„Nič väčšie ako pokus o vraždu politika za názory neexistuje.“ Politici o nenávisti na internete a možnom vplyve na atentát

  • Premiér Fico je aktuálne v stabilizovanom stave, no jeho zranenia sú komplikované
  • Richter, Remišová, Dubéci a Michelko prehovorili pre Startitup
Veronika Remišová, Ján Richter
Startitup/Gabriel Bezuška
  • Premiér Fico je aktuálne v stabilizovanom stave, no jeho zranenia sú komplikované
  • Richter, Remišová, Dubéci a Michelko prehovorili pre Startitup

Slovenskom stále otriasa atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Premiér má byť aktuálne podľa slov vicepremiéra a ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) v stabilizovanom stave, no jeho zranenia sú komplikované. Útok na Roberta Fica otvoril mnoho tém, napríklad aj nenávisť na internete a sociálnych sieťach.

Startitup v parlamente medzi politikmi zisťoval, aký vplyv podľa nich majú nenávistné prejavy na internete na politickú situáciu na Slovensku, ale aj to, do akej miery môže nenávisť šírená na sociálnych sieťach prispieť k radikalizácii jednotlivcov a k násilným činom, ako bol tento atentát.

Remišová: Nenávistné prejavy na internete vulgarizujú politiku

„Nenávistné prejavy na internete vulgarizujú politiku a zároveň aj neskutočným spôsobom rozdeľujú spoločnosť. My sme dnes na Slovensku v situácii, keď máte hádky a polarizáciu v rámci rodín, čo je absolútne nešťastná situácia a musíme sa z nej pohnúť dopredu,“ hovorí pre Startitup poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí).

Veronika Remišová
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

„To nie sú len nenávistné pohľady na samotnom internete, to je celkovo komunikácia, ktorá je, bohužiaľ, zaužívaná aj medzi politikmi. Ona sa celkom prirodzene potom prenáša aj na internete,“ myslí si poslanec Smeru-SD Ján Richter. 

„Ak ľudia vidia, aká je tu komunikácia, aké vulgarizmy používajú viacerí poslanci, celkom prirodzene na to reagujú aj prostredníctvom sietí,“ dodáva súčasný smerák.

Ako sa na vplyv nenávistných prejavov na internete na politickú situáciu díva Martin Dubéci (PS)? „Vo všeobecnosti majú nenávistné prejavy veľmi zlý vplyv na celú spoločnosť, aj na politikov a ich osobné prežívanie politiky. Určite hecujú tie nálady krížom-krážom, takže určite tá nenávisť v spoločnosti je prítomná,“ vysvetľuje Dubéci.

Podľa Romana Michelka (SNS) „nenávistné prejavy na internete prehlbujú polarizáciu spoločnosti“. „Nejak ‚boostujú‘ to, ako sme rozdelení a pri veľkej koncentrácii takýchto prejavov sa to, samozrejme, negatívne odráža na spoločnosti,“ dopĺňa poslanec.

Richter: Nič väčšie ako pokus o vraždu politika za politické názory neexistuje

Do akej miery môže nenávisť šírená na sociálnych sieťach prispieť k radikalizácii jednotlivcov a k násilným činom, ako bol atentát na premiéra Fica?

„Ja som na to upozorňovala, keď verbalizované násilie na sociálnych sieťach viedlo k atentátu a myslím, že aj vražde konzervatívneho poslanca vo Veľkej Británii. Skončilo to jeho smrťou, takže od násilných slov je veľmi blízko k násilným činom. Ale zároveň si treba dať pozor na to, že medzi slobodou slova a perzekúciou je veľmi tenká čiara,“ hovorí Remišová.

Ján Richter
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

„Nemôžeme sa opäť dostať do situácie, že vládna moc tu teraz bude stíhať všetkých, ktorí si dovolia kritiku. Kritika nie je šírenie nenávisti,“ zdôrazňuje poslankyňa. 

„Myslím, že nič väčšie ako pokus o vraždu politika za politické názory neexistuje. Dosiahli sme absolútny vrchol a je nevyhnutné konať. Preto sme predložili do parlamentu návrh uznesenia, ktorý má za cieľ pomenovať problém a hľadať východiská. Jednoducho apelovať na všetkých, aby sme zmenili rétoriku, nenávisť. A to nielen politické strany, ale aj médiá, mimovládne organizácie, aby sme sa všetci pričinili o to, aby sa tá situácia na Slovensku diametrálne zmenila,“ tvrdí Ján Richter.

Podľa Martina Dubéciho (PS) je toto otázka „predovšetkým pre bezpečnostných expertov“. „Pre nás ako politikov je naša zodpovednosť, aby sme používali slušný normálny slovník,“ dodáva.

„Celkom určite to malo vplyv, do akej miery, to určia forenzní psychológovia pri vyšetrovaní tohto zločinu. Predpokladám, že sa bude o tom obsiahlo písať a bude to také memento, poučenie, že pokiaľ niečo necháme v nenávisti, bez akýchkoľvek hrádzí, tak to môže viesť až k takýmto tragédiám,“ uzatvára poslanec Roman Michelko (SNS). 

Zdroj: Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá