Rekonštrukcia Notre-Dame očami architektov: Luxusný penthouse aj strešný bazén

  • Minulý mesiac zostalo mesto Paríž na pár dní úplne ochromené požiarom chrámu Notre-Dame
  • Po tom, ako sa na jeho opravu podarilo získať viac ako miliardu eur, začali sa hrnúť návrhy, ako by mala kultúrna pamiatka vyzerať
  • Medzi nápadmi architektov je botanická záhrada aj nová reštaurácia McDonald′s
nd
TASR/Wikimedia
  • Minulý mesiac zostalo mesto Paríž na pár dní úplne ochromené požiarom chrámu Notre-Dame
  • Po tom, ako sa na jeho opravu podarilo získať viac ako miliardu eur, začali sa hrnúť návrhy, ako by mala kultúrna pamiatka vyzerať
  • Medzi nápadmi architektov je botanická záhrada aj nová reštaurácia McDonald′s

Večer, 15. apríla,  všetky oči sveta upreli pozornosť na ohromné škody, ktoré napáchal mohutný požiar na jednej z najvýznamnejších historických pamiatok sveta, katedrále Notre-Dame v Paríži. Požiar, ktorý vznikol počas rekonštrukčných prác, odhadujú na milióny eur. Zničil celú strechu, ktorá sa prepadla a záchranné jednotky s ním bojovali množstvo hodín. Ešte počas noci verejne vystúpil prezident Francúzska Emmanuel Macron a vyhlásil, že pamiatku sa bude snažiť dať dokopy čo najskôr.

Ambiciózny plán prezidenta Macrona hovorí o kompletnej rekonštrukcii katedrály z 12. storočia, ktorú dokončovali takmer 200 rokov, už do piatich rokov a je jasné, že prostriedky na ňu krajine chýbať nebudú. Už ráno po ničivom požiari sa začali miliardári vo svojich štedrých daroch na opravu chrámu prebiehať a do štyroch hlavných zbierok pribudli v priebehu niekoľkých dní stovky miliónov eur. Dokonca prispel aj slovenský Vlkolínec. Okrem toho bola vyhlásená medzinárodná architektonická súťaž na to, ako by mal obnovený Notre-Dame vyzerať. Nuž a zaujímavých nápadov je hneď niekoľko.

Penthouse pre Quasimoda

Prvým zaujímavým projektom je penthouse na streche starobylého chrámu od architektonického štúdia Who Cares?! zo susedného Rakúska. Moderné bývanie s rozlohou viac ako 700 metrov štvorcových, s úžasným výhľadom na mesto lásky lemujú z oboch strán záhrady, presvetľuje ho sklenená lomená strecha a v interiéri nechýba bazén a ako bonus má bývanie aj vlastný heliport. Čo viac si priať?

Krehké sklo

Zničenú strechu pôvodne prezývali „les“, pretože ju tvorilo až 1 300 kusov dreva. Architekti z Foster + Partners by ju však po rekonštrukcii najradšej zmenili na ľahkú a vzdušnú konštrukciu zo skla. Z krehkého skla a nehrdzavejúcej ocele by mala byť aj ikonická veža Notre-Damu, ktorá sa pri požiari zrútila, mala by na nej pribudnúť vyhliadková terasa. Ako informuje portál Archpaper, tento nápad si ale nenašiel veľa fanúšikov. Niektorí ho prirovnával k novému Apple store, iní sa boja, že množstvo svetla by mohlo poškodiť to, čo mohutná strecha pod sebou skrývala.

Drevo nahradí drevo

Ďalším veľmi zaujímavým projektom, ako obnoviť jednu z najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok nielen vo Francúzsku, ale na celom svete, je botanická záhrada. Na streche chrámu si ju predstavuje domáce, parížske štúdio Studio NAB, informuje Dezeen. Zaujímavým nápadom, ako prepojiť minulosť s prítomnosťou, je využitie častí zhorenej strechy katedrály na vytvorenie nádob, v ktorých sa v pomyselnom skleníku budú pestovať rastliny.

Tvar strechy by mal podľa projektu Studia NAB zostať rovnaký ako pôvodný, trámy by zdobil zlatý náter a rastlinám by spoločnosť robili včelie úle.

Z extrému do extrému

Strecha s potlačou loga Louis Vuitton, nová prevádzka fastfoodov McDonald′s, veterná turbína alebo parkovanie na streche. To všetko sú šialené nápady na obnovenie historickej pamiatky, ktoré sa objavili na internete. Zaujímavým je aj strešný bazén ako návrh štúdia UMA Architects alebo téma „znovuzrodenia“ od Vincent Callebaut Architectures. Tí vidia v budúcnosti strechu Notre-Dame opäť z drevených trámov, no aj sklenených tabúľ v tvare diamantov so špeciálnou organickou aktívnou vrstvou vodíka, uhlíka, kyslíka a dusíka. Tá má absorbovať svetlo a premieňať ho na energiu, ktorá by prúdila do celej katedrály. Narazil si aj ty na nejaký zaujímavý návrh?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

„PALINGENESIS, TRIBUTE TO NOTRE-DAME“ advocates for an exemplary project in ecological engineering that feels true to its time and avoids a pastiche architecture that turns the city into an open-air museum. Circular economy, renewable energies, inclusive social innovation, urban agriculture farm, protection of biodiversity, without forgetting beauty and spiritual elevation: our design proposal feeds on such values to deliver a deep, conscious meaning. From primitive Gothic in the 12th century to its restoration by Viollet-le Duc in the 19th century , through the radiant Gothic of the 13th century and the flamboyant Gothic of the 14th century, Notre-Dame cathedral undoubtedly arises from centuries of work and multi-faceted inspiration. As such, it is hardy encumbered by useless musings about the overlapping styles inherent in the building. Each wave of time contributes its alluvium, each race deposits its layer on the monument, each individual brings his stone. Thus do the beavers, thus do the bees, thus do people. Victor Hugo • The Hunchback of Notre Dame (1831) . . . Click on the link in our bio to discover the projet in details ☝️☝️☝️ . . . #notredame #notredamedeparis #notredamecathedral #paris #parisfrance #rebuildnotredame #circulareconomy #crosslaminatedtimber #woodenstructure #clt #solarglass #photovoltaic #renewableenergy #climatechange #urbanfarming #garden #spirituality #ecological #urbanagriculture #biodiversity #socialinnovation #beauty #gothic #forest #victorhugo #catholic #tribute #green

Príspevok, ktorý zdieľa Vincent Callebaut Architect (@vincentcallebautarchitectures),

Zdroj: Who cares?!, Archpaper, Dezeen, ArchDaily, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá