Nórom sa podarilo prekonať rekordný čas letu z New Yorku do Londýna

  • 15. januára 2018 vznikol nový rekord v čase letu medzi New Yorkom a Londýnom.
  • Do veľkej miery za to môže aj ideálne počasie a ročné obdobie.
norwegian.com
  • 15. januára 2018 vznikol nový rekord v čase letu medzi New Yorkom a Londýnom.
  • Do veľkej miery za to môže aj ideálne počasie a ročné obdobie.

V pondelok 15. januára 2018 sa nórskej leteckej spoločnosti Norwegian podaril naozaj husársky kúsok. Na pravidelnej linké Londýn – New York – Londýn sa posádke lietadla Boeing 787 Dreamliner podarilo vrátiť do metropoly Spojeného kráľovstva za rekordný čas.

Lietadlo opustilo Medzinárodné letisko J. F. Kennedyho o 11:44 tamojšieho času a pristálo na letisku Gatwick v Londýne už o 21:57, čím prekonalo rekord v najkratšom komerčnom lete medzi týmito dvomi mestami.

Posledný rekord, ktorý bol dosiahnutý v januári 2015, vytvorila spoločnost British Airways. Po troch rokoch sa však podarilo tento rekord prekonať, a to presne o tri minúty. V čase 5 hodín a 13 minút si tak po Britoch prevzali v tejto „disciplíne“ prvenstvo Nóri. Boeing 787 Dreamliner mal v tom čase na palube 284 pasažierov a počas letu prekonal rýchlosť neuveritelných 1248 kilometrov za hodinu.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: thesun.co.uk

Kapitán pondelkového letu, Harold van Dam, sa vyjadril, že pokiaľ by počas letu nenastala turbulencia, podarilo by sa lietadlu vylepšiť celkový rekord o dalšie minúty. Takéto rekordné lety sú možné hlavne v zimnom období. Sú spôsobené vysokým teplotným rozdielom medzi rovníkom a severným pólom. Tento rozdiel tak spôsobuje silnejšie vetry v Atlantickom oceáne, ktoré vytvárajú rýchlejšie prúdenie vzduchu v oblasti.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: thesun.co.uk

Avšak z historického pohľadu sa tento let ani zďaleka nepriblížil svetovému rekordu v najkratšom lete medzi týmito dvomi metropolami. V roku 1996 sa lietadlu Aérospatiale-BAC Concorde podaril let v čase 2 hodiny 52 minút a 59 sekúnd pri rýchlosti neuveriteľných 2172 kilometrov za hodinu!

Zaujímavosťou však je, že len deň pred prekonaním rekordu sa podaril ďalšiemu nórskemu kapitánovi Pascalovi Niewoldovi podobný kúsok. Let pod jeho taktovkou trval „iba“ 5 hodín a 20 minút. Môžme teda očakávať, že sa o vytvorenie ďalšieho rekordu budú pokúšať aj naďalej a dočkáme sa tak pokorenia hranice piatich hodín.

zdroj: dailymail.co.uk / norwegian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK