New York už nie je baštou miliardárov. Predbehla ho metropola Ázie, žije tu najviac superboháčov

  • Peking získal v roku 2020 33 nových miliardárov, ich celkový počet sa tak zvýšil na 100 miliardárov a predbehol tak New York
  • Ten má momentálne 99 miliardárov
peking, beijing, čína
TASR/AP/Ng Han Guan
  • Peking získal v roku 2020 33 nových miliardárov, ich celkový počet sa tak zvýšil na 100 miliardárov a predbehol tak New York
  • Ten má momentálne 99 miliardárov

Svet má oficiálne nové hlavné mesto miliardárov. Podľa každoročného svetového zoznamu miliardárov magazínu Forbes pre rok 2021 je v Pekingu viac miliardárov ako v meste New York. Čínske hlavné mesto sa tak stalo domovom pre najbohatších ľudí sveta.

Peking získalo v roku 2020 33 nových miliardárov, ich celkový počet sa tak zvýšil na 100 miliardárov a predbehol tak New York, ktorý momentálne hostí 99 miliardárov, informoval o tom Business Insider

Pandémia zdôraznila priepasť medzi svetovými miliardármi a všetkými ostatnými. Napríklad v USA miliardári zbohatli pri pandémii o 44%, uviedla nedávno pre Insider Lina Batarags. V rovnakom časovom období prišlo o prácu 80 miliónov Američanov a takmer 8 miliónov uviazlo v chudobe.

Z bezdomovca miliardár. Toto je príbeh človeka, ktorý stojí za produktami, ktoré milujú aj Slováci

V americkom veľkomeste v rovnakom čase pribudlo iba sedem nových miliardárov. Z hľadiska celkového počtu obyvateľov je New York asi 40% z veľkosti Pekingu s 8,4 miliónmi obyvateľov. Oproti tomu má Peking zhruba 21 miliónov. Najbohatším obyvateľom Pekingu je Zhang Yiming, zakladateľ materskej spoločnosti TikTok ByteDance, ktorý má hodnotu 35,6 miliárd dolárov. V New Yorku je najbohatší bývalý starosta Michael Bloomberg s čistou hodnotou 59 miliárd dolárov, píše ďalej Business Insider

zdroj: TASR/AP, Craig Ruttle

USA – krajina miliardárov

Amerika je už dlhodobo domovom viacerych miliardárov, ktorí často niesú američanmi, ale sídlia v amerických veľkomestách. USA je považovaná za krajinu, ktorá hostí najviac miliardárov, ako ktorákoľvek iná krajina na svete, Čína ju však dobieha.

Čína a Hongkong sú podľa rebríčkov Forbes čoraz botatší. Za posledný rok prilákala 210 nových miliardárov, čo je viac ako v ktoromkoľvek inom štáte. Päť čínskych miest sa radí medzi top 10 miest s najväčším počtom miliardárov, vrátane zvláštneho administratívneho regiónu Hongkong, ktorý je na treťom mieste.

V meste sídli 80 miliardárov, v ďalšom čínskom meste Shenzhene, ktoré je na piatom mieste žije 68 a v Šanghaji 64 miliardárov, pričom mesto sa nachádza na šiestej priečke rebríčka top najbohatších miest. 

Miliardár sa buchol po vrecku a na Mesiac s ním môžeš poletieť aj ty. Splniť musíš len tieto dve podmienky

 

Podľa nových štatistík sa celosvetovo až 660 ľudí stalo novými miliardármi, čo celkovo prinieslo svetu 2 755 miliardárov v hodnote 13,1 biliónov dolárov, informuje magazín Forbes.

Jediným ďalším mestom v USA, ktoré sa dostalo na zoznam Forbesu, bolo San Francisco, ktoré obsadilo ôsme miesto so 48 miliardármi. Bohatí ľudia napriek pandémii ďalej bohatli. Svetovo miliardári podľa údajov vlani zbohatli ešte viac napriek pandemickým a ekonomickým recesiám.

Zdroje: Business Insider, Forbes.cz, Africa Business Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech