetnej scény a práve tá mala skončiť s „úmrtným listom“. Tak sa však nestalo. O život prišla Žaneta Mirgová a posádka v aute utrpela len zranenia.

Poľovačka na Holuba

V tom istom roku sa spustil hon na Róberta Holuba, do ktorého bol zapojený aj Kromka. Holub bol zakladateľom mafiánskeho gangu na východe Slovenska. Holubovci však narobili škody hlavne v Košiciach. Vyberanie výpalného, vydieranie, vraždy i brutálne mučenie im išlo na jednotku.

Holubove meno figurovalo vo viacerých prevádzkach, vlastnil erotický salón a sprivatizoval si aj prešovský mäsokombinát. Stal sa aj spoluvlastníkom civilno-bezpečnostnej služby. Mal veľmi blízky vzťah s rodinou Rezešovcov, ktorá ovládala Východoslovenské železiarne.

Holub však vyskakoval až príliš, vždy mu bolo málo. Chcel sa dostať až do dozornej rady VSŽ Košice, no mocní z neho nadšení vôbec neboli. Tak ďaleko nakoniec nedoskákal, aj keď jeho smrť predstavovala hotovú poľovačku.

Na nevydarené účty dopláca brat

Černák si na jeho popravu pripravil plán a objednal tých najlepších. No zabiť ho sa podarilo až na tretíkrát. Na Holubovom dolapení sa podieľal Kromka spoločne s Jozefom Roháčom. V Košiciach im to však nevyšlo, keďže sa Roháčovi zasekol samopal.

Napriek tomu, že mal Kromka zakrytú tvár, tak Holub vedel, o koho ide. Prezradila ho, pravdepodobne, motorka značky Honda. Za nevydarený útok sa Holub rozhodol pomstiť.

Čističa sa mu však nepodarilo vypátrať, no k jeho bratovi Jánovi Kromkovi sa dostali celkom rýchlo. Ten ale na podsvetnú scénu nepatril, no doplatil na bratove hriechy. Jána vylákali do Vajkoviec, kde ho surovo zmlátili. „V garáži ho surovo bili a kopali. Róbert Holub si na to obul kanady. Potom ho naložili do Boržovho auta a odviezli smerom na Prešov. Po ceste ho vytiahli na pole a zastrelili,“ vypovedal jeden z obžalovaných.

Hlava ako trofej

V Košiciach to teda nevyšlo a za nepodarený útok doplatil nevinný Čističov brat. Nepodaril sa ani druhý pokus, a to nalákanie Holuba do bratislavského hotela Danube, kde mu mal Černák prezradiť Lojzovu skrýšu. Hovorí sa, že ho mal Holub poriadne v zuboch. Plánoval mu vraj odrezať hlavu a odniesť si ju ako trofej.

Holubovi osudným miestom napokon bola nemocnica na Kramároch, kde bol hospitalizovaný po prestrelke v Danube. 24 rán zo samopalu ho v roku 1997 nadobro pochovalo. Dorazil ho práve nájomný vrah Jozef Roháč.

Lov na Gorilu

Len mesiac po vražde Holuba získal Čistič ďalšiu objednávku, a to na Milana Holáňa, ktorý bol známy pod prezývkou Gorila. Jeho teritóriom boli najmä Kysuce a Žilina. Prostredníctvom svojej SBS, nazývanej Gorila Security vypaľovali podniky v okolí.

Holáňa sa pokúšali dolapiť viacerí. Pre mnohých vraj predstavoval hrozbu. Šéfa podsvetia z Kysúc sa pokúšal so svojim gangom zabiť aj František Salinger, prezývaný Malý Fero, ktorý stál v 90-rokoch na čele mafie v Žiline.

Salinger si na to objednal dokonca kumpána od dubnického bosa podsvetia Jozefa Kucmerku, známeho ako Ošo. Bol ním Milan Kuman, ktorý mal dvakrát odpáliť výbušninu na Gorilu. No ani raz sa tak nestalo, keďže výbušniny neraz zlyhali.

„Bieleho koňa“ zabil sekerou, ako domácich miláčikov mal tigre. František Salinger patril k najbrutálnejším mafiánom

Pod Holáňovu smrť sa napokon podpísal Alojz Kromka. Ten ho zavraždil v žilinskom hoteli Astória v novembri 1997. Kromka so spolupáchateľom Lavrinčíkom ho rozstrieľali na očiach verejnosti Gorilu a pritom usmrtili aj jeho ochrankára Stanislava Vnuka.

„Ide o smrteľný súboj dlho útokom odolávajúceho kysuckého mafiána Gorilu a nájomného zabijaka Čističa. Už miesto ich duelu bolo samo osebe nebezpečné. V tej dobe sa Žiline hovorilo aj Danubitové mesto,“ objasnil spisovateľ Gustáv Murín pre Teraz.

Komplica odrovnali pri močení

Vražedné duo Kromka a Lavrinčík čakal v júni 1998 ďalší lov, a to na Alojza Házyho. Vraždu si objednal Róbert Lališ, alias Kýbel. Házy bol nepohodlným pre podsvetie, pretože po smrti Eda Diniča preberal viaceré aktivity v podsvetí.

Vrahovia ho nalákali do baru, kde s ním do skorého rána popíjali. Tak sa vybrali autom preč, no kvôli Házymu museli zastaviť. Osudným sa mu stalo močenie, počas ktorého ho Lavrinčík zastrelil. Údajne chcel ako prvý stieľať Kromka, tomu sa ale zasekla zbraň. Mafiáni za vraždu Alojza Házyho mali podľa obžaloby dostať 100-tisíc slovenských korún.

Po 15 rokoch od „priateľského stretnutia“ polícia obvinila z jej objednania a účasti na vražde sýkorovského bossa Kýbla, Kaštana, Lavrinčíka a Čističa.

Reichel na Čističovej muške

Kromka čelí aj obvineniu z pokusu o vraždu niekdajšieho údajného bossa popradskej mafie Milana Reichela. S Reichelom boli kedysi kamaráti, no 8. apríla 1997 sa to zmenilo, a to kvôli Černákovi.

Černák Alojzovi „Čističovi“ Kromkovi nahovoril, že Reichel vraždil na objednávku. To Čističa nenechalo chladným a výsledkom bola streľba na Milana a jeho rodinu. Streľba sa odohrala len dva týždne po ohavnej vražde 32-ročného policajta Gustáva Slivenského. Tomu gang černákovcov odrezal hlavu priamo v hoteli Gerlach. Bolo to v roku 1997 a všetkému sa prizeral aj samotný majiteľ Reichel.

Desiatka striel zasiahla fasádu, okná aj strechu domu Reichelových rodičov. Napriek tomu, že sa v dome nachádzal Reichel, jeho mama a sestra s trinásťmesačným synom, tak sa nikomu nič vážne nestalo.

Černák predostrel prekvapivú verziu streľby 

V knihe Mafia v Poprade sa píše: Vraždou Slivenského to ale neskončilo. Intriga pokračovala, keď svojmu zabijakovi Čističovi, čo pri vražde nebol, Černák nahovoril, že vraždili na moju objednávku. Absurdné! Ale Čistič tomu uveril a výsledkom bola streľba na mňa, moju mamu a náhodne prítomného známeho. Len so šťastím sme vyviazli nezranení z útoku zo samopalu.

Samozrejme, Holub sa ponúkol, že Čističa nájdeme a dostaneme. To zase hralo do kariet Černákovi, lebo Čističa ukrýval a potom nazúreného vypustil na Holuba v premyslenej sérii útokov. A pritom Róbert Holub a Čistič Kromka spolu vyrastali, poznali sa od detstva!, vyjadril sa Milan Reichel.

Známe tváre podsvetia Mikuláš Černák a Ondrej Žemba polícii predostreli aj verziu, že šlo o fingovanú streľbu. Vyšetrovateľ však túto verziu zmietol zo stola.

 „Pri streľbe bola okrem Milana Reichela prítomná aj jeho matka a v dome boli prítomní ďalší členovia rodiny, sestra s 13-mesačným synom, ako aj jeho otec. Ak by chcel Milan Reichel fingovať streľbu na svoju osobu a to už z akéhokoľvek dôvodu, je nepravdepodobné, aby to urobil takým spôsobom, že by pri tom ohrozil svoju rodinu.

V tomto prípade bola jeho matka, ale aj sestra s dieťaťom vystavené príliš veľkému nebezpečenstvu a riziku, že niektorá zo striel vystrelených v dávkach niekoho zasiahne. Sestra Milana Reichela bola dokonca v momente streľby v izbe, kde preniklo päť striel, ktoré jej leteli okolo hlavy a ešte aj po príchode polície si z vlasov vyberala črepiny z rozbitého okna, cez ktoré strely preleteli,“ objasnil policajný vyšetrovateľ.

Dochrámaný zabijak  

Kromka počas života na slobode prebýval najmä v hoteloch, vozil na na drahých autách prvotriednej kvality a nechýbalo ani značkové oblečenie. Podľa denníka N Čistič hovoril, že pracoval len občas. Taxikárčil a predával dovezené veci.

V znaleckom posudku sa na jeho adresu píše: „Ide o obžalovaného, ktorý je potenciálnym páchateľom závažných trestných činov v budúcnosti, a preto uloženie najprísnejšieho trestu si vyžaduje účinná ochrana spoločnosti,“ skonštatoval krajský súd a verdikt v júni 2004 spečatil aj Najvyšší súd.

Trojnásobný vrah Kromka prezývaný tiež Čistič si svoje tresty odpykáva v tretej nápravnovýchovnej skupine. Hlavné pojednávanie s Čističom sa začalo už 1. októbra 2002 pred senátom Krajského súdu v Prešove. Prvý rozsudok padol po rozsiahlom dokazovaní o rok neskôr 23. mája. Najvyšší súd SR pre procesné pochybenia v súvislosti s rozhodovaním o námietkach o zaujatosti prípad vrátil opätovne na krajský súd. Ten po odstránení chýb opätovne v septembri 2003 odsúdil Kromku na doživotie.

čistič
zdroj: TASR/Dušan Hein

Z nemilosrdného zabijaka je však dnes dochrámaný väzeň. V Leopoldove, kde ho previezli z ilavskej väznici prebýva dodnes. Plus 7 dní uvádza, že sa Kromka za mrežami snaží udržiavať vo forme pravidelným cvičením v posilňovni. Pred pár rokmi sa pri tréningu nešťastne zranil. Zlomil si hornú i dolnú končatinu.

Zdroje: plus7dni.sk, dennikn.sk, nastope.sk, juliamikolasikova.blog.sme.sk/, aktuality.sk, teraz.sk, cas.sk, finstat.sk, topky.sk, emefka.startitup.sk, ta3.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech