Nežijeme v dobe, aby sme mohli obvineného vo väzbe nonstop sledovať a mohol by byť v cele nahý, tvrdí ministerka

  • Prípad Lučanský polarizuje spoločnosť
  • Vznikne preto komisia, ktorá prešetrí jeho úmrtie
kolikova
TASR/Jaroslav Novák
  • Prípad Lučanský polarizuje spoločnosť
  • Vznikne preto komisia, ktorá prešetrí jeho úmrtie

Do nezávislej komisie prešetrujúcej smrť exprezidenta policajtov Milana Lučanského nominuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) aj Mariana Kotlebu (ĽSNS) či členku strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Denisu Sakovú. Informoval o tom vo videu, ktoré poskytla riaditeľka Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Michaela Jurcová.

Medzi navrhnutými šiestimi členmi za parlament je aj Juraj Krúpa (OĽaNO), Milan Laurenčík (SaS), Petra Hajšelová (Sme rodina) a Marián Saloň (Smer-SD).

Petíciu za vyšetrenie smrti Milana Lučanského podpísalo za 2 dni už 14 000 ľudí, majú 4 požiadavky

Kollár priblížil, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ho v súvislosti s rozhodnutím vytvoriť nezávislú prešetrovaciu komisiu úmrtia Lučanského požiadala o návrh na šiestich členov za parlament. „Rozhodol som sa, že týchto šiestich členov rozdelím spravodlivo. Troch medzi koaličných poslancov a troch medzi opozičných,“ objasnil. Vyzdvihol, že politické strany v parlamente bez prieťahov vybrali svojich zástupcov.

Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa v utorok 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

Kolíková nevidí dôvod na demisiu

Je dôležité vyvrátiť akékoľvek pochybnosti, ktoré by súviseli so smrťou bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po prvom zasadnutí nezávislej komisie zriadenej v súvislosti s Lučanského smrťou to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Komisia má 17 členov a sú v nej zastúpení poslanci Národnej rady SR z radov opozície aj koalície, prezidentka SR, verejná ochrankyňa práv, médiá či odborníci zo zahraničia. Členovia komisie si dnes schválili štatút, ktorý navrhla ministerka Koliková a zapracovali doň aj aj pripomienky jednotlivých členov. Tí si zároveň zvolia predsedu a tajomníka komisie.

Kolíková je presvedčená, že išlo o samovraždu. Kamerové záznamy nebudú zverejnené, ministerka však vyčlení niektoré dokumenty, ktoré budú môcť byť medializované.

„Nežijeme v dobe, aby sme mohli obvineného vo väzbe nonstop sledovať a mohol by byť v cele nahý, aby sme tomu incidentu zabránili. To samo osebe by bolo považované za mučenie.“

Kolíková s Lučanského rodinou komunikovala doposiaľ len v súvislosti s pokusom o samovraždu: „V prvom momente, keď som sa dozvedela o mimoriadnej udalosti, bolo prioritou, aby sa rodina o tom dozvedela skôr od nás, ako z médií.“

Ministerka tvrdí, že nemá dôvod uvažovať nad odchodom z funkcie ministerky spravodlivosti. „Ak by som teraz odstúpila, bolo by to zbabelé,“ dodala. Viackrát zdôraznila, že smrť gen. Lučasnkého sa podľa nej politicky zneužíva.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po stretnutí s komisiou v prípade Milana Lučanského

Posted by Denník N on Monday, January 4, 2021

Správu aktualizujeme.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá