Nobelovu cenu za literatúru získal muž zo Zanzibaru, píše viac ako 50 rokov

  • Nobelova cena za literatúru bola dnes pridelená
  • Získalo ju dielo, ktoré sa venuje temé migrácie a kolonializmu
nobel prize
SITA/Angela Weiss/Pool Photo via AP, Unsplash/John Mark Smith
  • Nobelova cena za literatúru bola dnes pridelená
  • Získalo ju dielo, ktoré sa venuje temé migrácie a kolonializmu

Nobelovu cenu za literatúru získal tanzánsky spisovateľ Abdulrazak Gurnah. Rodák zo Zanzibaru dostal prestížnu cenu za „jeho nekompromisný a súcitný prienik do účinkov kolonializmu a osudu utečenca v priepasti medzi kultúrami a kontinentmi“. V Štokholme to dnes oznámil stály tajomník Švédskej akadémie Mats Malm.

Sedemdesiatdvaročný Abdulrazak Gurnah, ktorý žije v Spojenom kráľovstve a píše po anglicky, je autorom desiatich románov a viacerých poviedok. Vo svojej tvorbe, ktorou sa nesie téma utečenectva, obracia koloniálnu perspektívu na Afriku s cieľom zdôrazniť perspektívu pôvodného obyvateľstva.

Písať začal ako 21-ročný, žijúc v anglickom exile a svoj debutový román Memory of Departure vydal v roku 1987. Zatiaľ posledný román Afterlives mu vyšiel vlani. Jeho štvrtý román Paradise sa v roku 1994 dostal na shortlist kandidátov na Booker Prize.

Pred svojím nedávnym odchodom do dôchodku pôsobil ako profesor angličtiny a postkoloniálnej literatúry na University of Kent v Anglicku.

Predseda Nobelovej komisie pre literatúru Anders Olsson tohtoročného laureáta označil za „jedného z najprominentnejších postkoloniálnych spisovateľov na svete“.

Gurnah dostane spolu s ocenením aj zlatú medailu a finančnú odmenu 10 miliónov švédskych korún.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK