Nevieš, kam ísť na dobré pivo? Pomôže ti táto pivná mapa Slovenska

  • Za pivnou mapou Slovenska stojí portál opive.sk
  • Podľa nich dnes počet minipivovarov atakuje číslo 80
BeFunky-collage-7
Unsplash
  • Za pivnou mapou Slovenska stojí portál opive.sk
  • Podľa nich dnes počet minipivovarov atakuje číslo 80

Kým v minulosti boli remeselné piva preslávené skôr na zahraničných trhoch, v súčasnosti sa tento trend stal bežnou súčasťou slovenských prevádzok. Dôkazom toho je otváranie nových pivární a malých pivovarov či široká ponuka remeselných pív vo väčšine slovenských miest.

Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska uvádza, že v roku 2009 slovenský trh s pivom ovládali len dva pivné giganty a 7 malých pivovarov. Ich hlavným cieľom je podporovať a ďalej rozvíjať malé pivovary na Slovensku a v roku 2018 už počet minipivovarov prekročil číslo 70.

zdroj: Unsplash

Čítaj viac TU>>Ak ti takto načapujú pivo, mal by si ho okamžite vrátiť | Bez výhovoriek

„Na rozdiel od susedných krajín, kde zažívali malé pivovary zlaté časy, na Slovensku postupne vymierali. Boli také niečo ako ohrozený druh. Ak by sme ich nezačali spoločne chrániť, hrozilo by, že slovenskí zákazníci by definitívne prišli o tradičnú chuť piva vareného klasickým spôsobom a o rozmanitosť chutí,“ píšu na svojej oficiálnej stránke.

Rozmach malých pivovarov

Podľa portálu opive.sk dnes počet minipivovarov atakuje číslo 80, keďže v súčasnosti na Slovensku máme 76 malých a 4 stredné a veľké pivovary. Taktiež očakávajú aj to, že do konca roka 2020 pribudnú ďalšie. Na svojom portáli sa tak rozhodli vytvoriť kompletný zoznam slovenských pivovarov v jednotlivých grafoch.

Okrem toho sprístupnili aj aktualizovanú mapu, kde záujemcovia nájdu zaujímavé informácie, ale aj to, v akom meste sa nachádzajú jednotlivé pivovary. Z mapy taktiež vyplýva, že najmenej pivovarov sa nachádza v Nitrianskom kraji. Najviac pivovarov zaznamenal Bratislavský kraj, ktorý sa s počtom 19 umiestnil na prvom mieste.

Pivná mapa nie je jedinou

Okrem pivnej mapy však na Slovensku máme aj viacero podobných iniciatív. K dispozícii je napríklad zábavná a interaktívna mapa, vďaka ktorej sa dozvieš, kde a aké plodiny sa na Slovensku pestujú. Stránka Lokálny Trh, kde sa nachádza aj samotná mapa sa tak snaží podporovať slovenských trh.

zdroj: Lokálny Trh

Bratislavčanov a zároveň fanúšikov exotickej kuchyne zas poteší gastromapa, ktorá vznikla vďaka spolupráci občianskeho združenia Marenna a foodvlogera Čoje. Táto mapa obsahuje 60 prevádzok, ktoré prevádzkujú cudzinci a 5, ktoré prevádzkujú Slováci, no varia v nich zahraničné recepty.

Sme radi, že aj vedeniu nášho mesta záleží na tom, aby sa tu cudzinci cítili ako doma. 👨🏾‍👩🏾‍👧🏾‍👦🏾🏣👩‍👧‍👦 Ďakujeme, Matúš…

Gepostet von Mareena am Mittwoch, 11. Dezember 2019

Zdroje: malepivovary.sk, opive.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK