Nikola a Petra priniesli na Slovensko netradičný koncept. Závidieť im ho môžu aj v zahraničí

  • Kvetiareň je jedinečným podnikom, kde si môžeš dať kávu počas toho, ako ti uviažu kyticu kvetov
  • Je „dog friendly", preto si tam môžeš posedieť aj so svojím domácim miláčikom
  • Kvetinová kaviareň v Žiline ťa svojimi kvetmi a obrovskou knižnicou prenesie do rozprávky
BeFunky-collage
FB Kvetiareň
  • Kvetiareň je jedinečným podnikom, kde si môžeš dať kávu počas toho, ako ti uviažu kyticu kvetov
  • Je „dog friendly", preto si tam môžeš posedieť aj so svojím domácim miláčikom
  • Kvetinová kaviareň v Žiline ťa svojimi kvetmi a obrovskou knižnicou prenesie do rozprávky

Keď sa spojí láska ku káve a kvetom do jedného konceptu, tak z toho vznikne zaujímavý výsledok. Dve kamarátky Petra a Nikola si otvorili kvetinovú kaviareň v Žiline, ktorú im môžu závidieť aj v zahraničí. Útulný priestor zariadený do retro-industriálneho štýlu dýcha nádhernou vôňou čerstvých kvetov, kávy i domácich koláčov. Kvetiareň nájdeš neďaleko autobusového nástupišťa na Štefánikovej ulici, odkiaľ to máš do centra mesta už len na skok.

Na slovenský trh ste prišli so zaujímavým konceptom kaviarne a kvetinárstva ako prvý. Odkiaľ ste čerpali inšpiráciu?

Inšpirácia prišla počas brigády v kvetinárstvach, kedy prišli najmä zákazníčky do kvetinárstva so slovami, že si nechcú nič kúpiť, len sa nadýchať vône, stráviť tam chvíľu čas a pokochať sa. Vtedy vznikla myšlienka dať si kávu či koláč a nadýchať sa čerstvej vône z kvetín na jednom mieste. Predpokladali sme teda, že väčšina zákazníkov budú práve ženy. Veľmi nás však prekvapilo, že k nám chodia radi aj muži. Keďže jedna z nás brigádovala v kvetinárstve a druhá zase v gastre, tak sme spojili sily a otvorili Kvetiareň, teda kvetinovú kaviareň. Keď sme však hľadali inšpiráciu, tak nič v okolí nebolo. Dokonca sme nič nevypátrali ani v Európe, dnes je toho už viac.

Gepostet von Kvetiareň am Dienstag, 25. Juli 2017

Prečo ste zariadili Kvetiareň do retro-industriálneho štýlu?

Industriálny štýl sa nám veľmi páči, a keď sme Kvetiareň otvárali, tak bol populárny v zahraničí. Na Slovensku toho zatiaľ veľa nebolo, tak sme išli do toho. Využitie starého nábytku je navyše spôsob recyklácie, v rámci ktorého dávate ďalšiu šancu starému kvalitnému nábytku, ktorého sa chce už niekto zbaviť. Nábytok sme renovovali samy, rovnako tiež priestory od návrhu až po realizáciu sme vytvorili svojpomocne.

Priestory podniku nie sú veľmi veľké. Neplánujete preto nejakú rekonštrukciu alebo rozšírenie?

Priestory ponúkajú sedenie pri 8 stoloch, 4 na prízemí a 4 zase v suteréne. Nie sú to najväčšie priestory, ale fungujú aj o mnoho menšie kvetinárstva či kaviarne. Kvetiareň neplánujeme rozšíriť, rady by sme zachovali jej útulnosť a komornosť.

Gepostet von Kvetiareň am Montag, 30. Januar 2017

Na prízemí máte obrovskú knižnicu, môže si teda niekto zarezervovať dolné poschodie i na večerné hodiny alebo to musí byť iba počas tých otváracích?

S rezervovaním priestorov nie je problém, avšak len počas otváracích hodín. Do budúcna neplánujeme predĺženie otváracej doby, aj keď zo začiatku sme mali otvorené dlhšie, no veľmi sa to neosvedčilo, a tak sme ostali pri súčasnej otváracej dobe. Vždy sme si chceli zachovať koncept kaviarne s kvetinárstvom a nemiešať k tomu bar, ktorý si vyžaduje neskoršie hodiny.

Máte v ponuke iba kaviarenské stálice alebo aj nejaké špeciality?

Ponúkame len klasické zákusky a dezerty od dodávateľa, ktorý pečie len z poctivých surovín. Ponúkame iba čerstvé koláče a nie rozmrazené, ako je v súčasnosti v mnohých kaviarňach bežné. Z nápojov za špecialitu považujeme určite naše domáce kakavko, ktoré je u zákazníkov veľmi obľúbené a inde také nenájdete.

Opäť Vám prinášame obľúbenú zimnú ponuku horúcich nápojov :) Sú v nej okrem minuloročných stálic aj novinky ako gaštanové latte macchiato, zimné mliečko, zimné jablko, nové posýpky…

Gepostet von Kvetiareň am Donnerstag, 3. November 2016

Používate pri viazaní kvetov nejaké ekologické varianty?

Štýl nášho viazania by sa dal popísať ako prírodný, používame pod kytice len papier, žiaden celofán ani organzy, glitre či farbené kvety. Aj to sa dá považovať za určitý ekologický variant. U zákazníkov sú veľmi obľúbené lúčne kytice, kde okrem kvetov je len prírodný motúz. Niektoré kvety a zeleň namiesto do koša putujú na sušenie, z ktorých vytvárame ďalšie aranžmány.

Snažíte sa hostí oboznámiť s ekologickou stránkou podniku alebo ich nabádať k tomu, aby si na kávu so sebou priniesli vlastné poháre? 

Snažíme sa ich informovať na sociálnych sieťach, ale aj pri osobnej komunikácii. Zaznamenávame stále viac zákazníkov s vlastnými pohármi, pre ktorých si do budúcna určite pripravíme nejakú akciu, aby sme podporili túto myšlienku.

V priestoroch Kvetiarne je možné i fotenie. Aké ponúkate?

Samotné fotenie neponúkame, skôr ide iba o ten priestor, takže ak má niekto záujem o nejaké konkrétne, tak nás stačí kontaktovať. Fotilo sa už u nás niečo svadobné, portrétne, biznisové, nejaké školské projekty či viaceré produktové fotenia. Máme tu vytvorený zaujímavý a fotogenický priestor, takže sa čas od času niekto ozve so záujmom vytvoriť fotky práve u nás.

View this post on Instagram

#kvetiaren #greatdane #bookcase #blue

A post shared by Kvetiaren (@kvetiaren) on

Prednedávnom schválili zákon o tom, že psy budú mať povolený vstup do reštaurácií. Ako to vnímate, resp. mohli si vaši zákazníci priviesť do Kvetiarne domáceho miláčika už aj teraz?

Z povolenia vstupu sa veľmi tešíme, keďže máme aj my psov a veľmi nás mrzelo, keď bol zákaz s hrozbou extrémne vysokých pokút. Zastávame názor, že je na majiteľovi prevádzky či vstup povolí alebo nie. Kým to zákon bude povoľovať, tak u nás budú domáci miláčikovia vždy vítaní.

Ako pristupujete k separovaniu odpadu, recyklovaniu a plastom?

Separujeme klasický odpad, pričom sa snažíme napr. baliaci materiál opätovne používať. Stáva sa, že tovar z kvetinárstva zabalíme do bublinkovej fólie, ale určite nejde o novú, ale už použitú z dodaného tovaru. Pár stálych zákazníkov nám ju dokonca nosí naspäť na predajňu. Servítky, utierky či toaletný papier sú recyklované a tácky zase kompostovateľné. Slamky dostávajú zákazníci len na požiadanie.

Snažíte sa Kvetiareň nejakým spôsobom aj zviditeľniť ?

Snažíme sa zviditeľniť najmä dobrým menom a referenciami od spokojných zákazníkov. Potom sú to sociálne siete, kde niekedy prebiehali aj súťaže a tiež sme sa zúčastnili na niekoľkých výstavách.

Aké máte plány do budúcna?

Do ponuky by sme chceli zaradiť hlavne kvety od lokálnych pestovateľov. Určite chceme naďalej rozširovať zákaznícku základňu, lebo ešte vždy sa nájde niekto, kto si myslí, že v Kvetiarni je iba kaviareň alebo sa tu dajú kúpiť len kvety.

zdroj: kvetiaren.webnode.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech