Nikola sa zo dňa na deň rozhodla presťahovať do Fínska. Za polárnym kruhom sa zbavila predsudkov

  • Fíni dokážu platmi namotivovať ľudí
  • Vo Fínsku je sloboda, kde si môže každý robiť, čo sa mu zachce
  • Za ubytovanie platila 150 eur mesačne
Nikola sa preťahovala do Fínska za prácou
Nikola sa preťahovala do Fínska za prácou Nikola Richterová
  • Fíni dokážu platmi namotivovať ľudí
  • Vo Fínsku je sloboda, kde si môže každý robiť, čo sa mu zachce
  • Za ubytovanie platila 150 eur mesačne

Nikola Richterová sa jedného dňa rozhodla, že potrebuje zmenu. Zanechala prácu hovorkyne v známej firme, aby vystúpila zo svojej komfortnej zóny. Odsťahovala sa do Fínska a hoci prvé mesiace neboli ľahké, jej obavy z cudzej krajiny neboli na mieste. Zamestnanie si našla v hotelierstve a vyskúšala si prácu úplne mimo jej odbor.

Bála sa zmeny kvôli pocitu, že statusovo klesne, keď zrazu začne robiť čašníčku po tom, ako na Slovensku robila PR manažérku a hovorkyňu. Vo Fínsku ale pochopila, že predsudky nie sú na mieste a spoločenský status neovplyvňuje povolanie. 

Slovensko verzus Fínsko v platoch 

EURES (European Employment Services) uvádza na svojej webovej stránke údaje o minimálnych mzdách v rámci Európskej únie. Za mesiac január 2024 bola evidovaná minimálna mesačná mzda na Slovensku 750 eur. Zákony v Rakúsku, Fínsku, Švédsku, Dánsku, Nórsku platové minimum na celonárodnej úrovni neuvádzajú.

Minimálne zárobky pre jednotlivé profesie tam určujú kolektívne zmluvy. Vo Fínsku sa na základe dohody medzi odborovým zväzom PAM a zamestnávateľskou asociáciou MaRa najnižšie platy u zamestnancov v hotelových a reštauračných službách pohybujú od 1 774 eur do 2 287 eur. 

  • Ako vyzerala adaptácia pre Nikolu vo Fínsku?
  • Aké sú najväčšie kultúrne rozdiely medzi Slovenskom a Fínskom?
  • Prečo si vybrala na prácu práve Fínsko?
  • Čo odporúča každému, kto chce vystúpiť z komfortnej zóny?

Koľko rokov si pracovala na pozícii hovorkyne pre pracovný portál Profesia.sk?

Odpracovala som presne 6 rokov.

Prečo si sa rozhodla, že zanecháš stabilnú prácu a odídeš do zahraničia?

Ono sa tento nápad zrodil postupne. Na začiatku januára 2022 som oslovila firmu s tým, že nevládzem a potrebujem oddych. Povedala som, že som pripravená dať výpoveď, no ak bude aj iná možnosť, mám určite záujem dohodnúť sa.

Napokon mi firma ponúkla 3-mesačné neplatené voľno, ktoré som strávila v Helsinkách. Fínsko som si vybrala kvôli tomu, že som v tejto krajine bola na Erasme a odkedy som sa vrátila späť na Slovensko, tak som vlastne stále túžila ísť späť. Tak som si povedala, že kedy, ak nie teraz.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: EURES

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá