Nie je vylúčené, že Slováci pôjdu na COVID-19 očkovanie povinne. Ministerstvo prezradilo, od čoho to závisí

  • Zatiaľ nie je jasné, či bude očkovanie proti koronavírusu na Slovensku povinné
  • Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti, táto otázka sa bude rozoberať na odborných diskusiách
covid koronavirus
TASR/AP/Sakchai Lalit
  • Zatiaľ nie je jasné, či bude očkovanie proti koronavírusu na Slovensku povinné
  • Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti, táto otázka sa bude rozoberať na odborných diskusiách

Rozhodovať budú parametre vakcíny, jej profil, a teda aj reakcie na vakcínu v populácii. „Prvoradá je účinnosť aj bezpečnosť, vrátane dôkladného vyhodnotenia účinkov vakcíny. Až následne odborníci pripravia odporúčanie na vakcináciu, a to formou štandardného postupu a zadefinujú tak stratégiu pre celé územie Slovenskej republiky,“ uviedol rezort.

Slovensko sa ako členský štát Európskej únie v súvislosti s vakcínami proti koronavírusu zapojilo do spoločnej iniciatívy Európskej komisie. Za týmto účelom bol zriadený Výbor Európskej komisie pre spoločné obstarávanie vakcín. V rámci predbežných prvých požiadaviek na predobjednávanie Slovensko požiadalo o tri milióny vakcín. 

Slovensko chce 3 milióny vakcín. Koľko budeme musieť zaplatiť za očkovanie a bude povinné? 

„Existujú však aj ďalšie vakcinačné iniciatívy krajín, napríklad aliancie krajín Nemecka, Francúzska, Holandska a Talianska. V záujme zabezpečenia ochrany zdravia obyvateľov Slovenska sme preto začali komunikáciu s príslušnými zahraničnými partnermi aj v tejto oblasti,“ uzavrelo ministerstvo zdravotníctva.

Rusko chce byť v nasadení vakcíny prvé na svete 

Ruskí predstavitelia pre CNN potvrdili, že použitie prvej vakcíny proti koronavírusu na svete chcú schváliť do 10. augusta. Kirill Dmitriev, šéf ruského štátneho investičného fondu RDIF, ktorý financuje výskum spojený s vakcínou, prirovnal začatie očkovania k vypusteniu prvej vesmírnej družice Sputnik 1 z roku 1957. „Američania boli prekvapení, keď počuli pípanie Sputnika a teraz nastala rovnaká situácia. Rusko bude prvé,“ vyhlásil.

Rusko však nezverejnilo žiadne vedecké dáta z výskumu látky a mnohí odborníci sa preto obávajú bezpečnosti a efektivity jej použitia. Takisto upozornili, že testovanie na ľuďoch nie je dostatočné. Zatiaľ čo na svete je veľa vakcín v tretej fáze testovania, ruská látka ešte neprešla ani druhou fázou, ktorú chcú dokončiť 3. augusta. Následná tretia fáza by sa podľa výskumníkov mala uskutočniť paralelne s očkovaním zdravotníkov.

Rusi tvrdia, že sa im podarilo priniesť vakcínu rekordne rýchlo, pretože ju modifikovali z už existujúcej verzie proti iným chorobám. Tamojšie ministerstvo obrany vyhlásilo, že ako dobrovoľníci testovania na ľuďoch poslúžia vojaci. Riaditeľ projektu Alexander Ginsburg pre CNN potvrdil, že on sám už dostal vakcínu.

Británia očakáva desiatky miliónov vakcín v prvej polovici roka 2021

Britská vláda podpísala dohodu s firmami GlaxoSmithKline a Sanofi Pasteur o dodávke 60 miliónov dávok potenciálnych vakcín proti koronavírusu, ktoré by sa mohli začať distribuovať v prvej polovici budúceho roka. Britská spoločnosť GSK a francúzska firma Sanofi majú najväčšiu kapacitu na výrobu vakcín vo svete. Perspektíva produkcie vakcíny vychádza z existujúcej technológie založenej na DNA, ktorú Sanofi používa na výrobu vakcíny proti sezónnej chrípke.

Britská vláda uviedla, že ak vakcína bude úspešná, tak prioritné skupiny, ako sú zdravotnícki a sociálni pracovníci, by mohli dostať prvé vakcíny už v prvej polovici budúceho roka. Klinické štúdie vakcíny na ľuďoch sa začnú v septembri. Dohoda s firmami GSK a Sanofi je štvrtou zmluvou o dodávkach potenciálnych vakcín proti koronavírusu, ktorú vláda Veľkej Británie podpísala. Celkovo sú to zmluvy na 250 miliónov dávok vakcín.

Zdroje: CNN, Sanofi, MZ SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech