Veľké porovnanie: Ceny potravín išli rapídne hore, najviac si to odnieslo obľúbené jedlo Slovákov

  • Ceny potravinových komodít naďalej stúpajú v dôsledku slabej tohtoročnej úrody
  • Na zvyšujúce sa ceny doplatili aj obľúbené jedlá Slovákov
Nakupovanie
Unsplash/Marie-Michèle Bouchard, Markus Spiske
  • Ceny potravinových komodít naďalej stúpajú v dôsledku slabej tohtoročnej úrody
  • Na zvyšujúce sa ceny doplatili aj obľúbené jedlá Slovákov

Slovensko aj v tomto roku čelilo výraznému zdražovaniu. Okrem rastúcich nákladov na bývanie zasahujú do našich rozpočtov aj vysoké ceny potravín. V rámci Vyšehradskej skupiny (V4), ktorú tvoria Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko, platíme za potraviny dokonca najviac.

Podľa analytikov zo spoločnosti Allianz Trade globálne ceny potravín od konca roka 2019 vzrástli až o 56 %. Predpokladá sa, že cena hnojív by mala ostať na vysokej úrovni, čo naznačuje, že sa lacnejších potravín zrejme ešte nedočkáme.

Aj keď sa zdá, že nárast cien sa za posledné mesiace začal spomaľovať, negatívny dosah zlej tohtoročnej úrody je už citeľný. Odráža sa v zvyšovaní veľkoobchodných cien mnohých obľúbených potravín, ktoré v tomto období atakujú historické maximá.

Najhoršia ryžová kríza za posledné roky

Ryža predstavuje základnú súčasť stravy pre viac ako polovicu svetovej populácie. Ako však informuje CBNC, v súčasnosti čelíme jej najvýraznejšiemu nedostatku za posledných 20 rokov. S dopytom prevyšujúcim dodávky môžeme očakávať, že jej cena na svetovom trhu ešte porastie.

Jednou z hlavných príčin je najmä nepriaznivé počasie, ktoré vážne zasiahlo najväčších svetových pestovateľov ryže, ako sú Čína a Pakistan. Tieto krajiny postihli mohutné prívalové dažde, čo vážne ovplyvnilo produkciu ryže a spôsobilo jej výrazný pokles na celosvetovej úrovni.

Nedostatok tejto plodiny zasiahol aj Indiu, ktorá zakázala vývoz všetkých druhov ryže okrem basmati, aby ochránila domáci trh. Export pritom tvoril až 40 % globálneho trhu. Ceny ryže odvtedy stúpli o zhruba 20 % a dosiahli najvyššie hodnoty za takmer 12 rokov.

Zisťovali sme, aký dosah mali tieto udalosti na cenu ryže na Slovensku. Aktuálne sa jej cena v obchodnom reťazci Tesco pohybuje od 1,49 eura za kilogram až po 2,99 eura. Vlani bola priemerná cena ryže približne 1,72 eura za kilogram, čo znamená, že jej cena stúpla aj o 30 %.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: CNBC, Pluska, TV Noviny, Financial Post, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá