nocny primator
nocny primator kralovic
Nočný primátor Martin Královič

Nočný primátor: Bratislava je dnes bezpečné miesto, no nie som jej Batman. Podniky chceme označovať certifikátom (ROZHOVOR)

  • Martin Královič je nočný primátor Bratislavy
  • Svoje noci trávi v meste a často v koordinácii s Mestskou políciou
  • Za jeho prácou je však viac
  • Martin Královič je nočný primátor Bratislavy
  • Svoje noci trávi v meste a často v koordinácii s Mestskou políciou
  • Za jeho prácou je však viac

Bratislava má od roku 2020 nočného primátora Martina Královiča. Jeho prioritou je meniť procesy a nastavovať ich tak, aby bol nočný život v hlavnom meste bezpečný a pokojný pre každého návštevníka.

Tak ako aj iné veľké mestá v Európe, aj Bratislava má často problém s kriminalitou počas noci a práve nočný primátor je hlavnou postavou, ktorá má zlepšiť nočný život a udržiavať ho v bezpečnej kondícii. Startitup sa rozprával s Martinom Královičom o jeho práci a poslaní v hlavnom meste. 

  • Čo je poslaním nočného primátora a potrebuje ho Bratislava vôbec?
  • Čo ho motivovalo k takejto práci?
  • Ako sa nočný život zmenil počas pandémie?
  • Ako nastaviť procesy, ktoré udržia ľudí v bezpečí aj počas noci?

Prečo má Bratislava nočného primátora a čo je jeho hlavnou náplňou práce?

Zriadenie pozície nočného primátora bolo aj súčasťou Plánu Bratislava. Mojou úlohou je riešiť a koordinovať nočný život v Bratislave, zlaďovať potreby a požiadavky kľúčových stakeholderov nočného života – rezidentov, návštevníkov (domácich, ale aj turistov), bezpečnostných zložiek a v neposlednom rade samotných prevádzkovateľov podnikov a ich personálu.

Takže, jednoducho povedané, strážite pokoj v uliciach mesta…

Áno, ideálny stav je, že ľudia sa môžu zabávať a zároveň zabezpečíme dostatočný pokoj a bezpečnosť v uliciach. Okrem toho intenzívne riešim aj rozvoj mestskej polície, ktorá je kľúčovým aktérom v nočnom živote a v otázke bezpečnosti mesta.

Svoju činnosť zameriavam aj na lepšie tréningy a školenia pre mestských policajtov, zlepšenia operačného riadenia hliadok v rámci zlepšovania koordinácie a zladenia so štátnou políciou, k čomu prispieva aj zabezpečenie lepšej komunikácie medzi mestskými a štátnymi policajtmi.

Od minulého roka má mestská polícia nového náčelníka a prechádza zásadnou transformáciou. Mestská polícia je priamy nástroj mesta, ktorým vie presadzovať bezpečnostnú politiku. Minulý rok sme úspešne spustili centrálne operačné stredisko mestskej polície v bratislavskej Dúbravke.

zdroj: Nočný primátor Martin Královič

V minulosti ste pracovali v eventovej agentúre, boli ste súčasťou organizátorov rôznych festivalov na SK. Čo vás motivovalo stať sa nočným primátorom BA?

Viedli ma k tomu moje skúsenosti ako bezpečnostného analytika a manažéra, ktoré som ponúkol súčasnému primátorovi Bratislavy, ktorý sa rozhodol zastrešiť oblasť na koordinovanie a riadenie nočného života v meste.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá