Notre-Dame obnovia do pôvodnej podoby, francúzsky senát dal stopku modernizácii

  • Veľká časť Notre-Dame bola zničená pri požiari 15. apríla
  • Francúzi vyhlásili medzinárodnú architektonickú súťaž
  • V pondelok senát schválil rekonštrukciu katedrály do jej pôvodnej podoby
TASR/AP
TASR/AP
  • Veľká časť Notre-Dame bola zničená pri požiari 15. apríla
  • Francúzi vyhlásili medzinárodnú architektonickú súťaž
  • V pondelok senát schválil rekonštrukciu katedrály do jej pôvodnej podoby

Ikona francúzskeho hlavného mesta Paríž Notre-Dame bola do veľkej miery zničená počas rozsiahleho požiaru 15. apríla. Odvtedy vyhlásila francúzska vláda medzinárodnú architektonickú súťaž, do ktorej sa prihlásilo množstvo architektov so svojimi návrhmi. Zatiaľ čo niektoré sa snažili zachovať pôvodnú podobu historickej katedrály, iné boli oveľa odvážnejšie. S bizarnosťou niektorých návrhov pravdepodobne nepočítala ani francúzska vláda.

Jedným z nich bol luxusný penthouse priamo na streche katedrály z dielne štúdia Who Cares?! pochádzajúceho z Rakúska. Malo ísť o moderné bývanie o rozlohe 700 metrov štvorcových, ktoré malo byť z oboch strán lemované záhradami. Súčasťou bývania mal byť aj bazén a vlastný heliport.

Architekti z  Foster + Partners chceli zase drevenú strechu nahradiť ľahkou vzdušnou konštrukciou zo skla. Zo skla a nehrdzavejúcej ocele chceli postaviť dokonca aj zrútenú vežu Notre-Dame. Mnohí ľudia však nápad vysmiali a podotkli, že sa nápadne podobá na Apple Store.

Francúzska vláda sa rozhodla dať týmto a podobným šialeným návrhom ráznu stopku. Podľa informácií CNN sa senát v pondelok vyjadril, že slávna katedrála musí byť obnovená do pôvodnej podoby. Obnova Notre-Dame vyvolala v senáte vášnivú debatu. Zatiaľ čo niektorí boli za zachovanie jej historickej podoby, iní videli v tejto situácii možnosť modernizovať ju.

Medzinárodnú súťaž na rekonštrukciu a modernizáciu katedrály vyhlásil minulý mesiac premiér Edouard Philippe. Schválenie rozhodnutia o obnovení Notre-Dame do pôvodného stavu dalo definitívnu stopku odvážnym architektonickým návrhom.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje obnovu katedrály do piatich rokov. Práve v roku 2024 sa majú v Paríži konať Letné Olympijské hry. Expert na rekonštrukcie Frédéric Létoffé sa pre CNN však vyjadril, že podľa neho ide o prikrátky čas slúžiaci politickým záujmom. Adekvátne obdobie, aké by mala takáto rozsiahla rekonštrukcia zabrať je 10 až 15 rokov.

zdroj: WIkimedia (Peter Haas)

Francúzsky senát zároveň prišiel aj s novelou zákona, ktorá zakazuje výrazné zásahy do akéhokoľvek kultúrneho dedičstva krajiny.

Zdroj: CNN, Archdaily, Archpaper.com, Whocares.at

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech