Neuznaná krajina sľubuje top pláže, hrad Walta Disneyho aj stretnutie s korytnačkami

  • Na severe Cypru sa ukrýva klenot
  • Nie je uznaný, no na dovolenku tam ísť môžeš
  • Ukážeme ti, ako to spravíš legálne, bezpečne a s kopou zážitkov
Paragliding nad plážu, gotická katedrála, čo sa stala mešitou, žena so somárom
Jana Kristeková
  • Na severe Cypru sa ukrýva klenot
  • Nie je uznaný, no na dovolenku tam ísť môžeš
  • Ukážeme ti, ako to spravíš legálne, bezpečne a s kopou zážitkov

Stovky slnečných dní a pláže. I preto je Cyprus, najmä jeho južná časť, u nás čoraz obľúbenejšia. Čo ale sever, tureckou armádou okupované územie a svetom neuznaný štát? 

Ponúka destinácia aj niečo iné okrem vojakov, kasín a letovísk, ktoré neradno opúšťať? Túto otázkou som si pred cestou kládla tiež. Veľa som od Severného Cypru nečakala, no za tých pár mesiacov ma stihol poriadne prekvapiť.

Každý týždeň som objavila dôvod, prečo sa ho oplatí navštíviť. Či už to bola chutná kuchyňa, fascinujúca história a pamiatky, ktoré pripomínajú zmes kultúr, čo sa na ostrove, vystriedali.

Ukážem ti, čo sa mi na Severnom Cypre páčilo najviac aj ako si to užiješ bez problémov. 

Je dovolenka na rozdelenom ostrove bezpečná? 

Cyprus je násilne rozdelený ostrov. Dôvody môžeme hľadať už v dávnej minulosti, kedy lákal dobyvateľov. Veď ten, kto kraľoval ostrovu s výbornou polohou na križovatke obchodných ciest, kraľoval i biznisu. Preto ho každý chcel aspoň na chvíľu pre seba.

A tak sa tu vystriedali Gréci, Asýrčania, Egypťania, Peržania, Alexander Veľký, Ptolemaiovci, Rimania, Richard Levie Srdce, Lusignania, Benátčania, Osmani i Briti. Každý z prišelcov Cypru niečo dal aj vzal.

Súčasnú situáciu ale spôsobili najmä udalosti po 1.svetovej vojne, ktoré v roku 1974 vyvrcholili rozdelením ostrova.

Na juhu je dnes Cyperská republika, kde sa hovorí po grécky. Uznáva ju celý svet a je členom Európskej únie. Sever doslova obsadila Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva len Turecko. Nie je v EÚ, a dokonca ani na všetkých mapách.

Medzi nimi je hranica, známa ako Zelená línia, lebo ju na mapu nakreslili zeleným perom a neutrálne územie. To spolu s krehkým prímerím strážia jednotky OSN.

Situácia zatiaľ nemá riešenie, no ľady sa za desaťročia prelomili do takej miery, že dnes môžeš medzi uznanou a neuznanou republikou voľne cestovať. Dovolenkovať sa dá aj na Severnom Cypre. V ponuke ho majú mnohé cestovné kancelárie.

Hranica medzi Cyperskou a Severocyperskou tureckou republikou
zdroj: Jana Kristeková

MZV aktuálne označuje bezpečnostnú situáciu na ostrove za stabilnú. Ako aj inde, aj tu však rastie počet krádeží a úroveň drobnej kriminality proti turistom.

Na Severe Cypru som strávila niekoľko mesiacov a nestretla som sa s vážnejšími problémami ani na vlastnej koži, ani zo skúsenosti turistov. Čo mi utkvelo v pamäti bolo, že je tam (aj na celom ostrove) veľmi prísne zakázané fotografovať vojenské objekty, zariadenia a ich personál.

Startitup PREMIUM logo
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Startitup, MZV , SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá