Noemova archa sa dočkala upgradu. Unikátna loď vzniká v chudobnej rybárskej dedine, plaviť sa bude bez emisií

  • Loď Ceiba je jedinou svojho druhu, stavia sa v chudobnej rybárskej dedine
  • Uvedená do prevádzky bude v roku 2022 a prenášať bude až 250 ton nákladu, a to úplne bez emisií
archa
screen video Sailcargo
  • Loď Ceiba je jedinou svojho druhu, stavia sa v chudobnej rybárskej dedine
  • Uvedená do prevádzky bude v roku 2022 a prenášať bude až 250 ton nákladu, a to úplne bez emisií

Noe postavil podľa Božieho návodu archu, vďaka ktorej zachránil pred potopou nielen ľudský rod, ale aj živočíšne druhy na Zemi. Po dokončení archy Noe, jeho žena a traja synovia s manželkami mohli so sebou vziať do archy pár (samca a samicu) z každého zvieraťa.

Na Zemi tak okrem obyvateľov Noemovho plavidla všetci zahynuli. Vody postupne ubúdalo a koráb zastal na hore Ararat. Nakoniec voda ustúpila úplne a posádka mohla plavidlo opustiť. Tento biblický príbeh určite poznáš. My sa však dočkáme reálnej archy, ktorá by mala byť dostavaná už nasledujúci rok. Na svedomí ju má kostarický startup Sailcargo.

Tryskáč Falcon 10X za 61 miliónov eur bude absolútnou špičkou. Penthouse v oblakoch má vlastnú sprchu a salónik

Bez znečisťovania prostredia

Podľa agentúry Reuters asi 200 pracovníkov z 27 krajín stavia na tichomorskom pobreží Kostariky hybridnú plachetnicu určenú na prepravu 250 ton tovaru, a to bez znečisťovania životného prostredia.

Novodobá Noemova archa s názvom Ceiba je dlhá 46 metrov a vysoká 33,5 metra. Všetko drevo na stavbu je použité zo sekundárnych lesov, teda stromov zasadených človekom, ale aj popadaných kmeňov kdekoľvek v blízkosti. Portál Seznam zprávy informuje, že ich rezaním a brúsením startup na Kostarike vysádza ďalšie stromy. Bola to podmienka aj od investorov.

Chcel by si sa povoziť na novodobej Noemovej arche?

„Sústredím sa na program znovuzalesňovania, ktorý je silnou zložkou tohto projektu. Myslím, že môžeme ospravedlniť stavanie drevenej lodi, pretože nahrádzame obnoviteľné zdroje, a tým zmierňujeme našu uhlíkovú stopu,“ vysvetľuje pre Reuters koordinátorka znovuzalesňovania Grace McLeod.

Jediná na svete

Startup Sailcargo tvrdí, že navrhli plavidlo, ktoré je jediné svojho druhu na svete. Pri manévrovaní v prístavoch a pri slabom vetre sa bude spoliehať hlavne na veternú energiu s dvoma pomocnými elektrickými motormi.

„Jednou z najdôležitejších vecí je dokázať, že je to finančne výhodné a zároveň environmentálne a spoločensky udržateľné,“ uviedla generálna riaditeľka a zakladateľka spoločnosti Sailcargo Danielle Doggett.

zdroj: screen video Sailcargo

Loď by mala po jej dokončení na budúci rok prenášať až 250 ton nákladu, a to úplne bez emisií. Päťdesiat percent pohonu zaistia plachty a súčasne bude dobíjať tiež elektromotory a systém batérií. Na palube budú aj solárne panely.

Ceiba bude uvedená do prevádzky v roku 2022 na trasách medzi Kanadou, Ekvádorom a Havajom. Spoločnosť plánuje v priebehu šiestich rokov získať späť ​​investície vo výške 4,2 milióna dolárov.

Obnoviteľná energia

Portál Nation news informuje, že loď Ceiba je pomenovaná podľa posvätného stromu pôvodných obyvateľov Strednej Ameriky. Stavia sa v chudobnej rybárskej dedine, 125 kilometrov od hlavného mesta Kostariky.

„V Kostarike máme obnoviteľnú energetiku, ktorú svet môže využiť pre pohon lodnej prepravy nákladu, a spolu s tým tak vyradiť fosílne palivá,“ povedal pre Reuters John Porras, riaditeľ a spoluzakladateľ Sailcargo.

Seznam zprávy informujú, že lodná preprava je kvôli fosílnym palivám podľa Európskej komisie zodpovedná zhruba za 940 miliónov ton emisií CO2 ročne, teda 2,5 percenta celej svetovej produkcie.

Zdroje: Reuters, Seznam zpravy, Nation news

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech