Nezaočkovaní sa všetci časom asi infikujú, keďže vírus tu bude dlho, tvrdí Kollár. Pribudlo 34 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 34
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 3359
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Michael Probst
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 34
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 3359

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 985 388 za predchádzajúci deň pribudlo 5 004 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 447 641 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 23 201 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 34 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 29 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 3 359 RT-PCR vyšetrení a 32 181 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (10), nasleduje Banskobystrický kraj (6), Žilinský (6), Trnavský (4), Bratislavský (3), Trenčiansky (3), Košický (1) a Nitriansky (1). Je medzi nimi 15 mužov a 19 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 913 a žien 204 577.

V nemocniciach je hospitalizovaných 200 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 135 ľudí. Na JIS je 17 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 ľudí. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 505 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 451. 🧪 Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 938 855 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 490 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 876 515, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 634 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 708 118. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Matematik Richard Kollár konštatuje, že počet prípadov v Európe lokálne stúpa a niektoré ohniská sa premoria pomerne rýchlo.

„Nezaočkovaní sa skutočne všetci časom asi infikujú, keďže vírus tu bude dlho a raz sa s ním určite stretnú. V niektorých regiónoch, kde je úroveň zaočkovania nižšia, sa skutočne môže naraz infikovať viac ľudí a ich nemocnice budú potrebovať dočasnú pomoc.“

Pripomína, že Slovensko počas pandémie potrebuje komunikáciu k verejnosti, ktorá ľudí presvedčí, aby sa zaočkovali. Zdôrazňuje, že je to pre nás všetkých nevyhnutnosť a iná cesta z pandémie nie je. Priznáva, že má svoje vlastné riziká, ale tie nie sú zďaleka úmerné rizikám, ktorým čelíme bez vakcinácie.

„Nik z antivaxerov inú cestu ani vlastne neponúka, len mlčia o dlhej ceste s množstvom obmedzení pre celú spoločnosť a s množstvom zbytočných predčasných úmrtí. Aj na krvné zrazeniny spôsobené COVID-19. Ak chceme žiť aj na jeseň tak, ako teraz, tak to všetko môžeme mať, tak ako v Izraeli, ak sa spoločne zaočkujeme takmer všetci. Teda všetci, čo sa zaočkovať môžeme.“

Už je podľa Kollára skutočne čas a prichádzajú možnosti zaočkovať sa pohodlne v čase. Dodáva, že naša spoločnosť bude presne taká, akú si ju spoločne spravíme. „Vidina normálneho života pre všetkých je tým, čo nás posunie k zaočkovaniu.“

Variantu delta musíme venovať zvýšenú pozornosť 

Lídri EÚ musia na summite v Bruseli pri debatách o ochorení COVID-19 venovať pozornosť variantu delta, ktorý je už prítomný aj na Slovensku. V prípade migrácie je pozícia Slovenska nemenná. Po príchode na summit EÚ to uviedol slovenský premiér Eduard Heger.

Dal by si sa zaočkovať, ak by si dostal 25 eur?

Premiér pripomenul, že aj na júnovom summite je boj proti pandémii ochorenia COVID-19 „veľkou témou“. Privítal, že sa už rozbieha vydávanie digitálnych osvedčení, takzvaných COVID pasov, ktoré sú dôležité pre voľný pohyb Európanov medzi členskými krajinami EÚ.

Podľa jeho slov by okruh debát o boji proti pandémii mal byť aj z podnetu slovenskej strany viac zameraný na šírenie variantu delta nového typu koronavírusu, ktorý už bol zaznamenaný aj na území Slovenska.

„Tomuto sa musíme venovať, aké sú riziká, ako sú na to jednotlivé členské krajiny pripravené,“ vysvetlil.

Zdroje: Facebook/ Richard Kollár, MZSR, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá