Neuveriteľný krok známeho boháča: Vzdal sa ziskov z úspešnej značky a svetu posiela odkaz

  • Značku Patagonia v hodnote 3 miliárd dolárov vlastní Zem
  • Takto vysvetľuje svoje kroky Yvon Chouinard
  • Vzdal sa majetku v prospech našej planéty
patagonia chouinard, globálne otepľovanie
Unsplash/Landon Parenteau Patagonia/Reprofoto
  • Značku Patagonia v hodnote 3 miliárd dolárov vlastní Zem
  • Takto vysvetľuje svoje kroky Yvon Chouinard
  • Vzdal sa majetku v prospech našej planéty

Yvon Chouinard je známym americkým miliardárom. Vlastní spoločnosť Patagonia, ktorá vyrába outdoorové oblečenie. Samotného podnikateľa svet pozná ako skúseného horolezca, ktorý svoj biznis začal tým, že predával ručne kované horolezecké vybavenie.

Momentálne však vo vyhlásení na webovej stránke spoločnosti šokuje svet.

„Nikdy som nechcel byť obchodníkom. Začínal som ako remeselník, vyrábal som lezecké potreby pre svojich priateľov a pre seba. Potom som sa dostal k odevu. Keď sme sa stali svedkami rozsahu globálneho otepľovania a ekologického rozpadu, ku ktorému sami prispievame, Patagonia sa zaviazala využiť našu spoločnosť na zmenu spôsobu podnikania,“ píše Chouniard na úvod.

Ako vysvetľuje The Guardian, miliardár sa rozhodol vzdať celej svojej spoločnosti a zárobky vložiť do boja proti klimatickým katastrofám. 

„Odteraz je naším jediným akcionárom planéta Zem,“ oznámila spoločnosť. „VŠETKY zisky budú natrvalo smerované na našu misiu – ‚zachrániť našu domovskú planétu‘,“ dodáva.

Vlastníctvo firmy – v hodnote okolo 3 miliárd dolárov – Chouinard prevádza na spoločnosti Patagonia Purpose Trust a Holdfast Collective.

Logo spoločnosti Patagonia našité na kvalitnom materiáli
zdroj: Unsplash/Malik Skydsgaard

Stále budú ziskoví

V spoločnom úsilí so svojou manželkou, dvoma deťmi a právnikmi sa 83-ročnému horolezcovi a podnikateľovi podarilo vytvoriť štruktúru, ktorá umožní Patagónii pokračovať v prevádzke ako zisková spoločnosť. Jej výnosy pôjdu pritom na podporu environmentálnych snáh.

„Ak chceme mať o 50 rokov nejakú nádej na prosperujúcu planétu, bude na tom musieť pracovať každý z nás pomocou zdrojov, ktoré máme k dispozícii. Toto je ďalší spôsob, ktorým chceme priložiť ruku k dielu my,“ píše sa vo vyhlásení značky.

„Namiesto ‚napĺňania záujmov verejnosti’ sa dá povedať povedať, že ‚napĺňame potreby’. Namiesto získavania hodnoty z prírody a jej vytvárania majetkov investorov využijeme majetok Patagonie na ochranu zdroja všetkého nášho bohatstva,“ píše Patagonia.

Úspešní podnikatelia a startupisti, na ktorých môžu byť Slováci hrdí

Všetky zisky, ktoré sa nereinvestujú späť do spoločnosti, budú podľa jej slov rozdelené firme Holdfast Collective na účely ochrany životného prostredia, podľa dodatočného vyhlásenia poskytnutého portálu Business Insider. Patagonia odhaduje, že táto suma bude každoročne dosahovať približne 100 miliónov dolárov.

Nová forma kapitalizmu

Spoločnosť Patagonia, ktorú založil Chouinard takmer pred 50 rokmi, je známa tým, že sa vymyká konvenčným obchodným praktikám. Vyniká aj preto, lebo sa zaviazala k trvalej udržateľnosti.

V rozhovore pre The New York Times Chouinard povedal, že dúfa, že jeho rozhodnutie „ovplyvní novú formu kapitalizmu, ktorá neskončí len pri niekoľkých bohatých ľuďoch a skupine chudobných“.

„Chystáme sa rozdať maximálne množstvo peňazí tým, ktorí aktívne pracujú na záchrane tejto planéty,“ vysvetlil.

Chouinardova rodina venovala 2 percentá všetkých akcií a všetky rozhodovacie právomoci zvereneckému fondu, ktorý bude dohliadať na poslanie a hodnoty spoločnosti.

Zvyšných 98 % akcií spoločnosti pripadne už vyššie spomínanej neziskovej organizácii s názvom Holdfast Collective, ktorá podľa vyhlásenia Patagonie „použije každý získaný dolár na boj s environmentálnou krízou, ochranu prírody a biodiverzity a podporu prosperujúcich komunít“.

Firmu som neche, nevedel som, čo s ňou

Dan Mosley z obchodnej banky BDT & Co., ktorý pomáhal Patagonii organizovať tento krok, povedal, že nikdy nič podobné nevidel. „Za viac ako 30 rokov, ktoré som strávil okolo majetkového plánovania, je pre mňa to, čo urobila rodina Chouinardovcov, naozaj pozoruhodné,“ uviedol.

„Už sa to nedá odvolať. Nemôžu to už znova ‚vziať späť’ a nechcú to už nikdy ‚vziať späť’,“ podotkol.

Chouinard a jeho rodina rozdali postupom času väčšinu svojho bohatstva, čím sa stali jednou z najcharitatívnejších rodín v USA.

„Nevedel som, čo mám robiť so spoločnosťou, pretože som nikdy žiadnu spoločnosť nechcel. Nechcel som byť podnikateľom. Teraz môžem aj zajtra zomrieť a spoločnosť bude ďalších 50 rokov pokračovať v správnej veci a ja tu nemusím byť,“ hovorí 83-ročný Yvon Chouinard.

Zdroje: Patagonia, The Guardian, Business Insider, Twitter, The New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá