Niektorí ľudia menia rannú kávu za mikrodávku drog. Sú nadšení, vedecké výskumy však nie sú jednoznačne za

  • Počul si už o microdosingu alebo mikrodávkovaní psychedelík?
  • Ide o nový trend, ktorý je v zahraničí už úplne bežný
  • Na Slovensku sa ale na túto techniku stále pozeráme cez prsty, navyše nie je legálna
Untitled design-4
Unsplash/Christopher Ott | Unsplash/Victoria Heath
  • Počul si už o microdosingu alebo mikrodávkovaní psychedelík?
  • Ide o nový trend, ktorý je v zahraničí už úplne bežný
  • Na Slovensku sa ale na túto techniku stále pozeráme cez prsty, navyše nie je legálna

Svetom sa aktuálne šíri nový trend, ktorý je známy pod názvom microdosing. V niektorých častiach sveta už ide dokonca o úplne bežnú vec a ľudia sú zvyknutí na to, že miesto rannej šálky kávy si pred prácou dajú mikrodávku LSD, psilocybínu alebo inej drogy.

Ako uvádza aj portál Flowee, takáto “bezpečná” mikrodávka obsahuje menej ako 10 % látky, ktorá pri užití týchto drog spôsobuje psychedelický zážitok. Napriek tomu ale ide o vec, ktorá nám môže pripadať zvláštna. Prečo ju teda ľudia robia a prečo ide v oblasti well-beingu o novodobý trend?

Aké sú deklarované účinky microdosingu?

Pozitívam tejto techniky venuje pozornosť napríklad aj Česká psychedelická spoločnosť. Tá hovorí o tom, že dávky sú pri microdosingu dostatočne nízke na to, aby sa nedostavil halucinogénny účinok, no zároveň dostatočne vysoké na to, aby sa ti zlepšilo sústredenie, zvýšila energia, podporila kreativita, aby sa zlepšil tvoj pracovný výkon, alebo aby sa ti zlepšila nálada. 

Už Tim Ferris vo svojom bestselleri 4-hodinový pracovný týždeň hovoril o tom, že drvivá väčšina milionárov, ktorých pozná, pravidelne užíva mikrodávky LSD, pretože im to pomáha zvýšiť pracovný výkon bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. 

Nečakaj, že budeš počuť farby a vidieť zvuky

Veľa ľudí microdosing okamžite odsúdi a nedokážu si predstaviť, že by skúsili užívať drobné dávky LSD, psilocybínu či inej halucinogénnej drogy. Opäť ale treba zdôrazniť, že užívané sú mikromnožstvá, a ani to nie každý jeden deň. 

Kvôli svojim účinkom na psychiku si tak microdosing našiel už množstvo fanúšikov, predovšetkým v kruhoch ľudí, ktorí vykonávajú mentálne náročnú prácu, ktorá si vyžaduje veľkú kreativitu a sústredenosť. Nie je napríklad žiadnym tajomstvom, že microdosing je veľmi populárnym v Silicon Valley. 

zdroj: Pexels/Visually Us

Čo hovoria výskumy?

Existuje jeden dôvod, a možno ti už aj napadol, pre ktorý je táto oblasť vedecky veľmi neprebádanou. Nevýhodou teda je, že akékoľvek skúsenosti vychádzajú predovšetkým z odporúčaní ľudí.

Spomínaným dôvodom je to, že výskumy týkajúce sa drog je veľmi ťažké zorganizovať – aj keď by to bolo na vedecké účely. Šikovne sa ale vynašiel napríklad maďarský vedec Balázs Szigety z Imperial College London, ktorí spravil “online výskum” a so svojím tímom vyzval ľudí na rôznych fórach a sociálnych sieťach, ktorí microdosing praktizujú, aby sa mu ozvali sami.

Ako popisuje portál New Scientist, vedci následne rozdelili ľudí do 3 skupín. Jednej zaslali tobolky, ktoré naozaj obsahovali mikrodávku psychedelík, ďalšej zaslali tobolky s cukrom a poslední obdržali zásielku, kde bolo 50 % toboliek s cukrom a 50 % s psychedelikami. 

Zaujímavým záverom tohto experimentu bolo, že ľudia, ktorí si mysleli, že užívajú psychedeliká, pociťovali väčšiu pohodu a menšiu úzkosť ako tí, ktorí si mysleli, že užívajú placebo. Kľúčovým je tu ale slovo mysleli – nezáležalo totiž na tom, čo brali v skutočnosti.

Čo hovoria skúsenosti?

Konkrétne táto štúdia, napriek tomu, že bola rozsiahlejšia, priaznivý vplyv microdosingu nepotvrdila. Prečo je potom ale okolo neho taký boom? Odpoveď je jednoduchá – skúsenosti ľudí totiž hovoria niečo iné, ako výsledky výskumu.

„Čo sa týka terapeutických účinkov, je pravda, že psilocybín sa ukazuje účinný v liečbe viacerých psychických porúch, napríklad depresií, úzkostí, posttraumatickej stresovej poruchy, obsedantno-kompulzívnej poruchy alebo aj v liečbe závislostí na alkohole a opiátoch,“ vyjadrila sa pre Startitup Zuzana Lipová, mentálna koučka, ktorá sa pri svojej práci špecializuje v prvom rade na mentálnu odolnosť ľudí.

„Okrem toho, že pôsobí na serotonínové receptory, účinkuje aj na zmenu vedomia, vnímania sa a stratu filtrov a predsudkov. Akoby otvára cestu k podvedomiu a vyzerá, že dovolí priblížiť sa k minulým negatívnym skúsenostiam v živote, sedieť s nimi a spracovať ich, na rozdiel od antidepresív, ktoré môžu viesť k znecitliveniu negatívnych pocitov,“ hovorí Zuzana Lipová, ktorá vyštudovala medicínu a počas štúdia absolvovala prax aj na psychiatrii. 

Microdosing sa stáva čoraz populárnejším

To, prečo jeho obľuba rastie, je zo slov Zuzany Lipovej jasné. Ľudia, ktorí microdosing vyskúšali, naň nedajú dopustiť a odmietajú, že by išlo o placebo.

Ako popisuje portál Health Line, užívatelia pripisujú tejto technike významné zvýšenie svojej kreativity, vytrvalosti, odstránenie potreby prokrastinovať a vo všeobecnosti markantné zvýšenie pracovného výkonu. Ľudia ale hovoria aj o tom, že microdosing je skvelý napríklad pri meditácii a pomôže ti ju posunúť na úplne iný level. Netreba ale zabúdať na to, že stále hovoríme o mikrodávkovaní, nie o bežnom užívaní týchto halucinogénov v plných dávkach. 

Na Slovensku nelegálne, v zahraničí bežné

Ako to býva zvykom, na Slovensko ešte tento trend nedorazil a môžeme predpokladať, že keď u nás tak dlho trvala legalizácia CBD, toto bude ešte dlhší a náročnejší proces. 

V zahraničí fungujú e-shopy, ktoré ti v priebehu niekoľkých dní doručia tvoju dávku napríklad „magic mushrooms“.

Veľmi populárnymi sú vo svete už aj rôzne výživové doplnky či potraviny obohatené o psilocybín, dopátrať sa tak môžeš napríklad k proteínovému prášku či ku káve, ktorá je obohatená nielen o výťažky z magic mushrooms, ale aj o ďalšie vraj mysli prospešné adaptogény.

Chcel by si vyskúšať microdosing?

Zdroje: Flowee, CZEPS, New Scientist, Startitup, Health Line

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá