Nie si očkovaný proti COVIDu? Lekár ťa nevyšetrí. Nemocnice v Moskve museli pristúpiť k radikálnemu kroku

  • Moskva je aktuálne hlavným ohniskom nákazy v Rusku
  • Počet zaočkovaných je však stále veľmi nízky
Ilustračný obrázok
TASR/AP Photo/Pavel Golovkin, TASR/AP Photo/Alvaro Barrientos
  • Moskva je aktuálne hlavným ohniskom nákazy v Rusku
  • Počet zaočkovaných je však stále veľmi nízky

Moskovské nemocnice už nebudú poskytovať rutinnú liečbu neočkovaným pacientom, informuje The Moscow Times. Podobný krok je podmienený rekordným nárastom počtu pozitívnych prípadov. Znamená to teda, že nezaočkovaných budú ošetrovať len v akútnych prípadoch, alebo ak trpia vážnym ochorením, napríklad rakovinou.

Problémom je delta

Ruské hlavné mesto zaznamenalo v sobotu 9 120 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín a je to už druhý po sebe idúci nový denný rekord. Ukazujú to údaje vlády, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

Podľa odborníkov je za drastickým nárastom nákazlivý variant koronavírusu delta, ktorý prvýkrát zistili v Indii. Takmer za 90 % nových prípadov stojí práve tento druh mutácie. Moskve teda hrozí, že sa preťažia nemocničné lôžka.

ŠTÚDIA: Deti prestali rozpoznávať emócie, môžu za to rúška. Spôsobiť to môže vážne problémy

Hlavný hygienik Moskvy už v stredu nariadil množstvu podnikov, prevádzok a služieb, aby dali povinne zaočkovať najmenej 60% svojich zamestnancov, pretože počty infikovaných koronavírusom stúpajú, uvádza TASR. 

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Alvaro Barrientos

Hlavné ohnisko Ruska

Práve z tohto dôvodu budú musieť Moskovčania pred rutinným vyšetrením predložiť dôkaz o zaočkovaní, informovalo moskovské ministerstvo zdravotníctva. Nezaočkovaných vyšetria len v prípade, že pacient je urgentným prípadom, lieči sa na rakovinu alebo krvné ochorenia. V Moskve je totiž doposiaľ úplne očkovaných iba 1,5 milióna z približne 12 miliónov obyvateľov, informuje france24.

Dôkazom toho, že situácia začína byť naozaj vážnou potvrdzuje aj fakt, že Moskva začala rýchlo reprofilizovať nemocnice, aby tak zvýšila počet lôžok pre pacientov s koronavírusom. Zo 17 000 lôžok navýšia kapacitu až na 24 000 lôžok, píše AFP.

Moskva je totiž aktuálne hlavným ohniskom nákazy v Rusku. Iba pred dvomi týždňami pribúdali nové prípady tempom okolo 3 000 denne, dnes je to viac ako 9 000.

V sobotu oznámené prípady infekcie tvoria viac ako polovicu všetkých nových prípadov v krajine, ktorá zaznamenala od začiatku pandémie takmer 5,3 milióna nakazených.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Alvaro Barrientos
Zdroje: The Moscow Times, france24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK