Nie si chudobný, len si to myslíš. „Peňažná dysmorfia“ ťa doslova okráda, varuje expert

  • Skreslený pohľad na peniaze núti ľudí často robiť zlé rozhodnutia
  • Expert radí mladým ľuďom, ako sa zbaviť tohto „toxického“ spôsobu myslenia
Muž pozerá do prázdnej peňaženky.
Ilustračné foto, Freepik/@drobotdean
  • Skreslený pohľad na peniaze núti ľudí často robiť zlé rozhodnutia
  • Expert radí mladým ľuďom, ako sa zbaviť tohto „toxického“ spôsobu myslenia

V oblasti duševného zdravia pojem „dysmorfia“ označuje prehnanú pozornosť venovanú tomu, čo človek považuje za nedokonalosti svojho tela. Ľudia trpiaci na telesnú dysmorfickú poruchu si často myslia, že vyzerajú horšie ako v skutočnosti a majú tendenciu nepríjemne sa porovnávať so vzhľadom iných ľudí.

Ali Katz, právnik špecializujúci sa na reality a zakladateľ inštitútu Family Wealth Planning, pozoruje podobný jav v oblasti finančnej psychológie. Ide o situáciu, keď sa predstava človeka o jeho finančnom stave výrazne líši od skutočnej situácie. Nazýva to „peňažná dysmorfia“.

„Je to skreslený pohľad na peniaze, ktorý nás núti robiť zlé rozhodnutia,“ hovorí Katz pre portál CNBC.

Dôležité je správne zmýšľanie

Katz si všimol, že mnohí jeho klienti si myslia, že nemajú dosť peňazí na to, aby si robili plány, čo s nimi v budúcnosti urobia. On ale hovorí, že takto rozmýšľať nie je správne a môže to v konečnom dôsledku viac uškodiť ako pomôcť.

„Spôsob, akým sa to prejavuje pri plánovaní majetku alebo investovaní, je, že to nerobíme. Nie sme dosť bohatí na to, aby sme plánovali. Nie som bohatý, nie som bohatá. Ale to nie je vôbec pravda,“ ozrejmil Katz.

Svetové ekonomické fórum uvádza, že približne 62 % ľudí na svete žije za menej ako 10 dolárov na deň a 85 % za menej ako 30 dolárov.

Možno nie si miliardár a tvoj život nemusí vyzerať ako tie, ktoré vidíš na sociálnych sieťach, ale pravdepodobne máš nejaké aktíva – či už hotovosť, investičné účty alebo cenné veci. Podstatné je, ako sa rozhodneš s nimi narábať.

Rozhodnúť sa musí každý sám

V tomto momente prichádza do hry plánovanie majetku. Ide o zbierku dokumentov, ktorá zvyčajne zahŕňa závet, pokyny pre zdravotnú starostlivosť a splnomocnenia pre finančné a zdravotné záležitosti.

Závet ti umožňuje rozhodnúť, ako sa má rozdeliť tvoj majetok, keď zomrieš. Ostatné dokumenty špecifikujú tvoje preferencie týkajúce sa toho, ako by sa malo zaobchádzať s tvojou zdravotnou starostlivosťou a financiami, ak už nebudeš schopný sa o seba postarať.

posledná vôľa
zdroj: Unsplash/Debby Hudson

„Akonáhle dovŕšite 18 rokov, stanete sa v očiach zákona dospelým, konkrétne na účely prijímania vlastných rozhodnutí o zdravotnej starostlivosti a finančných a právnych rozhodnutí,“ hovorí Katz. „To znamená, že v deň, keď dovŕšite 18 rokov, ak máte konkrétne túžby o tom, ako by sa za vás mali robiť právne, finančné alebo zdravotné rozhodnutia, je čas vykročiť do dospelosti,“ ozrejmil.

Ako mladý človek si možno nemyslíš, že máš majetok alebo že budeš tieto dokumenty potrebovať. Ak ale nevyjadríš svoje želania pre takéto situácie, obvykle rozhoduje za teba štát. Napríklad, ak zomrieš a nemáš deti, podľa zákona tvoj majetok zvyčajne pripadá tvojim rodičom. Ak by si to ale radšej chcel inak, je dôležité to jasne vyjadriť.

Investovanie nie je len pre „boháčov“

Finanční experti tiež často pozorujú, že mnohí mladí ľudia majú pocit, že investovanie je aktivita len pre bohatých. Mnohí si myslia, že do tejto skupiny nepatria. Takéto zmýšľanie o peniazoch je „toxické“. 

„Spôsob, ako zbohatnete, je investovanie,“ uviedol Ramit Sethi, milionár a hviezda seriálu Netflix „Ako zbohatnúť“.

Sethi rozumie, že odložiť peniaze na niečo, čo sa môže udiať až o desiatky rokov, je náročné, hlavne ak je tvoj aktuálny rozpočet už teraz tesný. Preto odporúča nastaviť automatické prevody z výplaty na investičný účet. Týmto spôsobom sa peniaze dostanú mimo tvojho bežného dosahu, nebudú ti chýbať a začnú pracovať na tvojej budúcnosti.

„Často môžete zmeniť celú svoju sociálno-ekonomickú trajektóriu pre seba a svoju rodinu tak, že začnete s touto jednoduchou vecou, ​​ktorou je automatické investovanie,“ hovorí Sethi. „Je to vzrušjúce, pretože to znamená, že môžete skutočne začať žiť bohatý život a nestarať sa o peniaze na ďalších 20 rokov.“

Aj keď človek môže investovať iba 20 eur mesačne, pracovať sa dá podľa Sethiho aj s tým.

Zdroje: CNBC, www.weforum.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá