Ak chceš kúpiť byt, radšej si pohni. Realitní agenti prezradili, ako sa budú vyvíjať ceny

  • Priemerná cena nehnuteľností v Bratislave sa pohybuje na sume 3 699 eur/m2
  • Ceny však môžu ešte porásť
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Matt Halls,Adam Winger
  • Priemerná cena nehnuteľností v Bratislave sa pohybuje na sume 3 699 eur/m2
  • Ceny však môžu ešte porásť

Podľa dát RK HERRYS dlhodobo klesajúca ponuka nestíha uspokojovať dopyt po rezidenčných nehnuteľnostiach. Ľudí neodrádzajú ani neustále rastúce ceny. Z ich dát tiež vyplýva, že sa predalo o tretinu viac bytov ako do ponuky pribudlo a v porovnaní s prvým kvartálom 2021 sa ponuka znížila na polovicu.

Po vypuknutí vojny sme na chvíľu zneisteli

Realitná kancelária tiež uvádza, že na trhu bolo badateľné váhanie kupujúcich v prvých týždňoch po vypuknutí vojny na Ukrajine. Po pár týždňoch sa vraj ale situácia dostala do stavu pred krízou, ukazujú dáta RK HERRYS vychádzajúce z reálnych transakcií.

Ceny nehnuteľností stále stúpajú a priemerná cena v Bratislave sa pohybuje na sume 3 699 eur/m2. Realitná kancelária tiež dodáva, že za prvé tri mesiace sa predalo o tretinu viac bytov, ako do ponuky pribudlo.

Nízka ponuka bytov je jedným z hlavných dôvodov pre rast cien. V kombinácii s infláciou motivuje ku kúpe bytu čo najskôr, pretože sa ceny zvyšujú na mesačnej báze. Národná banka Slovenska síce hovorí o najväčšom množstve rozostavaných projektov za posledné roky, je však potrebné dodať, že väčšina bytov v týchto projektoch je už teraz zazmluvnená budúcimi kupujúcimi a stále sa predáva viac bytov, ako do ponuky pribúda,“ povedal Filip Žoldák z RK HERRYS.

Byty
zdroj: Unsplash/Mateusz Suski

Vplyv na vývoj budú mať aj banky

Z tlačovej správy vychádza, že nízka ponuka je spôsobená aj tým, že viacerí developeri pozastavili predaj v jednotlivých projektoch, pretože majú predané dostatočné množstvo bytov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo nie je možné očakávať pokles cien bytov v novostavbách.

V kombinácii s nejasným vývojom cien stavebných materiálov nie sú podľa realitnej kancelárie developeri pod tlakom dopredať byty čo najrýchlejšie.

Za prvý kvartál 2022 sa predalo celkovo 650 bytov. RK HERRYS tiež vysvetľuje, že vzhľadom na veľké množstvo premenných sa ďalší vývoj realitného trhu predpovedá len veľmi ťažko.

Podľa ich slov je však nutné vnímať to, že ponuka bude klesať aj naďalej, najmä pre slabú prípravu nových developerských projektov spôsobenú neprimerane dlhými povoľovacími procesmi na úradoch.

Byty
zdroj: Unsplash/Brandon Griggs

Realitné kancelárie klesanie cien nehnuteľností neočakávajú. Práve naopak, predpokladajú ich ďalší nárast.

„Rozumieme tomu, že ľudia pri rastúcej cene nehnuteľnosti s kúpou váhajú, avšak zatiaľ nevidíme dôvody, kvôli ktorým by sa rast cien mohol zastaviť,“ uvádza Filip Žoldák z RK HERRYS.

Vplyv na vývoj budú mať aj banky, ktoré úroky už zvýšili alebo ich zvyšovanie avizovali, kvôli čomu odborníci neodporúčajú s kúpou bytu čakať.

Zdroj: TS/RK HERRYS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá