Nevyhnutná potravina pre svet čelí masívnej kríze. Pre Slovákov zdražela o 30 %

  • Nevyhnutná potravina sveta aj naďalej bojuje s enormným zdražovaním
  • Výnimkou nie je ani Slovensko
  • Ryžu za výhodnú cenu nájdeš iba výnimočne
Žena nakupuje potraviny
Nevyhnutná potravina zažíva enormné zdražovanie, Reprofoto: Unsplash/Tara Clark
  • Nevyhnutná potravina sveta aj naďalej bojuje s enormným zdražovaním
  • Výnimkou nie je ani Slovensko
  • Ryžu za výhodnú cenu nájdeš iba výnimočne

Nevyhnutná potravina aj naďalej čelí neúprosnému zdražovaniu. Ryža živí viac ako polovicu sveta. Aktuálne ale stále čelíme veľkému nedostatku tejto základnej suroviny, čím ohrozujeme potravinovú bezpečnosť a živobytie, keďže ceny neustále rastú.

V dôsledku záplav, sucha a nepriaznivého počasia spôsobeného klimatickou krízou klesajú výnosy aj úroda.

Množstvo ryže, ktoré každý rok vyprodukujeme a skonzumujeme, je doslova neuveriteľné. Svetové ekonomické fórum ešte v júni tohto roka upozornilo na znepokojujúci fakt, ktorý poukazoval na neustále zväčšujúci sa dopyt po danej surovine.

Do roku 2031 sa dokonca očakáva, že porastie o 1,1 % ročne. Čína a India sú svetovými primárnymi producentmi, hoci ryžu pestujú a vyvážajú aj mnohé iné krajiny.

Ako sme už informovali, trh s ryžou mal podľa portálu CNBC zaznamenať v roku 2023 najväčší deficit, aký tu bol za posledné dve desaťročia. V konečnom dôsledku to môže uškodiť nielen koncovým predajcom, ale aj veľkým dovozcom. Ceny ryže by mali zostať v súčasných maximách až do roku 2024.

Hospodárske noviny taktiež uviedli, že spotrebná cena ryže dlhodobo stúpa. V marci 2022 stálo vrecko ryže priemerne 1,72 eura, pričom tento rok je jeho cena o 30 percent vyššia.

Daný fakt potvrdil aj portál Teraz.sk. Ceny ryže dosiahli v auguste tohto roka 15-ročné maximum. Stalo sa tak po tom, ako popredný exportér India zakázal jej vývoz.

Nárast cien ryže a tiež cukru však vykompenzovalo zníženie cien väčšiny potravinových komodít. Ukázali to údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR o tom informoval na základe správ AFP a Reuters.

Nevyhnutná potravina sveta čelí kríze

Podľa údajov FAO sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru v auguste znížil na vyše dvojročné minimum 121,4 bodu z revidovaných 124 bodov v predchádzajúcom mesiaci.

Ceny ryže však v auguste vzrástli o 9,8 %, čo odráža zákaz vývozu bielej ryže inej ako basmati z Indie, uviedla FAO v mesačnej správe.

V separátnej správe o ponuke a dopyte po obilninách predpovedala FAO svetovú produkciu obilnín v tomto roku na úrovni 2,815 miliardy ton, čo je mierne zníženie z predchádzajúceho odhadu 2,819 miliardy ton.

Revidovaná prognóza napriek tomu predstavuje nárast produkcie o 0,9 % oproti roku 2022 a zodpovedá rekordnej produkcii z roku 2021, uviedla FAO.

Zisťovali sme, aký dosah mali tieto udalosti na cenu ryže na Slovensku. Aktuálne sa jej cena v obchodnom reťazci Tesco pohybuje od 1,49 eura za kilogram až po 2,99 eura. 

Ryžová kríza by však nemala trvať dlho. Podľa spoločnosti Fitch Solutions by sa globálny trh s touto plodinou mohol vrátiť do normálu už budúci rok. „Veríme, že trh sa v rokoch 2024/2025 vráti do prebytku,“ uviedol pre portál CNBC analytik komodít Fitch Solutions Charles Hart.

Predpokladá tiež, že ceny ryže by v roku 2024 mohli klesnúť, a to o 10 percent. „Domnievame sa, že celosvetová produkcia ryže v rokoch 2023/2024 zaznamená solídny rast, pričom očakávame, že celková produkcia vzrastie medziročne o 2,5 %,“ dopĺňa Hart. Na záver však dodal, že všetko závisí od Indie, ktorá je „hlavným motorom“ v celosvetovej produkcii ryže.

Zdroje: Svetové ekonomické fórum, UNCCD, CNBC, Archív Startitup, Hospodárske noviny, Teraz.sk, Archív Startitup, YouTube/CNBS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá