Noemova archa: Tajný plán Putinovho úniku do Venezuely opísal jeho bývalý blízky poradca

  • Pojmy Putin a Noemova archa sa v Rusku spájajú
  • Šéf Kremľa totiž plánuje uniknúť do Ameriky, tvrdí jeho bývalý poradca
  • Odvoláva sa na spoľahlivé zdroje
Ruský prezident Vladimir Putin a Noemova archa z Biblie
TASR/AP, Mikhail Metzel, Flickr/Adam Lederer
  • Pojmy Putin a Noemova archa sa v Rusku spájajú
  • Šéf Kremľa totiž plánuje uniknúť do Ameriky, tvrdí jeho bývalý poradca
  • Odvoláva sa na spoľahlivé zdroje

Správy o tajných plánoch Ruskej federácie a Kremľa mnohí vnímajú ako nepodložené či falošné. Teraz však prehovoril človek, ktorý kedysi pracoval v tých najbližších kruhoch prezidenta Putina. Ide o Rusa menom Abbas Galliamov, politológa a odborníka na dianie v Kremli, ktorý kedysi pracoval ako poradca a autor, respektíve pisateľ prejavov samotného Putina.

Galliamov na svojom telegramovom kanáli uverejnil príspevok, v ktorého úvode sám podotýka, že pôjde o niečo nezvyčajné. „Zasvätené príbehy väčšinou nerozprávam, no dnes urobím výnimku. Po prvé, zdroju priveľmi dôverujem, a po druhé, informácie sú skutočne ‚šťavnaté‘,“ píše v úvode.

O čo teda ide? Ako vysvetľujú portály The Daily Beast a Newsweek, Galliamov hovorí o pláne s neoficiálnym názvom „Noemova archa“. Podobne ako Noe z biblického Starého zákona „unikal“ pred skazou sveta, tak aj Putin má mať pripravený únik pred svojím vlastným zánikom.

Archa smerujúca do južnej Ameriky

Podľa bývalého poradcu ruského prezidenta ide o plán úteku zavedený v prípade, že Rusko prehrá svoju vojnu na Ukrajine. Medzi Putinove možné cieľové destinácie patria juhoamerické krajiny Argentína a Venezuela.

Ide o rovnaké miesta, kde hľadali útočisko aj mnohí bývalí predstavitelia Hitlerovho Nemecka po rozpade Tretej ríše, upozorňujú Viedenská knižnica holokaustu či portál ThoughtCo. Okrem južnej Ameriky však v Putinovom prípade prichádzala do úvahy aj Čína.

„Ako naznačuje názov Noemova archa, ide o hľadanie nových krajín, kam môžete ísť v prípade, že sa z vašej domoviny stane neprijateľné miesto. Vodcovo okolie nevylučuje, že prehrá vojnu, stratí moc a bude sa musieť niekde urgentne evakuovať,“ napísal Galliamov. Svojho bývalého šéfa pritom označil rovnakým „titulom“, aký si v minulosti vybral samotný Hitler.

„Spočiatku sa za hlavnú destináciu považovala Čína, ktorú navrhol, ako sa hovorí, starší Kovalčuk, ale potenciálni emigranti sa rýchlo sklamali vyhliadkami na spoluprácu s ním. Číňania sú príliš sebavedomí a príliš opovrhujú inými – najmä porazenými,“ podotýka Galliamov.

Politológ získal podrobnosti ohľadom Venezuely

Ako ďalej vysvetľuje vo svojom príspevku, najviac sa v Putinových kruhoch hovorí o úniku do Argentíny či Venezuely. Pripúšťa, že ohľadom Argentíny nemá žiadne podrobnosti, avšak v prípade Venezuely platí presný opak.

Na tento projekt Putinovho úniku do krajiny zmietajúcej sa v humanitárnej a politickej kríze dohliada jeho pravá ruka Igor Sečin, píše Galliamov. Ide o oligarchu, ktorý kedysi pôsobil ako vicepremiér Ruska a zároveň je označovaný za „najdesivejšieho muža sveta“ či „ruský Darth Vader“, informovali sme.

Jurij Kurilin, Sečinova „pravá ruka” v jeho spoločnosti Rosneft, podľa Galliamova „formálne odstúpila“, aby sa mohla naplno venovať projektu vo Venezuele.

Nehnuteľnosti vo Venezuele mali začať skupovať i vysokopostavení úradníci. Tí sa zároveň údajne snažia získať tamojšie práva na pobyt. Informuje o tom telegramový kanál Mozhem Obyasnit s odvolaním sa na dva zdroje blízke prezidentskej administratíve a zdroj z Rosneftu.

Tí, ktorí figurujú na nižších pozíciách v prezidentskej administratíve a ruskej vláde, sa podľa tejto správy uchádzajú o pobyt v Ekvádore, Paraguaji a Argentíne.

Citovaný zdroj taktiež uvádza, že ruskí predstavitelia zhabali majetok na venezuelskom ostrove Margarita, kde sú si istí, že budú v bezpečí pred vydaním Západu.

Situácia v Rusku

Galliamov v závere priznal, že prezradil všetky podrobnosti, ktoré momentálne pozná. Dodal, že „keď (Rusi) hovoria, že všetko ide podľa plánu, stojí za to sa ich opýtať, ktorý plán myslia. Zdá sa, že ich majú oveľa viac ako len jeden“.

The Daily Beast podotýka, že správy o možnom Putinovom úniku prichádzajú v čase, keď sa medzi Rusmi šepká o nepokojoch. Ruské médiá informujú aj o neustále znižujúcej sa morálke moskovských armádnych jednotiek.

V posledných týždňoch sa tiež objavilo množstvo správ o mobilizovaných vojakoch, ktorí sa hromadne dali na útek zo svojich základní. Autority mali totiž ignorovať ich sťažnosti na nekvalitné vybavenie a zásoby.

Okrem toho v Rusku rastie i počet príbuzných vojakov, ktorí s vojnou verejne nesúhlasia a odsudzujú ju rovnako ako ich rodinní príslušníci na frontoch, informovali sme. Tieto udalosti doviedli viacerých odborníkov k názoru, že Rusko je na okraji „bodu zvratu k úplnej občianskej vojne“.

Avšak Putin a Kremeľ, samozrejme, všetky informácie o nepokojoch v spoločnosti vyvracajú. 

Zdroje: Telegram/abbasgallyamovpolitics, The Daily Beast, Newsweek, Wiener Holocaust Library, ThoughtCo, Flickr/Adam Lederer

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá