Nikde sa neukazuje a nie sú o ňom takmer žiadne fotky. Toto je prvý slovenský miliardár a najbohatší Slovák

  • Od predaja reproduktorov po stavbu najvyššej budovy EÚ
  • Stal sa prvým Slovákom, ktorý sa ocitol na zozname miliardárov
  • Jeho príbeh sa od mnohých našich milionárov odlišuje – čím?
  • A o koľko miliónov ho obrala korona?
topp-1
HB Reavis
  • Od predaja reproduktorov po stavbu najvyššej budovy EÚ
  • Stal sa prvým Slovákom, ktorý sa ocitol na zozname miliardárov
  • Jeho príbeh sa od mnohých našich milionárov odlišuje – čím?
  • A o koľko miliónov ho obrala korona?

Veľa, ba dovolíme si povedať väčšina, Slovákov ho nepozná a keby ho stretla na ulici, nevedela by, že stretla najbohatšieho Slováka a prvého slovenského miliardára.

Dôvod je jednoduchý. Príliš sa neukazuje, neponúka rozhovory v médiách a na rozdiel od iných boháčov sa ani nesnaží miešať karty v politike a následne tak končiť v médiách ako osoba, ktorá je nejako spájaná s jednotlivými politikmi či veľkými kauzami.

Či už ste o ňom počuli alebo nie, Ivan Chrenko opäť a znova jednoznačne obsadil v známom rebríčku Forbes titul najbohatšieho Slováka (vo svete mu patrí 1 415. miesto). Jeho majetok má hodnotu 1,65 miliardy eur. Pre zaujímavosť, na druhom mieste skončil s majetkom v hodnote vyše miliardy eur Jaroslav Haščák z finančnej skupiny Penta. Tretím so 700 miliónmi majiteľ Esetu Miroslav Trnka.

zdroj: Miroslas Trnka (vľavo), Jaroslav Haščák (vpravo)

Kto je najbohatší Slovák Ivan Chrenko? Čo o ňom vieme a vďaka čomu sa stal u nás tým najbohatším z najbohatších? Dozvieš sa aj, na čom doslova veľkom teraz jeho firma pracuje a o akú sumu mohol byť jeho majetok ešte väčší, nebyť korony.

Iný než ostatní?

Dozvedieť sa niečo viac o Ivanovi Chrenkovi a získať nejaké jeho nové fotografie naozaj nie je jednoduché. O medializáciu rozhodne nestojí, no aj tak sa skúsime poskladať, čo to pôjde. Jeho milióny a titul najbohatšieho sú to, čo na neho upriamilo pozornosť, no nás skôr zaujíma jeho úspešný biznis, ktorý ho k tomu doviedol. „Milionár, ktorý chce žiť obyčajný život,“ aj tak sme už o ňom kedysi písali.

Cesta Ivana Chrenka k úspechu je naozaj iná než u mnohých iných slovenských milionárov. Práve o tom sa často v médiách (dokonca aj na Wikipédii) hovorí ako o dôvode, alebo jednom z dôvodov, prečo sa nechce verejne ukazovať a priradiť tak k ďalším našim podstatne známejším milionárom, ktorí sa často dostali k majetkom a firmám v postkomunistických divokých časoch privatizácie (keď dovtedy štátne firmy dostávali do rúk súkromné osoby) – jednoducho, ako by sa chcel podľa niektorých od našich milionárov dištancovať.

Predaj reproduktorov a prvé projekty v Bratislave

Najbohatší Slovák začal s podnikaním začiatkom 90. rokov ako 24-ročný vo svojej rodnej Šali, v ktorej sa v roku 1967 narodil – uľahčíme ti počítanie, dnes má 53 rokov. Ako miesto svojho podnikania uviedol svoj panelák, v ktorom býval. Jeho prvé podnikanie sa týkalo predaja audiovizuálnej techniky, teda hlavne reproduktorov a ich montáže.

No jeho úspech je spájaný úplne s inou firmou a niečím úplne iným. Reč je (už) o jeho spoločnosti HB Reavis – v začiatkoch sa volala ešte AB Reavis, do ktorej v polovici 90. rokov vstúpil. Nasledoval tak svojho parťáka z audio-brandže Viliama Pančíka, ktorý stál ešte pri úplnom zrode AB Reavis.

Chrenko následne pomáhal s rozbehnutím firmy. „Ivan Chrenko je spoluzakladateľom HB Reavis. Od roku 1994 do októbra 2013 zastával funkciu generálneho riaditeľa skupiny,“ píše sa dnes priamo na stránke spoločnosti.

Posted by HB Reavis on Tuesday, November 27, 2018

Ide o developerskú firmu, ktorá sa zameriava najmä na kancelárske priestory. „Navrhujeme pracovné priestory, ktoré zvyšujú komfort ľudí,“ tvrdí o sebe HB Reavis na svojej stránke.

Firme sa koncom 90. rokov podarilo získať zaujímavé zákazky na výstavbu kancelárskych priestorov v našom hlavnom meste, ktoré naplno rozbehli jej veľkolepý a úspešný príbeh. „Spoločnosť HB Reavis vyvinula prvé biznis centrá v Bratislave,“ píše v angličtine i medzinárodná stránka Forbes.

Ivan Chrenko sa postupne stal, a je tomu tak aj dnes, väčšinovým majiteľom a predsedom predstavenstva v HB Reavis, ktorá neostala len pri stavbe kancelárii v Bratislave, ale pustila sa aj do ďalších obrovských projektov u nás i za našimi hranicami. Firma sa postupne stala vo svojom podnikaní celoeurópskym špičkou a dnes napríklad stavia aj najvyššiu budovu EÚ – ale k tomu sa ešte postupne dostaneme.

Auparky a moderné Mlynské nivy

Veľmi známymi projektami, ktoré postavila práve firma HB Reavis, sú na Slovensku nákupné centrá Aupark – v Bratislave, Košiciach, Žiline, Piešťanoch a následne aj v Českej republike. Chrenkova spoločnosť nezarobila len na ich výstavbe, ale istý čas aj na ich prevádzkovaní. A vo vhodnom okamihu, keď sa ukázal dobrý kupec, ich predala za stovky miliónov eur.

Bratislavský Aupark predala holandskej Rodamco Europe za vyše 225 miliónov eur. Zvyšné tri slovenské Auparky majú dnes jedného vlastníka, lídra maloobchodných nehnuteľností v strednej Európe, spoločnosť NEPI Rockcastle. Košický Aupark bol predaný za 165 miliónov, žilinský za 88 miliónov a najmenší v Piešťanoch za takmer 40 miliónov. Dokopy teda predaj Auparkov priniesol 518 miliónov eur, ktoré pomohli firme expandovať ďalej.

zdroj: HB Reavis

Dnes má Chrenkova firma HB Reavis na Slovensku na starosti ďalší obrovský projekt – vybudovať Nové Nivy. Ide o komplet celú štvrť Bratislavy, v ktorej okrem novej, hlavnej autobusovej stanice nášho hlavného mesta pribudnú nové biznis centrá, teda budovy s kanceláriami – vrátane novej najvyššej budovy Slovenska Nivy Tower, či napríklad moderná mestská tržnica. Jednoducho, firma komplet prerába, teda už skôr dorába, celú, dobre známu časť nášho hlavného mesta.

Nivy tower
zdroj: HB Reavis

HB Reavis je známa tým, že sa do svojich projektov snaží vložiť, nazvime to, akéhosi ducha modernosti a moderných nápadov. Medzi to patrí napríklad využitie rôznych smart technológii či dôraz obohatiť priestor o nejakú zeleň a miesto na šport. Pozri si napríklad, ako má vyzerať strecha novej, hlavnej autobusovej stanice, ktorú u nás otvoria budúci rok:

Ilustratívna vizualizácia Stanica Nivy – verejne prístupná zelená strecha o rozlohe dvoch futbalových ihrísk. Bežecká…

Posted by HB Reavis on Tuesday, September 22, 2020

Na okraji tejto časti mesta, ktorá rukami HB Reavis ešte prechádza kompletnou zmenou, už pár rokov stojí kancelársky biznis komplex Twin City, v ktorom sídlia firmy ako Sygic, SAP, PwC… Aj táto kancelárska stavba je dielom HB Reavis, ktoré minulý rok predali kórejskému záujemcovi za 120 miliónov eur – išlo u nás o najväčšiu realitnú transakciu roka.

Ako to bude s novopostavenými priestormi na Nových Nivách a v ich blízkom okolí, je teraz ťažko povedať, ale mnohí očakávajú rovnaký priebeh ako pri spomínaných Auparkoch či Twin City – firma bude istý čas priestory aj prevádzkovať a neskôr, keď sa nájde vhodný kupec, ich predá a môže ísť budovať zase niekde inde…

zdroj: HB Reavis. Nové biznis centrum Nové Apollo na rohu ulíc Mlynské nivy – Košická v Bratislave

Stavby za hranicami a najvyššia budova EÚ

Aupark v Hradci Králové, zopár biznis kancelárskych budov v Prahe (HubHub, HubHub Palác, River Garden I, II, III, Vinohardská, Metronom Business Center) i v Brne (Nová Zvonařka) či logistické centrum v Ústi nad Labem. Týmto sa už môže pochváliť spoločnosť najbohatšieho Slováka u našich českých susedov.

V Maďarsku, konkrétne v Budapešti, už niekoľko rokov stoja kancelárske budovy HubHub a Vaci Corner, no najväčšiu pozornosť v podaní HB Reavis tu budí súčasná výstavba najväčšieho biznis komplexu Budapešti s názvom Agora.

zdroj: HB Reavis. Najväčšie biznis centrum u našich južných susedov stavia slovenská firma.

A čím si slovenská firma určite získala pozornosť aj viacerých zahraničných médií, tak projektom v poľskej Varšave, kde už dvíha do výšin – aktuálne je už nad 220 m – najvyššiu budovu v celej EÚ s názvom Varso Place. Ide o 310 m vysokú stavbu (vrátane 80 m vysokej antény), v ktorej nájdeme predovšetkým kancelárske priestory, ale aj obchody, zopár reštaurácii či priestor pre verejné vyhliadky, z ktorých si budú môcť turisti pozrieť Varšavu aj z vtáčej perspektívy.

zdroj: HB Reavis. Nad Varšavou už HB Reavis dvíha najvyššiu budovu EÚ. Za pozemok, na ktorom Varso Place rastie, zaplatila slovenská firma 40 miliónov eur.

Okrem toho má slovenská firma dokončených či rozbehnutých v Poľsku ďalších 9 stavieb, týkajúcich sa biznis kancelárskych priestorov. Osem z toho taktiež v hlavnom meste Varšava a 1 v treťom najväčšom meste Poľska, Lodži. Medzi nimi aj dve budovy ich známej coworkingovej siete s názvom HubHub.

Coworking sa chápe ako priestor, kde pracujú vedľa seba, no nezávisle od seba, viacerí ľudia i z viacerých rozdielnych spoločností. Jeden robí to, druhý to… a vzájomne vytvárajú flexibilné pracovné prostredie, inšpirujú sa, motivujú. Práve o tento štýl a systém sa dosť zaujíma aj Ivan Chrenko a jeho HB Reavis.

No Chrenko mal vyššie a vzdialenejšie ciele než je Slovensko a stredná Európa. Rad prišiel veľkými projektami a investíciami zaútočiť aj ďalej na Západ.

zdroj: HB Reavis. Kde všade pôsobí slovenský developer.

Útok na Londýn a Berlín

Cieľom – a dnes už môžeme pokojne povedať úspešným – sa stal Londýn, kde má najbohatší Slovák na konte už niekoľko obrovských investícii a projektov.

Táto kúpa – zatiaľ naša najväčšia v Spojenom kráľovstve – potvrdzuje náš dlhodobý záväzok a je v súlade s naším plánom umiestniť tretinu našich obchodných operácií do roku 2019 do Londýna,“ oznámil ešte v roku 2017 člen predstavenstva HB Reavis Pavel Trnka, keď slovenská spoločnosť za zhruba 300 miliónov eur vtedy s cieľom prerobiť objekt kúpila pri známej, londýnskej stanici metra Waterloo budovu Elizabeth House – prezývanú aj One Waterloo.

Vyše 1,5 miliardy eur – taká sa očakáva hodnota tejto novej biznis budovy, keď s ňou HB Reavis skončí a zrejme sa pokúsi ďalej predať.

zdroj: HB Reavis. Projekt One Waterloo, ktorý môže HB Reavis priniesť vyše miliardu eur.

Ešte v tom istom období stihol Ivan Chrenko a jeho HB Reavis už predať v Londýne americkej banke Wells Fargo iný svoj vtedy takmer dokončený projekt, nachádzajúci sa neďaleko London Bridge – 33 Central. Suma, ktorú americká banka zaplatila za budovu slovenskému developerovi, bola podľa médií 360 miliónov eur.

V roku 2018 HB Reavis dokončil v britskej metropole biznis centrá Cooper & Southwark a 20 Farringdon Street. Odvtedy sa zjavila v Londýne aj ich známa sieť HubHub a dokončujú ešte ďalšie biznis centrá Worship Street a Bloom Clerkenwell vedľa stanice Farringdon. Všetky tieto stavby nepochybne prinesú slovenskej firme ďalšie zaujímavé príjmy.

HB Reavis je najväčší developer kancelárskych priestorov v EÚ!

Kto sa môže pochváliť rukopisom nezastaviteľného, slovenského HB Reavis vo svojom meste, je aj Berlín. Tu spoločnosť plánuje už v budúcom roku dokončiť a otvoriť svoje biznis-centrum DSTRCT.Berlin, ktorého súčasťou budú aj obchody či fitnescentrá.

Aktívny dizajn… Veľká garáž pre bicykle či elektrické nabíjačky. Zahŕňa námestie mestského typu a bulvár ako súčasť komunitného konceptu,“ opisuje svoju berlínsku stavbu HB Reavis. Firma sa ešte minulý rok pochválila, že už má prvých nájomníkov, ktorí netrpezlivo čakajú na tieto berlínske priestory.

zdroj: HB Reavis. Vizualizácia berlínskeho projektu HB Reavis

Taktiež je už dobre známe meno ďalšieho nemeckého mesta, kde sa chce slovenská HB Reavis objaviť a budovať. „Vedľa univerzitnej štvrte v Drážďanoch je plánovaný jedinečný kampus s rozlohou 1,6 ha,“ píše spoločnosť o svojich plánoch v Nemecku na stránke.

Slovenská firma na najvyššom stupni v Európe

Rozbehnuté mega-projekty u nás, našich susedov i v západnej Európe, ktorých finálne hodnoty sa pohybujú minimálne v stovkách miliónov eur. „Doposiaľ sme poskytli pracovné priestory pre viac ako 65 000 ľudí na ploche viac ako 1,3 milióna m² v hodnote 4,2 miliardy eur, pričom v pláne máme ďalšie projekty v hodnote 6,6 miliárd eur na ploche 1,1 milióna m²,“ dozvieš sa na stránke spoločnosti.

Známy európsky vydavateľ analýz a štatistík – portál Property EÚ – aj na základe týchto zozbieraných údajov označil slovenského developera za úplného lídra v poskytovaní kancelárskych priestorov v EÚ. Pre zaujímavosť, na druhom mieste skončila známa spoločnosť Skanska zo Švédska, ktorej aktivity môžete nájsť aj u nás.

ESET: Ako sa zrodil slovenský technologický gigant a jedna z top firiem našej krajiny

No HB Reavis skončilo na prvom mieste aj čo sa týka nie len kvantity, ale aj kvality poskytovaných kancelárskych priestorov. V tohtoročnom prieskume Euromoney, ktorého sa zúčastnili developeri, poradcovia, inžinieri i veľké spoločnosti, ktoré priestory využívajú, získala slovenská firma vďaka svojej kvalite, inováciám až 8 prvých miest.

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s Cambridge Innovation Center, americkým odborníkom na inovačné centrá

Spoločnosť HB Reavis  oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC), americkou realitnou spoločnosťou zameranou na vývoj ekosystémov, ktoré inovatívnym podnikateľom umožňujú zakladať firmy a vytvárať nové produkty lepšie a rýchlejšie. Spoločnosť HB Reavis do partnerstva investovala vyše 45 mil. € a získala aj kreslo v predstavenstve spoločnosti CIC. CIC túto investíciu využije na rozšírenie svojej celosvetovej siete vedeckých a technologických inovačných kampusov.

O koľko „chudobnejší“ vďaka korone

Hoci Ivan Chrenko opäť skončil, oproti minulému roku i s nárastom v stovkách miliónoch eur, na najvyššom stupni víťazov ako najbohatší Slovák v rebríčku Forbes, niet pochýb, že nebyť korony, bol by jeho majetok ešte o čosi väčší.

Korona doslova vyprázdnila kancelárie a práve na tých predsa stojí bohatstvo Ivana Chrenka. Nie je jednoduché nájsť firmu a biznis, ktorého by sa pandémia nedotkla. HB Reavis pozastavilo alebo spomalilo tento rok niektoré svoje projekty – napríklad na jar pozastavilo plánované búranie Apollo 1 v Bratislave. Taktiež muselo prepúšťať: „HB prepúšťa necelú pätinu svojich zamestnancov,“ priniesol v polovici roka správu, po rozhovore s generálnym riaditeľom firmy Marianom Hermanom, Denník N.

No čo korona kríza prekazila Ivanovi Chrenkovi azda najviac, je údajne jeho najväčší obchod, na aký sa kedy chystal. Presná suma tohto už nevydareného obchodu nie je známa, no bavíme sa skôr o miliardách než miliónoch eur.

Do spoločnosti mal vstúpiť veľký investor, ktorý by vlastnil hlavný podiel v stredoeurópskom biznise firmy (biznis týkajúci sa západnej Európy nie). Herman pre Forbes prezradil, že všetko už bolo dohodnuté, no časy sa tento rok výrazne zmenili a americkí investori Blackstone a OakTree dali napokon od obchodu ruky preč.

Nielen kancelárie. Technológie a e-commerce

Hoci je Chrenkov biznis a jeho bohatstvo postavené predovšetkým na jeho developerskej firme, podniká a investuje aj v iných oblastiach. Známy je investíciami do menších technologických firiem.

Desiatky miliónov nalial aj do spoločnosti Exponea, ktorá sa zameriava na pomoc, zvyšovanie tržieb a ziskov e-shopov – hoci sama sa ohľadom ziskov trápi.

No a 1 a pol milióna Chrenkových eur skončilo vlani aj v investičnej fintech spoločnosti Finax, čím získal polovicu tejto firmy. „Investuj ako najbohatší Slovák. Aj Ivan Chrenko investuje vo Finaxe,“ vyskočí vám ihneď, len čo si otvoríte stránku tejto spoločnosti.

zdroj: Finax. Takto k sebe láka spoločnosť nových investorov.

No môžeme povedať, že Chrenko investuje aj do Slovenska a mladých talentov. Robí tak prostredníctvom neziskovej, mimovládnej organizácie LEAF a jej LEAF Acadamy (v podstate stredná internátna škola pri Pezinku). Cieľom je pomôcť vychovávať a usmerňovať budúce osobnosti Slovenska.

Taký je biznis svet Ivana Chrenka – najbohatšieho Slováka a nášho historicky prvého miliardára. Dopátrať sa o jeho biznise, firmách, je možné, no ťažšie by bolo niečo zisťovať ohľadom jeho osobného života, ktorý si stráži za múrmi svojej vily v Marianke pri Bratislave. Ale to nás, popravde, v Startitup až tak nezaujíma.

Zdroje: HB Reavis, Forbes, Trend

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK