„Nie“ preňho nebola odpoveď. Boháč so slovenskými koreňmi skončil rovnako kruto, ako žil

  • Ťažké začiatky ho poznačili
  • Život kontroverzného rodáka z Československa sa spája s krutým bojom o moc
  • Nad jeho smrťou dodnes visia otázniky
Maxwell
Život československého rodáka je plný vzostupov a pádov tak v pracovnom, ako aj osobnom živote, Twitter/The New York Review of Books
  • Ťažké začiatky ho poznačili
  • Život kontroverzného rodáka z Československa sa spája s krutým bojom o moc
  • Nad jeho smrťou dodnes visia otázniky

Slovensko aj v období spoločného štátu so susedným Českom bolo stále malou krajinou. Napriek tomu sa v ňom v minulosti vychoval celý rád významných osobností, ktoré sa presadili v rôznych sférach na celosvetovej úrovni, či už išlo o šport, kultúru, vedu, politiku alebo inú oblasť.

Medzi známe mená, ktoré zanechali nezmazateľnú stopu aj v globálnom meradle, bezpochyby patrí Ján Ludvík Hyman Binyamin Hoch, a to napriek tomu, že s najväčšou pravdepodobnosťou si toto meno nikdy nepočul. Neskôr prijal meno Robert Maxwell a práve to sa zapísalo do dejín.

Prečo? Práve pre jeho veľké ambície, no i výstredný spôsob života plného vrcholov a pádov. Nemenej zaujímavá je aj jeho smrť z roku 1991, ktorá dodnes vyvoláva viac nezodpovedaných otázok. Aký bol teda Maxwellov život?

Pre židovské korene skoro prišiel o veľkú časť rodiny

Financial Times uvádza, že Maxwell sa ešte ako Ján Ludvík Hyman Binyamin Hoch v roku 1923 narodil do chudobnej ortodoxnej židovskej rodiny v meste Solotvyno (predtým nazývané Slatinské Doly). V tom čase bolo súčasťou Československa, dnes by si ho našiel na mape Ukrajiny.

Biedne pomery Maxwellovej rodiny dosahovali také rozmery, že podľa jeho vlastných slov do dovŕšenia siedmeho roka života nemal ani len vlastné topánky, píše The Guardian.

„Nikdy som nebol mladý. Nikdy som nemal toto privilégium. Pamätám si, aká mi bola zima, aký som bol som hladný a ako veľmi som miloval svoju mamu,“ cituje spomienky samotného Maxwella New York Post.

The Times of Israel podotýka, že v čase nacistickej invázie do Československa v marci roku 1939 Ján Hoch študoval v Bratislave. Zo strachu odišiel domov do Solotvyna, kde si odstrihol bokombrady, čo je mimoriadne symbolické porušenie judaizmu, ktoré nie je prípustné v prípade ortodoxných Židov, a o tri mesiace neskôr opustil aj Solotvyno.

Nanešťastie, židovský pôvod jeho rodiny spôsobil, že v koncentračnom tábore Osvienčim prišiel o oboch rodičov, troch súrodencov a starého otca.

Pred nacistickým nebezpečenstvom ušiel vstupom do československej armády, vďaka ktorej sa dostal do Veľkej Británie, a pod menom Ivan du Maurier, inšpirovaný rovnomenným názvom kanadských cigariet, vstúpil do britskej armády.

The Crime Wire uvádza, že sa zúčastnil známej a mimoriadne dôležitej invázie Spojencov v Normandii v roku 1944. Po skončení druhej svetovej vojny si opäť zmenil meno, tentokrát na Ian Robert Maxwell.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Financial Times, The Guardian, The Times of Israel, New York Post, The Crime Wire, Radio Times, ABC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá