Sladká taktika psychopatov: Nebezpečný „love bombing“ ťa emočne zruinuje

  • Love bombing je manipulatívna taktika
  • Partner ju môže využiť, aby ťa udržal vo vzťahu
  • Expertka radí, ako sa s takou situáciou vysporiadať
Veronika Pastrnaková a pár
Startitup/Gabriel Bezuška, Freepik
  • Love bombing je manipulatívna taktika
  • Partner ju môže využiť, aby ťa udržal vo vzťahu
  • Expertka radí, ako sa s takou situáciou vysporiadať

Stalo sa ti už, že ťa partner zahrnul zdanlivo nekonečným prívalom lásky, len aby zrazu intenzita vzťahu opadla a ty si ostal sklamaný? Je možné, že sa ti prihodil tzv. love bombing. Ide o manipulatívnu taktiku, ktorú si často všimneš až neskoro či vôbec. Spôsobí ti zmätok aj pocity nedostatku, často sa spája aj s výrazom „gaslighting“.

Nesadni na lep manipulátorovi a nauč sa rozlíšiť skutočné prejavy náklonnosti pred „bombardovaním láskou“. Love bombing je správanie, pri ktorom druhú osobu, zvyčajne romantického partnera, zahlcuje človek pozornosťou, náklonnosťou a darčekmi. Manipulátor nás očarí láskou ako z filmu, no v skutočnosti ide o dosť nebezpečnú taktiku, ktorá nám môže zničiť sebavedomie.

Psychologička Veronika Pastrnaková z Ksebe.sk varuje, aby si sa nenechal zbytočne nalákať na veľké romantické gestá. „K love bombingu môže dôjsť v ktorejkoľvek fáze vzťahu, ale pozorovanie a výskumy ukazujú, že častejšie sa objavuje pri prvom stretnutí dvoch ľudí alebo na začiatku vzťahu. Hoci sa nám na začiatku všetka táto pozornosť môže zdať príjemná a lichotivá, môže byť nebezpečne manipulatívna.“

Niektorí ľudia môžu takýmto prejavom lásky podľahnúť omnoho rýchlejšie. Ide predovšetkým o ľudí s nízkym sebavedomím, ľudí, ktorí majú strach z pripútania či naopak z opustenia. Ak si nikdy nebol v zdravom a vyváženom vzťahu, alebo si v detstve nemal správnu rodinnú dynamiku, manipulátor si na tebe môže tiež „zgustnúť“.

„Vo všeobecnosti by sme ale mohli povedať, že neexistuje univerzálny profil obete. Ktokoľvek sa môže stať obeťou, ak je nejakým spôsobom zraniteľný alebo sa nachádza v zlej situácii,“ vysvetľuje psychologička.

Práve psychologička Veronika nám vysvetlila, ako taký love bombing vyzerá v praxi, prečo majú manipulátori tendencie takto konať a čo robiť, aby sme odlíšili zdravú lásku od ilúzie. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Hedepy, ksebe.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá